Stablecoin - czym jest i jak działa? [Crypto 101] | CrypS.

Stablecoin – czym jest i jak działa?

2 min
Albert Czajkowski
czym jest stablecoin Kryptowaluty

Stablecoin to rodzaj kryptowalut lub tokenów zaprojektowanych w celu utrzymania stabilnego kursu (jak sama nazwa to sugeruje – stable) względem danego aktywa – najczęściej waluty fiducjarnej. Są wykorzystywane zazwyczaj na giełdach kryptowalutowych (scentralizowanych jak i zdecentralizowanych), marketach czy procesorach płatniczych, aby utrzymać względnie tę samą wartość podczas wymiany i nie stracić przy wahaniu niestabilnych kursów kryptowalut.

Techniczny charakter stablecoinów polega na tym, że z jednej strony wykorzystują technologię blockchain dla przejrzystości i bezpieczeństwa transakcji, z drugiej zaś opierają się o zabezpieczenie w walutach fiducjarnych (jak dolar czy euro) czy innego rodzaju aktywach (jak srebro czy złoto). Pokrycie powinno odzwierciedlać ilość danego stablecoina w obiegu. Dla przykładu: Emitując 1 000 000 stablecoinów opartych o dolara amerykańskiego, nasze zabezpieczenie powinno wynosić również 1 000 000 dolarów amerykańskich.

Celem stablecoinów jest stworzenie pomostu między tradycyjną bankowością, a światem kryptowalut. Wiele giełd wykorzystuje stablecoiny jako zamiennik ze względu na trudność wprowadzenia walut fiducjarnych, jest to spowodowane regulacjami jakie narzucają niektóre państwa. Przy dużych wahaniach kursów stablecoiny cieszą się sporą popularnością, gdy użytkownicy chcą na pewien okres zatrzymać zarobioną wartość.

Przykłady stablecoinów

Pierwszym stablecoinem była kryptowaluta bitUSD stworzona w 2014 roku przez BitShares, odzwierciedlająca kurs dolara 1:1, swoje pokrycie posiada w BitShares (BTS). Z początku była niedopracowana i kurs ulegał szybkim zmianom nawet po paru dniach od jej wyemitowania. Od dłuższego czasu wolumen oscyluje na poziomie maksymalnie kilkuset dolarów dziennego obrotu, co oznacza, że ta kryptowaluta nie jest praktycznie w ogóle wykorzystywana.

Kolejny stablecoin to DAI – projekt stworzony w 2015 roku przez MakerDAO, napisany w formie smart kontraktów na platformie Ethereum, powiązany z dolarem amerykańskim w odzwierciedleniu 1:1. Na smart kontraktach MakerDAO jest zablokowanych ponad 2% całej podaży etheru.

Najwięszym stablecoinem jest Tether (USDT) – z którym są związane liczne kontrowersje, gdyż wiele osób uważa, że kryptowaluta ta emitowana jest bez pokrycia i sztucznie kreowana. Spółka tworząca Tether przyznała, że ich zabezpieczenie jest nie tylko w dolarach, ale i kryptowalutach oraz kredytach przez nią udzielonych. Tether jest zbudowany na blockchainie bitcoina (BTC) poprzez platformę Omni Layer. Niewielka część tokenów USDT istnieje również w formie kontraktów ERC20, opartych na blockchainie Ethereum.

Wart uwagi są również takie stablecoiny jak:

  • True USD (TUSD) od TrustToken– w formie kontraktów ERC20 na blockchainie Ethereum, w pełni zabezpieczony przez dolara amerykańskiego,
  • Paxos (PAX) od itBit– również w formie ERC20 (Ethereum), stworzona przez firmę zgodnie z prawem bankowym stanu Nowy Jork i regulowana przez Departament Usług Finansowych,
  • Gemini Dollar (GUSD) od Gemini – pierwszy regulowany stablecoin przez Departament Usług stanu Nowy Jork, stworzony przez braci Winklevoss (pierwszych pomysłodawców Facebooka).

Miażdżąca większość stablecoinów opiera swój kurs o dolara, lecz są także projekty bazujące na kursie euro takie jak bitEUR czy xEURO. Podobnie jest z blockchainem na którym funkcjonują, tutaj większość zbudowana jest na blockchainie Ethereum w standardzie ERC20.

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, stablecoiny również mogą stać się pożądane, gdyż omijają przeszkody stawiane przez banki. Wart uwagi jest projekt tworzony przez Facebooka – “Libra”, który ma szansę stać się globalnym cyfrowym pieniądzem z cechami stablecoinów. Jak na razie jest on jednak skutecznie blokowany przez rządy z różnych krajów, które obawiają się konkurencji dla walut tradycyjnych, w pełni przez nie kontrolowanych.

reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.