UE proponuje, by dać bankom centralnym prawo do zakazywania stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

UE proponuje, by dać bankom centralnym prawo do zakazywania stablecoinów

euro

Banki centralne powinny mieć prawo do ograniczenia powszechnej adopcji dużych stablecoinów, jeśli  uznają, że wpływają one na cele polityki publicznej. Według CoinDesk, takiego zdania jest przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego – Jose Manuel Campa.


Jak twierdzi urzędnik, inicjatywa pomoże zmniejszyć ryzyko dla stabilności finansowej i polityki pieniężnej. Wyjaśnił, że jego urząd będzie nadzorował dużych emitentów bezpośrednio w ramach przepisów MiCA, które unijni prawodawcy uchwalili w kwietniu.

Projekt ustawy pozwoliłby bankom centralnym ingerować w proces emisji nowych “stabilnych monet”. Wymagałby również, aby określony stablecoin przestał być emitowany, jeśli dzienna liczba transakcji z jego udziałem przekroczy 1 milion.

Według Campy, stablecoiny “staną się jeszcze bardziej istotne” jako środek płatniczy w przyszłości. Emitenci muszą jednak przestrzegać “rozsądnych ograniczeń”, w tym przepisów antymonopolowych i środków przeciwdziałania praniu pieniędzy.

EU podziela obawy USA

Urzędnik podziela obawy amerykańskiego banku centralnego dotyczące swobodnego przepływu stablecoinów na zdecentralizowanych platformach. Jego zdaniem może to mieć tragiczne konsekwencje dla inwestorów.

Nowe “stablecoiny” podlegają obowiązkowym testom warunków skrajnych – mówi. Eksperci przed zatwierdzeniem przeanalizują smart kontrakty, model biznesowy emitenta i mechanizm wykupu.

W kwietniu szef EBA podkreślił potrzebę dywersyfikacji rezerw stablecoinów. Wezwał emitentów tego typu kryptowalut do wyeliminowania konfliktów interesów, a także do przedstawiania rezerw w transparentny sposób.

euro



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.