Fork | Słownik | CrypS.

Fork

Forkto zdarzenie, w którym Blockchain rozchodzi się w na dwie ścieżki w związku z historią transakcji, lub nową zasadą, która decyduje o akceptacji transakcji. Obie mogą funkcjonować bez przeszkód, lecz najdłużej przetrwa ta ścieżka z której będzie korzystać więcej osób.

Czym dokładnie jest fork?

Fork powstaje jako produkt uboczny powszechnej zgody co do stanu Blockchaina (BIP), występuje za każdym razem kiedy dwóch górników znajdzie blok w bardzo małym odstępie czasu. Wybór jednej ścieżki nad drugą następuje w momencie dołączenia do niej kolejnych bloków, przez co staje się ona dłuższym łańcuchem. Krótszy łańcuch zostaje “osierocony” (lub “porzucony”) przez sieć.

Podziały pojawiają się, gdy oprogramowanie różnych górników staje się niezgodne. To oni wówczas decydują, który blockchain pozostanie dalej w użytku. Jeśli nie ma jednomyślnej decyzji, może to spowodować utworzenie dwóch wersji łańcucha.

Jakie są rodzaje forków?

Forki dzielimy na dwie najważniejsze grupy:

  1. Hard Fork – ma miejsce wtedy, gdy stara wersja kodu nie współgra z nową wersją kodu. Blockchain zostaje rozdzielony na nową i starą wersję. W tym przypadku wszyscy muszą wykonać uaktualnienie swojego oprogramowania, bez tego nie będzie można rozpoznać nowego bloku. Wynikiem Hard Forks są dwa blockchainy, które rosną od siebie niezależnie. Jedna połowa uruchomiona jest na starym oprogramowaniu, natomiast druga połowa jest kompatybilna z drugą wersją bloków. Wtedy dysponujemy dwoma blockchainami. 
  2. Soft Fork – jest zmianą w protokole kryptowaluty, gdzie tylko poprzednie bloki przestają być ważne. Jest to wersja soft, ponieważ zmiana jest kompatybilna ze starymi blokami i oprogramowanie bez problemu rozpoznaje stare oraz nowe bloki. Hard Fork wymaga od wszystkich górników monet modernizacji oraz egzekwowania wszystkich zasad. Z kolei Soft jest mniej inwazyjny, należy tylko uaktualnić swoje oprogramowanie do nowej wersji.

 

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.