Japonia: wyznaczono termin złagodzenia regulacji dotyczących stablecoinów

Japonia zezwoli na handel stablecoinami

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Japonia łagodzi regulacje dotyczące stablecoinów

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) pracuje nad zniesieniem zakazu krajowej dystrybucji stablecoinów. Jeszcze w tym roku planuje dopuszczenie do obrotu tych, które przejdą indywidualne kontrole.


Oczekuje się, że nowe regulacje Japonii, które pozwolą inwestorom na handel przy użyciu stablecoinów zostaną przyjęte nie później niż w czerwcu 2023 roku. Takie informacje podaje lokalny organ finansowy.

To [dokument] ma zostać upublicznione i wejść w życie po zamknięciu publicznego komentarza, dokładna data nie została jeszcze ustalona. (…) Nie oznacza to, że wszystkie zagraniczne produkty tzw. stablecoinów będą dozwolone bez żadnych ograniczeń – stwierdził rzecznik Japońskiej Agencji Usług Finansowych (FSA).

Jego zdaniem, akceptację otrzymają wyłącznie te aktywa, które przejdą „indywidualne kontrole” i zagwarantują przy tym bezpieczeństwo w zakresie ochrony konsumentów. Nie jest jeszcze wiadomo, czy władze zezwolą na notowanie USDT lub USDC wspieranych przez dolara amerykańskiego.

Japonia i regulacje dotyczące stablecoinów

Restrykcje odnoszące się do „zagranicznych” stablecoinów zostały wprowadzone po majowym krachu Terry. Według oficjalnych danych, uwagi publiczne w sprawie zmian w ustawie będą przyjmowane do 31 stycznia 2023 roku. Japońskie nowe regulacje dotyczące stablecoinów są częścią proponowanych zamówień i rozporządzeń gabinetu w sprawie zmiany ustawy o usługach płatniczych z 2022 roku.

Nowe przepisy, które mają wejść w życie w 2023 roku, najwyraźniej wpłynęły na wiele firm kryptowalutowych, ponieważ żadna z ponad trzydziestu zarejestrowanych przez FSA japońskich giełd nie oferowała od tego czasu operacji stablecoin.

Japonia łagodzi regulacje dotyczące stablecoinówreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.