CEO JP Morgan krytykuje kryptowaluty... i tworzy własną

CEO J.P. Morgan krytykuje kryptowaluty… i tworzy własną

Anna Sutowicz
JP Morgan Crypto Lab w Atenach

Dyrektor generalny J.P. Morgan nieraz niepochlebnie wypowiadał się na temat kryptowalut, jednocześnie stale badając branżę i oferując swoim klientom produkty z tego rynku.


W ostatnim czasie opinie dyrektora generalnego J.P. Morgan odbijały się szerokim echem w mediach i w społecznościach inwestorów. Jamie Dimon w czwartkowym wywiadzie dla CNBC ponownie nie krył swojego sceptycznego nastawienia do bitcoina (BTC):

Bitcoin sam w sobie jest nagłośnionym oszustwem.

Odnosząc się do upadku giełdy kryptowalut FTX, dyrektor wykonawczy powiedział, że nie był zaskoczony:

Wcale mnie to nie dziwi. Nazywam je zdecentralizowanym schematem Ponziego. Szum wokół tej sprawy był niezwykły.

Jamie Dimon powtórzył również swoje wątpliwości, co do limitu podaży BTC wynoszącego 21 milionów, sugerując, że pseudonimowy twórca bitcoina, Satoshi Nakamoto, mógłby usunąć ten limit:

Skąd wiesz, że podaż zatrzyma się na 21 milionach? Może dojdzie do 21 milionów, a wtedy pojawi się zdjęcie Satoshiego , które wyśmieje was wszystkich… a do tego czasu Satoshi wyciągnąłby miliardy dolarów.

Token JPM Coin

Mimo sceptycznego podejścia do kryptowalut ze strony dyrektora wykonawczego J.P. Morgan, firma jest aktywnie zaangażowana w rozwój implementacji blockchain do swoich usług i stworzyła własny zastrzeżony token – JPM Coin. Na oficjalnej stronie projektu napisano:

Nasze inauguracyjne rozwiązanie produktowe, JPM Coin, jest systemem służącym jako kanał płatności i księga rachunkowa depozytów, która pozwala uczestniczącym klientom J.P. Morgan na transfer dolarów amerykańskich przechowywanych na depozycie w J.P. Morgan w ramach systemu, ułatwiając przepływ finansowania płynności i płatności w odpowiednim czasie.

JPM Coin wykorzystuje rozwiązanie technologiczne Coin Systems. Jak czytamy w jego opisie:

Tam, gdzie obecna infrastruktura okaże się niewystarczająca, rozwiązania technologiczne Coin Systems wykorzystywane w JPM Coin daje możliwość obsługi zaawansowanych typów płatności, takich jak DvP (dostawa za płatność), PvP (płatność za płatność) oraz M2M (automatyczne płatności Machine to machine), a także pomaga w rozwiązywaniu typowych przeszkód w tradycyjnych płatnościach transgranicznych.

Pod koniec 2022 roku firma zarejestrowała także znak towarowy dla własnego portfela kryptowalut.

JP Morgan Crypto Lab w Atenachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.