Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.01.2023]

Maciej Żerelik
kurs kryptowalut 24.01.23

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 24 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Vitalik Buterin proponuje rozwiązanie zwiększające prywatność w Ethereum

Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin stwierdził, że prywatność „największym pozostałym problemem” sieci. Zaproponował jednak pewne rozwiązanie – adresy typu stealth. Na czym ono polega?

Użytkownik tworzy klucz wydatkowy, który służy do wygenerowania metaadresu do transmisji do nadawcy. Ten ostatni wykorzystuje dane do stworzenia adresu stealth poprzez obliczenia kryptograficzne, aby wysłać do niego aktywa. Wraz z transakcją publikuje zaszyfrowany klucz (ephemeral pubkey), który pomaga odbiorcy odkryć adres.

Czytaj więcej: Vitalik Buterin proponuje rozwiązanie zwiększające prywatność w Ethereum


Uniswap może zostać wdrożone w BNB Chain

Użytkownicy Uniswap w wstępnym głosowaniu opowiedzieli się za wdrożeniem trzeciej wersji zdecentralizowanego protokołu w sieci BNB Chain. Propozycja została poparta przez 20 milionów właścicieli UNI – 80% uczestników – podczas tzw. Temperature Check.

Czytaj więcej: Uniswap może zostać wdrożone w BNB Chain


9 lat temu na Bitcointalk ogłoszono oficjalnie projekt Ethereum

Ethereum zostało oficjalnie ogłoszone na Bitcointalk 23 stycznia 2014 roku. Od tego czasu minęło dokładnie dziewięć lat. Historia blockchaina od tego czasu przetoczyła się od whitepapera, przez atak DAO, po hard fork, problemy ze skalowalnością, a ostatnio Merge.

Czytaj więcej: 9 lat temu na Bitcointalk ogłoszono oficjalnie projekt Ethereum


CEO J.P. Morgan krytykuje kryptowaluty… i tworzy własną

Dyrektor generalny JPMorgan niepochlebnie wypowiadał się na temat kryptowalut, jednocześnie stale badając branżę i oferując swoim klientom produkty z tego rynku – JPM Coin.

Czytaj więcej: CEO J.P. Morgan krytykuje kryptowaluty… i tworzy własną


Japonia zezwoli na handel stablecoinami

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) pracuje nad zniesieniem zakazu krajowej dystrybucji stablecoinów. Najpóźniej do czerwca 2023 roku planuje dopuszczenie tych, które przejdą indywidualne kontrole. Nie wiadomo jeszcze, czy władze zezwolą na notowanie USDT lub USDC wspieranych przez dolara amerykańskiego.

Czytaj więcej: Japonia zezwoli na handel stablecoinami


UE nałoży ścisłe ograniczenia na banki przechowujące kryptowaluty

Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przegłosowała surowe ograniczenia dla banków przechowujących kryptowaluty. Według zasad, które wejdą w życie po zaakceptowaniu przez Parlament Europejski i ministrów finansów państw członkowskich, instytucje finansowe musiałby posiadać gotówkowe zabezpieczenie 1:1 dla wszystkich kryptowalut pod ich opieką.

Czytaj więcej: UE nałoży ścisłe ograniczenia na banki przechowujące kryptowaluty


Crypto.com: 425 mln ludzi na świecie posiada kryptowaluty

Według badania Crypto.com kryptowaluty posiada co 19 osoba na świecie.

cryptocom raport

Deweloperzy ETH przeprowadzili shadow fork przed aktualizacją Szanghaj

Ethereum jest na dobrej drodze do uwolnienia stakowanych ETH. Wycofywanie etherów ma umożliwić hard fork sieci o nazwie Szanghaj, zaplanowany na marzec. W poniedziałek deweloperzy ETH przeprowadzili testowy shadow fork. Pomimo kilku drobnych problemów technicznych, test został zaliczony do udanych.

Shadow fork to testowa wersja zmian, do których ma dojść w sieci głównej, pozwalająca programistom sprawdzić, czy fragment kodu z proponowanej aktualizacji będzie działał poprawnie po wdrożeniu na blockchainie. –> źródło: The Block


Za hackiem Harmony stoi Lazarus Group

MistTrack opublikował aktualizację dot. swojego dochodzenia w sprawie włamania do mostu Harmony, podczas którego łupem hakerów padło 100 milionów dolarów. Stwierdzili, że za kradzieżą prawdopodobnie stoi północnokoreańska organizacja hakerska The Lazarus Group.


Argo Blockchain jednak pozostanie na Nasdaq

Brytyjska firma górnicza Argo Blockchain spełniła kryteria notowania na Nasdaq – jej akcje będą nadal handlowane na platformie. W grudniu giełda ostrzegła firmę przed potencjalnym delistingiem – przez 30 dni jej akcje kosztowały poniżej 1 dolara, co było naruszeniem zasad. –> źródło: Argo Blockchain


Użytkownicy Tornado Cash mogą teraz udowodnić legalność swoich środków

Twórcy Chainway wydali narzędzie, które pozwala użytkownikom miksera Tornado Cash anonimowo udowodnić, że ich początkowe depozyty nie zawierały „brudnych” monet.


Gemini zwolni kolejne 10% pracowników

Giełda braci bliźniaków Winklevoss kontynuuje redukcję etatów. Według doniesień Agencji Reutera Gemini zwolni 10% personelu. W tle pojawia się walka o setki milionów dolarów, należących do klientów giełdy, które znajdują się w rękach zbankrutowanej spółki Genesis.


W USA powstanie pierwsza kopalnia BTC zasilana energią nuklearną

Bez emisyjne centrum wydobycia bitcoinów, zasilane przez elektrownię jądrową Susquehanna, zostanie otwarte w pierwszym kwartale 2023 roku. Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy między koncernem energetycznym Talen Energy i spółką TeraWulf. –> źródło: Forkast

kurs kryptowalut 24.01.23reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.