Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [20.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [20.01.2023]

Maciej Żerelik
kurs kryptowalut 20.01.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 20 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Genesis ogłasza bankructwo. Gemini grozi pozwem

Kryptowalutowa platforma pożyczkowa Genesis złożyła wniosek o upadłość z art. 11. Dług spółki wobec 50 największych wierzycieli wynosi ponad 3,6 mld dolarów. Największym poszkodowanym są klienci giełdy Gemini, którzy oczekują na zwrot 766 mln dolarów. Jej współzałożyciel Cameron Winklevoss zapowiedział złożenie pozwu przeciwko spółce-matce Genesis – Digital Currency Group oraz Barremu Silbertowi, do którego należy.

Czytaj więcej: Genesis ogłasza bankructwo. Gemini grozi pozwem


Prezes FTX zapowiada możliwość ponownego uruchomienia giełdy

Według The Wall Street Journal, nowy szef FTX rozważa możliwość ponownego uruchomienia upadłej giełdy.  Specjalna grupa robocza bada podobno, czy ożywienie FTX.com mogłoby stworzyć większą wartość dla użytkowników w porównaniu do likwidacji aktywów platformy.

Czytaj więcej: Prezes FTX zapowiada możliwość ponownego uruchomienia giełdy


1inch tworzy własny portfel sprzętowy

Agregator p1inch Network wypuści własny sprzętowy portfel kryptowalut. Jest on już w końcowej fazie rozwoju i ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Portfel posiada posiada wyświetlacz 2,7” E-Ink z odpornym na uderzenia szkłem Gorilla Glass 6. Urządzenie obsługuje bezprzewodowe ładowanie, a jego bateria wystarcza na około dwa tygodnie użytkowania.

Czytaj więcej: 1inch tworzy własny portfel sprzętowy


Bitcoiny na Avalanche przewyższają wartość Lightning Network

Łączna wartość „opakowanych” bitcoinów na Avalanche przekroczyła pojemność sieci mikropłatności Lightning Network (LN). Aktualnie wyemitowano łącznie 5680 BTC.b o wartości ~118 milionów dolarów. Jednocześnie Lightning Network ma pojemność 5221,84 BTC (108,4 mln USD).

Czytaj więcej: Bitcoiny na Avalanche przewyższają wartość Lightning Network


NFT Trumpa podskoczyły o 800%

W ostatnich dniach kolekcja niewymiennych tokenów (NFT) Donalda Trumpa odnotowała ogromny wzrost dziennej sprzedaży. W porównaniu z wolumenami sprzedaży z 17 stycznia 2023 roku, 18 stycznia i 19 stycznia odnotowano skoki odpowiednio o 800% i 600%. Ponowne zainteresowanie kolekcją może być spowodowane powrotem byłego prezydenta USA do sieci mediów społecznościowych.

Czytaj więcej: NFT Trumpa podskoczyły o 800%


Ukraina zablokowała rosyjskie giełdy BTC

Ukraińska Państwowa Służba Monitoringu Finansowego opublikowała raport z działań, które podjęła przeciwko rynkowi kryptowalut w 2022 roku. Zablokowała hosting szeregu rosyjskich giełd kryptowalutowych powiązanych z subsankcjonowanymi bankami i uruchomiła mechanizm spontanicznego blokowania rosyjskich portfeli.

Czytaj więcej: Ukraina zablokowała rosyjskie giełdy BTC


Gwiazda UFC nawołuje do rezygnacji z usług Crypto.com

UFC nawiązało współpracę z Crypto.com w 2021 r. i logo spółki widnieje na koszulkach zawodników wchodzących na ring. Mimo to jej zawodnik, Muhammad Mokaev, wezwał na Twitterze do bojkotowania giełdy. Powodem, który podał, jest blokowanie kont i wypłat Rosjan.

Czytaj więcej: Gwiazda UFC nawołuje do rezygnacji z usług Crypto.com


SEC stawia nowe zarzuty wobec Sama Bankmana-Frieda

19 stycznia Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Sama Bankmana-Frieda o oszukanie inwestorów FTX, zarzucając mu przekierowanie 1,8 mld dolarów do spółki Alameda Research. 1,1 mld USD miało pochodzić od 90 inwestorów z USA. –> źródło: SEC


Zyski gangów ransomware spadają o 40%

Według danych Chainalysis ofiary ataków ransomware coraz rzadziej decydują się na zapłatę żądanych okupów. W 2022 roku zarobki cyberprzestępców działających na tym polu spadły po raz pierwszy w historii. Osoby stojące za atakami ransomoware wyłudziły w nim 456,8 mln dolarów w porównaniu do 765,6 mln dolarów rok wcześniej. To spadek o aż 40,58%.

Wartość środków, które trafiły do gangów ransomware - Chainalysis
Wartość środków, które trafiły do gangów ransomware – Chainalysis

National Australia Bank uruchomi stablecoina na Ethereum i Algorand

Szereg krajów planuje zbadać stablecoiny pomimo początkowej niechęci i upadku Terry. Kolejnym z nich jest jedna z czterech największych instytucji finansowych w Australii – National Australia Bank (NAB). Nowy stablecoin oparty na australijskim dolarze stworzony przez NAB, nazwany AUDN, ma zostać uruchomiony w sieciach Ethereum i Algorand do połowy 2023 roku. –> źródło: Cryptopotato


NFT na Ethereum znowu zyskują popularność

Podczas gdy NFT zanotowały w zeszłym roku spadek popularności z powodu słabnących nastrojów inwestorów, od początku roku ta klasa aktywów zyskuje ponowne zainteresowanie użytkowników. Nowe dane sugerują, że NFT oparte na Ethereum odnotowały ogromny wzrost aktywności w ciągu ostatnich kilku tygodni.


Robinhood udostępni portfel kryptowalut milionowi użytkowników

Platforma tradingowa Robinhood udostępni swój autorski portfel kryptowalut ponad milionowi użytkowników, zapisanych na liście oczekujących. Wciągu najbliższych kilku tygodni otrzymają oni kody dostępu oraz bonus w postaci 5 dolarów w kryptowalucie. Aplikacja pozwala na przechowywanie ponad 50 cyfrowych aktywów i umożliwia łączenie się ze zdecentralizowanymi aplikacjami oraz przechowywanie tokenów NFT.

kurs kryptowalut 20.01.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.