Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [26.06.2023]
Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 26 czerwca 2023 roku
Spis treści:
Hongkong uruchamia kryptowalutowe ETF-y
Adopcja cyfrowych aktywów przez hongkońskie instytucje staje się faktem. W tym miesiącu informowaliśmy już Was o tym, że do tego państwa-miasta zaczęły zjeżdżać pierwsze kryptowalutowe firmy, by świadczyć swoje usługi dla jego obywateli. Teraz natomiast tamtejszy największy bank – HSBC – uruchamia fundusz ETF oparty na bitcoinie oraz etherze na lokalnej giełdzie. Historia pisze się na naszych oczach!
Czytaj więcej: Bank HSBC będzie obsługiwał ETF na bitcoina i ethereum. Adopcja instytucjonalna staje się faktem!
Powstała grupa, która zamierza przywrócić potęgę Terry
Klęska, jaką poniósł ekosystem Terra w maju zeszłego roku, to jedna z największych tragedii w historii kryptowalut. Straty łącznie wyceniono na 40 miliardów dolarów. Chociaż jeden ze sprawców całego zamieszania, były dyrektor generalny Terraform Labs – Do Kwon – odsiaduje wyrok w czarnogórskim więzieniu, a następnie będzie sądzony prawdopodobnie przez Amerykanów i prokuraturę w Seulu, to firma dalej działa i próbuje jakoś się podnieść po swojej porażce. Jak można się domyślić, są oni naprawdę daleko od momentu świetności, w jakim znajdywali się jeszcze 1,5 roku temu. Jednakże znalazła się grupa osób określająca się mianem ”sześciu samurajów”, która zamierza przyczynić się do ponownego rozkwitu tego ekosystemu. Czy to ma prawo się udać?
Czytaj więcej: Sześciu samurajów projektu Terra. Kim są i jak zamierzają ożywić upadły ekosystem?
Tesla szykuje rewolucję z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Od jakiegoś czasu najpopularniejszy na świecie producent samochodów elektrycznych wysyłał nam sygnały, że skupia się mocno na pracach dotyczących wykorzystania potencjału AI. Powstało nawet specjalne subkonto firmy na Twitterze – @Tesla_AI. Z tego, co się dowiadujemy z informacji zamieszczonych na nim, firma rusza już w tym kwartale z pracami nad ich super-komputerem, który może całkowicie odmienić rynek transportu naziemnego.
Czytaj więcej: Tesla rozpoczyna produkcję super-komputerów AI
Kurs BTC zawróci na południe? Analitycy przewidują duże spadki
W ostatnim czasie rynek obserwował naprawdę satysfakcjonujące wzrosty kursu pierwszej kryptowalut. Wielu inwestorów krótkoterminowych w minionych dniach z pewnością odnotowało zyski. Czynników, które wybiły cenę bitcoina jest również kilka. Jednakże nie oznacza to, że nastała już nowa hossa, a BTC będzie już tylko kontynuował swój rajd cenowy po nowe ATH. Dwóch popularnych analityków podzieliło się na swoich kanałach społecznościowych prognozami dotyczącymi najbliższej przyszłości najstarszej kryptowaluty. Chociaż obie analizy przedstawiają nieco odmienne scenariusze, to jednak kierunek jest ten sam: dolna korekta bitcoina.
Czytaj więcej: Ci analitycy wskazują na kolejne spadki bitcoina. Jeden z nich jest znany z wybitnej precyzyjności prognoz
Amazon zapowiada milionowy projekt poświęcony AI
AWS, czyli chmurowa jednostka Amazona zamierza stworzyć centrum sztucznej inteligencji za 100 milionów dolarów. Wydatek ma na celu wzmocnienie konkurencji w stosunku do narzędzi AI od Microsoft i Google. Powyższe centrum ma połączyć ekspertów Amazona w dziedzinie AI i uczenia maszynowego z klientami pragnącymi tworzyć aplikacje oparte na najnowszych technologiach.
Czytaj więcej: Amazon ma szansę stać się światowym liderem rynku AI?
Czym Dubaj przekonał do siebie branżę kryptowalut?
Firmy z rynku kryptowalut mogą czuć się w miarę bezpieczne, jeśli chodzi o kwestie regulacyjne panujące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W tym kraju nie słyszy się zbytnio o wrogich działaniach organów nadzorczych wobec podmiotów z tego sektora. W Dubaju praktycznie przez cały rok coś się dzieje, co jest związane z cyfrowymi aktywami oraz stojącą za nimi technologią blockchain. Dyrektor generalny tamtejszego oddziału Binance – Alex Chehade – udzielił ostatnio wywiadu, w którym opowiadał o tym, jak wygląda sytuacja związana z rozwojem całego tego ekosystemu i dlaczego to właśnie ten kraj ma potencjał, by stać się światowym hubem kryptowalut.
Czytaj więcej: Co stanowi o sile Dubaju jako światowym centrum kryptowalut? Wyjaśnia tamtejszy CEO Binance
Binance zmienia decyzję o zakazie monet prywatności w Europie
W zeszłym miesiącu informowaliśmy Was o tym, że największa na świecie giełda kryptowalut – Binance – zakaże w kilku europejskich państwach handlu na swojej platformie tzw. prywatnymi monetami. Było to spowodowane narzuconymi przepisami przez organy nadzorcze działające na starym kontynencie. Finalnie w 4 krajach, w tym Polsce, miano wycofać trading 12 tokenami, które zapewniały prywatność i anonimowość transakcji. Teraz jednak giełda poinformowała, że udało jej się tak dostosować swoją ofertę do lokalnych wymogów, że finalnie tylko część z wymienionych wcześniej tokenów zostanie zakazana.
Źródło: Cointelegraph
Coinbase ma problem w kwestii stakingu ETH
Amerykańska platforma Coinbase jest drugim na świecie dostawcą opcji stakingu etheru. Do pewnego momentu udział giełdy w całkowitej puli zablokowanych tokenów wynosił 13,6%, ale w wyniku jej problemów prawnych z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) spadł do poziomu 9.7%. Chociaż udany hard fork Ethereum – Shapella – sprawił, że w końcu możliwe stało się wypłacenie swoich etherów, które dotychczas były zablokowane w Beacon Chain, to cały czas notuje się na całym rynku więcej napływów od walidatorów niż odwrotnie. Wyjątkiem jednak tutaj jest dowodzona przez Briana Armstronga platforma, z której więcej osób wypłaca swoje ETH niż je deponuje w celu stakingu. Analitycy upatrują przyczyny w presji regulacyjnej ze strony ludzi Genslera i strachu inwestorów o przyszłość giełdy. Czy Coinbase niebawem wypadnie ze wspomnianego podium?
Źródło: Coindesk
Optimism po udanej aktualizacji odnotowuje duży skok ilości transakcji
Na początku czerwca sieć skalująca drugą warstwę Ethereum przeszła pomyślnie swoją aktualizacją o nazwie Bedrock. Jednym z celów tego forka była znaczna redukcja czasu wpłat oraz poziomu opłat sieciowych. Skoro wszystko się udało, to pozostało tylko czekać na efekty. A te pojawiły się dosyć szybko, bowiem blockchain ten odnotował wzrost ilości przeprowadzanych transakcji o 67%. Jak przekazała platforma analityczna Nansen, średnia ilość transferów, jakich dokonuje się dziennie w tej sieci, wzrosła o 200 tysięcy.
Since Optimism's Bedrock upgrade on June 6
Its daily transactions have increased by about 67% to ~500k
And gas fees are reduced by about 50% to ~$50k pic.twitter.com/9ACIMMFHbl
— Nansen ? (@nansen_ai) June 26, 2023
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.