Avalanche (AVAX) - Wszystko co musisz wiedzieć [Crypto 101] | CrypS.

Avalanche (AVAX) – Wszystko co musisz wiedzieć

6 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
avalanche avax Avalanche [AVAX]

Avalanche (AVAX) to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Koncentruje się ona na szybkości transakcji, niskich kosztach i przyjazności dla środowiska. Ostatecznym celem projektu jest stworzenie wysoce skalowalnego blockchaina, który nie poświęca decentralizacji ani bezpieczeństwa.

Avalanche wystartował w 2020 roku z inicjatywy Ava Labs. Od tego czasu wykładniczo wzniósł się w rankingu największych kryptowalut i w momencie pisania tego tekstu kryptowaluta AVAX zajmuje 17. pozycję. Z kolei TVL Avalanche (czyli całkowita zablokowana wartość w dAppach) wynosi obecnie 1,3 mld dolarów.

Avalanche jest poważnym pretendentem do stworzenia najszybszego na świecie blockchaina. Posiada bowiem naprawdę dobry zespół, pełną pasji społeczność i oddanych zwolenników.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o Avalanche – czyli jak działa ten projekt, kto za nim stoi, jaka jest jego historia powstania, czym jest token AVAX oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynajmy!

Co to jest Avalanche (AVAX)? Historia powstania

Blockchainy ewoluowały w specyficzny sposób dzięki Bitcoinowi. Bitcoin był przecież pierwszym blockchainem, tak więc jego konstrukcja wpłynęła na wszystkie kolejne łańcuchy. To stworzyło kilka problemów:

 • Bitcoin używa konsensusu Proof of Work, co skutkuje powolnymi i kosztownymi transakcjami.
 • Zatwierdzanie łańcuchów PoW jest zasobożerne, co ogranicza decentralizację.
 • Adopcja blockchaina rośnie i wymaga skalowalnych rozwiązań.

Kiedy Bitcoin wystartował w 2009 roku, używało go stosunkowo niewiele osób. Dlatego też techniczne ograniczenia miały niewielkie znaczenie. Dzisiaj jednak sektor urósł do ogromnych rozmiarów – głównie za sprawą decentralizacji finansów i wykorzystania NFT.

Według niektórych szacunków, w 2021 roku z kryptowalut korzystało 300 milionów osób na całym świecie. Tylko sektor DeFi na dzień dzisiejszy jest warty niemal 50 mld USD. Tak ogromny wzrost sprawił, że blockchainy obsługujące smart kontrakty, takie jak np. Ethereum i Solana przestały sobie radzić. Pierwszy doświadcza przeciążeń sieci i wzrostów opłat. Drugi z kolei jest mocno awaryjny.

Aby zaradzić sytuacji, w przypadku Ethereum (które hostuje większość DeFi) zaczęły powstawać rozwiązania skalowania warstwy 2. Warstwa 2 przenosi transakcje z głównego łańcucha Ethereum, “grupuje je”, a następnie wysyła te grupy z powrotem do Ethereum. Dzięki temu transakcje mogą być przetwarzane szybciej i w sposób bardziej skalowalny. Niemniej jednak cierpi na tym bezpieczeństwo.

ekosystem avalanche

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie wszystkiego w protokole warstwy 1, który jest skalowalny, bezpieczny i zdecentralizowany. Zatem, co to wszystko ma wspólnego z Avalanche?

Ava Labs, założyciele i twórcy Avalanche, uważają, że zbudowali najszybszą platformę smart kontraktów do tej pory. Co więcej, twierdzą że ich produkt łączy wszystkie trzy najważniejsze cechy dobrego łańcucha, czyli właśnie skalowalność, bezpieczeństwo i decentralizację. To z kolei pozwala stworzyć Internet przyszłości, w którym fundamentalną technologią są właśnie kryptowaluty.

Kilka lat temu taka wizja była w najlepszym wypadku ambitna, a w najgorszym odległa o co najmniej dekadę. Dziś jednak mainnet Avalanche funkcjonuje i gości tętniącą życiem, rozwijającą się społeczność, wspieraną przez fundusz ekosystemu warty 230 milionów dolarów.

Celem Avalanche jest osiągnięcie najszybszego czasu finalizacji dla transakcji na blockchainie. Czas finalizacji to okres w jakim transakcja zostaje przetworzona, a następnie uznana za trwałą i nieodwracalną. Wówczas nie można jej już cofnąć ani zmienić.

Jest to oczywiście istotna cecha blockchaina (zwłaszcza dla przypadków użycia w finansach). Czas ten jest jednak różny na różnych łańcuchach. Ethereum, na przykład może sfinalizować transakcje w ciągu około jednej minuty. W przypadku Avalanche jest to zaledwie jedna sakunda.

Czy niemal natychmiastowa finalność czyni Avalanche najszybszym blockchainem na świecie? Aby to sprawdzić, będziemy musieli przyjrzeć się bliżej temu, jak działa Avalanche i wytłumaczyć kwestię stakowania tokenów AVAX. Tak więc, przejdźmy do kolejnej sekcji.

Jak działa Avalanche krypto?

Główną innowacją Avalanche jest to, że składa się z trzech blockchainów, a nie z jednego. Powód takiego rozwiązania jest naprawdę błyskotliwy. Każdy blockchain specjalizuje się tylko w jednym zadaniu wewnątrz szerszego ekosystemu Avalanche. Nie za wszystko odpowiada jeden łańcuch.

Rozdzielenie zadań pomiędzy różne łańcuchy pomaga spełnić wszystkie założenia tzw. trylematu blockchaina, czyli osiągnięcie decentralizacji, bezpieczeństwa i skalowalności. W takim razie, czym charakteryzują się 3 blockchainy?

 • Exchange Chain (X-Chain) – Exchange Chain (X-Chain) to blockchain odpowiedzialny za tworzenie i transakcje aktywów Avalanche. Natywny token Avalanche AVAX jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą na platformie, ale nie daleko w tyle są też inne tokeny, np. DEX-ów. Transakcje na X-Chain generują opłaty płacone w AVAX. System ten działa podobnie jak w przypadku gazu Ethereum. Nawet jeśli dokonujesz transakcji tokenami JOE, opłaty są zawsze rozliczane w AVAX.
 • Contract Chain (C-Chain)Smart kontrakty są kluczową cechą Avalanche. Ta funkcja umożliwia programistom budowanie zdecentralizowanych aplikacji na Avalanche, wykorzystując jednocześnie korzyści związane z bezpieczeństwem i skalowalnością platformy. C-Chain uruchamia smart kontrakty dla platformy Avalanche i jest kompatybilny z EVM (Ethereum Virtual Machine). Bycie kompatybilnym z EVM oznacza, że każdy może wdrożyć smart kontrakty Ethereum na Avalanche. Wdrażanie inteligentnych kontraktów Ethereum na Avalanche daje programistom dostęp do funkcji tego drugiego łańcucha za pomocą tych samych co zawsze narzędzi deweloperskich Ethereum.
 • Platform Chain (P-Chain) – P-Chain pozwala każdemu stworzyć blockchain warstwy 1 lub 2. W terminologii Avalanche te blockchainy są nazywane podsieciami, przy czym P-Chain jest domyślną podsiecią wspólną dla wszystkich. P-Chain zarządza ekosystemem podsieci Avalanche poprzez śledzenie walidatorów. Niemniej jednak podsieci są również odpowiedzialne za walidację P-Chain.
jak działa avalanche

Podsieci są kluczem do skalowania Avalanche

Powyżej, po krótce poruszyliśmy temat podsieci Avalanche. Jednak ich waga jest warta bardziej szczegółowego wyjaśnienia. Sposób działania podsieci Avalanche jest podobny do shardingu Ethereum 2.0. Podsieć to po prostu klon domyślnego blockchaina (w przypadku Avalanche jest to Primary Network), który jest podłączony do platformy w momencie startu.

Co ważniejsze, podsieci mogą być tworzone przez użytkowników na żądanie i w zależności od potrzeb. W praktyce oznacza to, że podsieć, gdy jej limity skalowania zostaną tymczasowo wyczerpane, może uruchomić inną podsieć, aby spełnić lub przekroczyć wymagania dotyczące ruchu sieciowego i uwolnić transakcje.

Tak więc, tworzenie podsieci jest nieograniczone (podsieci mogą w nieskończoność tworzyć podsieci). P-Chain ma limit około 4500 transakcji na sekundę. Jest to około dwa razy więcej niż w przypadku procesora płatności Visa. Jednak dzięki nieograniczonej zdolności do generowania podsieci, Avalanche nie ma praktycznie żadnego limitu TPS.

Chociaż podsieci mogą tworzyć własne zestawy zasad dotyczących funkcjonowania ich konkretnego blockchaina, wszystkie są zobowiązane do walidacji Primary Network. Walidacja podstawowej sieci wymaga, aby każda podsieć była jej członkiem – status ten jest przyznawany osobom, które stakują ponad 2000 tokenów AVAX.

Kryptowaluta AVAX – Co to, kurs, cena, wykres, prognozy

Token Avalanche, czyli AVAX, to token użytkowy, który służy jako wspólny środek wymiany w ekosystemie. Oprócz jego zastosowania jako waluty w świecie Avalanche, staking AVAX zabezpiecza sieć i wynagradza stakerów większą ilością AVAX.

Potęgując wartość pochodzącą ze stakingu jest mechanizm tokenów deflacyjnych AVAX. Tokeny AVAX używane do płacenia opłat transakcyjnych są spalane, a tym samym usuwane z podaży. To trwale obniża ilość AVAX w obiegu, a tym samym powoduje, że cena AVAX rośnie.

Aktualny kurs AVAX, kapitalizację rynkową oraz kilka innych danych znajdziesz poniżej:

 

Zastanawiasz się jakie są prognozy dot. Avalanche? Według analityka Larka Davisa, AVAX może kosztować nawet 100 USD do 2025 roku. Niemniej jednak według Changelly.com, kurs AVAX osiągnie ROI na poziomie 2300% w roku 2030. Oczywiście nie warto wzorować się tymi prognozami. Jest to jedynie wróżenie ze szklanej kuli, a na kurs AVAX wpływ może mieć wiele innych czynników.

Inni “zabójcy Ethereum” – kto jeszcze próbuje osiągnąć miano najszybszego blockchaina?

Avalanche (AVAX) to nie jedyny projekt, który próbuje zdetronizować króla zdecentralizowanych finansów – Ethereum. Do tzw. “zabójców Ethereum” należą także m.in.

Przyjrzyjmy się jednak jak plasują się pod różnymi względami Bitcoin, Ethereum, Polkadot i bohater naszego artykułu, czyli Avalanche za pomocą poniższej tabeli.

avalanche avax porównanie

Avalanche (AVAX) – Jak i gdzie kupić?

Zastanawiasz się jak i gdzie kupić Avalanche (AVAX)? Avalanche jest już na tyle popularną kryptowalutą, że można ją kupić niemal na każdej giełdzie oraz poprzez kantor na naszej stronie. Za większość wolumenu obecnie odpowiada największa giełda na świecie – Binance i to na jej podstawie wyjaśnimy ci krok po kroku jak kupić AVAX.

Tak więc, aby kupić AVAX wykonaj poniższe kroki:

 1. Wejdź na www.binance.com, załóż konto i przejdź weryfikację. Jeżeli już posiadasz konto, po prostu się na nie zaloguj.
 2. Teraz najedź u góry na “Kup Kryptowaluty”, a następnie wybierz metodę płatności, którą chcesz zapłacić. Do wyboru masz zarówno przelew bankowy, jak i kartę debetową/kredytową.
  avax jak kupić
 3. W przypadku karty debetowej, wyświetli Ci się okno jak na poniższym obrazku. Wybierz walutę fiat, kryptowalutę AVAX i kliknij kontynuuj.
  avax gdzie kupic
 4. Dodaj swoją kartę, a następnie znowu kliknij Kontynuuj.
  jak kupic avalanche
 5. To tyle. W przypadku płatności kartą, Twoje kryptowaluty natychmiastowo pojawią się w portfelu spot.reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.