Vitalik Buterin proponuje rozwiązanie zwiększające prywatność w Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin proponuje rozwiązanie zwiększające prywatność w Ethereum

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
ethereum (1)

Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin nazwał prywatność “największym pozostałym problemem” sieci i zaproponował rozwiązanie.


Przypomniał, że domyślnie wszystkie informacje w blockchainie są publicznie dostępne. Oznacza to potencjalne upublicznienie nie tylko transakcji, ale także informacji o rejestracji ENS, wszelkiego rodzaju NFT i innych danych. Aby zapewnić prywatność, Vitalik zasugerował użycie koncepcji adresów stealth.

Na czym to polega? Użytkownik tworzy klucz wydatkowy, który służy do wygenerowania metaadresu do transmisji do nadawcy. Ten ostatni wykorzystuje dane do stworzenia adresu stealth poprzez obliczenia kryptograficzne, aby wysłać do niego aktywa. Wraz z transakcją publikuje zaszyfrowany klucz (ephemeral pubkey), który pomaga odbiorcy odkryć adres.

adresy stealth ethereum

Dla każdej transakcji generowany jest nowy adres stealth, który nie jest znany nikomu z zewnątrz, nawet nadawcy. Użytkownik może odkryć je wszystkie, skanując sieć efemerycznym pubkeyem.

Aby jeszcze bardziej ukryć połączenie między danymi używanymi do generowania adresu stealth, Buterin zasugerował użycie “kilku kolejnych algorytmów” w łańcuchu operacji.

Aby nie ujawniać informacji o ukrytych interakcjach adresowych podczas płacenia prowizji, jak np. w przypadku przelewów NFT, współzałożyciel Ethereum zasugerował wykorzystanie technologii prywatności ZK-SNARK. Inną opcją może być zakup biletów (zestawów do uiszczania opłat) u agregatorów transakcji.

Problemy z portfelami?

Według Buterina proponowane rozwiązanie prywatności stworzyłoby problemy dla portfeli multisig. W takich kontach mechanizm wielopodpisowy pozwala właścicielowi, z pomocą zaufanych osób, wznowić dostęp w przypadku utraty danych.

W przypadku tej opcji, zdaniem Buterina, użytkownicy musieliby pogodzić się z tym, że proces odzyskiwania danych byłby skomplikowany, kosztowny i czasochłonny – zajmowałby nawet do dwóch tygodni. W dłuższej perspektywie proces ten mógłby zostać uproszczony dzięki zastosowaniu dowodów zerowej wiedzy. Vitalik podsumowuje:

Podstawowe ukryte adresy mogą być wdrożone dość szybko już teraz, aby znacznie poprawić praktyczną prywatność użytkowników w Ethereum. Wymagają one pewnej pracy ze strony portfeli, aby je obsłużyć. Uważam jednak, że istnieje potrzeba przejścia na bardziej naturalny model multicastowy z innych powodów związanych z prywatnością.

ethereum (1)



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.