Jak zarabiać na kryptowalutach i bitcoinie? Poradnik [Crypto 101] | CrypS.

Jak zarabiać na kryptowalutach i bitcoinie? Poradnik

5 min
Dawid Kucharczyk
kryptowaluty jak zarabiać Bitcoin [BTC]

Zastanawiasz się jak zarabiać na kryptowalutach? W dzisiejszych czasach zarabianie na kryptowalutach jak bardzo proste. Istnieją bowiem giełdy, które pozwalają robić to w sposób intuicyjny. Z procesem tym poradzi sobie więc nawet osoba niezaawansowania technicznie. Dlatego też przygotowaliśmy dla was poradnik dot. zarabiania na bitcoinie, w którym odpowiemy na takie pytania: jak, czy i ile można zarobić na kryptowalutach, czy zarabianie na kryptowalutach jest legalne w Polsce i wiele więcej. Tak więc zaczynamy!

Zarabianie na kryptowalutach – sposoby

Odpowiedź na pytanie jak zarabiać na kryptowalutach brzmi: sposoby są różne. Każdemu może podpasować bowiem co innego – inny podsektor. Poniżej przedstawiamy jednak najpopularniejsze metody zarabiania na kryptowalutach. Dzięki nim możesz w łatwy (lub mniej łatwy) sposób zacząć swoją przygodę z bitcoinem:

  • Mining – Zarabianie na kryptowalutach za pomocą miningu dotychczas było bardzo zyskowne. Generalnie proces kopania polega na zabezpieczaniu sieci mocą obliczeniową pochodzącą z specjalnej koparki kryptowalut. Jak do tej pory kopało się głównie BTC oraz ETH, jednak Ethereum niedawno przeszła na metodę konsensusu Proof-of-Stake i obecnie do zabezpieczenia blockchaina wykorzystuje się staking.
  • Trading – Trading polega na kupowaniu i sprzedawaniu instrumentów finansowych w celu osiągnięcia zysku. W naszym przypadku instrumentem jest kryptowaluta. Przypisuje się jej wartość finansową, która wzrasta i spada – ty handlujesz w zależności od kierunku, w którym porusza się trend.
  • StakingStaking polega na udostępnieniu (i zablokowaniu) monet w celu zabezpieczenia blockchaina. Jest to metoda, która działa zupełnie inaczej niż w przypadku zarabiania na bitcoinie w miningu. W zamian za “przysługę” sieć nagradza Cię “odsetkami” od Twoich kryptowalut, podobnie jak w banku.
  • Krypto dywidendy – Zarabianie na kryptowalutach może przynieść także dywidendy. Różnią się one od stakingu tym, że nie trzeba nic robić. Wystarczy HODLować monety. Przykładem jest chociażby NEO oraz KuCoin.
  • AirdropyAirdropy pozwalają zarabiać kryptowaluty za darmo. Generalnie, często projekty, aby zmotywować użytkowników rozdają małe ilości kryptowaluty. W zamian oczekują, że wykonasz jakąś akcję: chociażby swapa na DEXie lub udostępnienie posta w social mediach.

Ok. Skoro wiesz już jak zarabiać na kryptowalutach, przejdźmy do kolejnego tematu, a konkretnie odpowiedzi na pytanie: Gdzie kupować kryptowaluty?

Gdzie kupować kryptowaluty?

Odpowiedź na pytanie gdzie kupować kryptowaluty brzmi tak samo jak w poprzedniej sekcji – różnie. Najpopularniejszymi miejscami do zakupu Bitcoina i altcoinów jest jednak giełda kryptowalut, kantor lub bitomat.

Giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut to platforma, na której możesz kupić i sprzedać kryptowalutę. Możesz to zrobić za pomocą innej kryptowaluty lub po prostu pieniędzy fiat. Aby zakupić krypto na giełdzie zazwyczaj musisz przejść weryfikację. Jeśli jednak zastanawiasz się jak szybko zarobić na kryptowalutach, to na giełdzie najczęściej masz możliwość zrobienia natychmiastowych zakupów kartą kredytową. Obecnie na rynku dostępne jest wiele platform. Dlatego też przed wyborem jednej z nich zalecamy sprawdzić nasz ranking giełd kryptowalut oraz zapoznać się z artykułem,w którym wyjaśnimy jak wybrać dobrą giełdę kryptowalut.

Kantor kryptowalut

Kantory kryptowalut są co prawda mniej popularne niż giełdy, jednak również pozwalają kupić bitcoin szybko i sprawnie. Zazwyczaj jednak obarczają klienta większą prowizją niż giełdy i oferują mniej kryptowalut do zakupu. Kosztem poniesionych opłat i trudności zyskujemy jednak większą prywatność, ponieważ w przypadku kantory do pewnej kwoty (1500 EURO) nie musimy przechodzić weryfikacji. Kantory mogą przybierać formę stacjonarną lub internetową. My z czystego serca polecamy skorzystanie z naszego własnego kantoru bitcoin, który umieszczony jest po prawej stronie naszej witryny.

gdzie kupić kryptowaluty

Bitomaty

Bitomaty to urządzenia przypominające klasyczne bankomaty. Różnica jest jednak taka, że przy ich pomocy można kupić bitcoina i inne kryptowaluty. Wybór jest jednak niewielki, więc jeżeli chciałbyś kupić mniejszego altcoina, tak czy siak będziesz musiał skorzystać z giełdy.

Ok. Skoro już wiesz gdzie kupować kryptowaluty pora przejść dalej. W kolejnej sekcji przyjrzymy się jak wygląda handel kryptowalutami w Polsce. Odpowiemy m.in. na pytanie czy zarabianie na kryptowalutach jest legalne w Polsce oraz przedstawimy największe polskie giełdy kryptowalut.

Handel kryptowalutami w Polsce

Znasz już sposoby zarabiania kryptowalut oraz wiesz gdzie kupić Bitcoin lub inny altcoin. Być może zastanawia Cię jednak jeszcze jedna kwestia. Jak wygląda sytuacja prawna dot. kryptowalut w naszym kraju. Czy zarabianie na kryptowalutach jest legalne w Polsce? Na to pytanie odpowiemy w poniższym akapicie.

Czy zarabianie na kryptowalutach jest legalne?

Handel kryptowalutami w Polsce jest jak najbardziej legalny. Podobnie sytuacja wygląda właściwie w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że cyfrowe aktywa w Polsce możesz kopać, kupować, sprzedawać oraz posiadać zupełnie legalnie.

Co prawda jest to kwestia bardzo słabych regulacji. Ministerstwo Finansów nadal nie uznało bowiem cyfrowych aktywów jako środka płatniczego. O tym, że kryoptowaluty są legalne świadczy jeszzce jednak fakt. Od każdej transakcji musimy odprowadzić podatek – u nas w kraju wynosi on 19%.

Właściwie w polskim prawie wzmianka o kryptowalutach pojawiła się tylko raz. Chodzi o ustawę z dnia 1 marca 2018 r. Dotyczyła ona kwestii takich jak finansowanie terroryzmu czy pranie brudnych pieniędzy. Według niej kryptowaluta odwzorowuje wartość, jednak nie jest:

czy kryptowaluty są legalne w Polsce?

Jako iż kryptowaluty w Polsce są legalne, na naszym podwórku zaczęły powstawać także polskie giełdy kryptowalut. Chociaż wiele z nich już upadło, nadal istnieją dwie, które działają do tej pory:

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Jeżeli dopiero dowiedziałeś się jak zacząć zarabiać na kryptowalutach, być może myślisz, że musisz inwestować od razu dużą kwotę. Nic bardziej mylnego. W kryptowaluty można zainwestować dowolne pieniądze. Oznacza to, że aby zarabiać na kryptowalutach trzeba zainwestować minimum 1 złotówkę. Nic nas jednak nie ogranicza. Jedyną kwestią, która może mieć wpływ na maksymalne zakupy jest sposób w jaki kupisz bitcoina. Czy skorzystasz z giełdy kryptowalut, kantoru, a może bitomatu.

Wszystko generalnie będzie zależeć od Twoich własnych preferencji, strategii inwestycyjnej, zasobności portfela oraz apetytu na ryzyko. Musisz jednak pamiętać, żeby inwestować tylko tyle ile jesteś w stanie stracić. Kryptowaluty to bowiem bardzo zmienny rynek i tak samo jak można szybko zarobić, można też stracić wszystko.

W jakie kryptowaluty inwestować?

Zarabianie na kryptowalutach samo w sobie jest proste. Problem pojawia się gdy inwestor zadaje sobie pytanie: w jakie kryptowlauty inwestować? Nie ma na nie bowiem jednoznacznej odpowiedzi.

Inwestować można krótkoterminowo lub długoterminowo. Na rynku istnieje jednak tak dużo kryptowalut, tak że nie sposób łatwo stwierdzić którą wybrać. Pamiętaj, aby zawsze przeprowadzić swoją własną, dogłębną analizę. Przed zainwestowaniem warto sprawdzić takie rzeczy jak:

Pamiętaj też, aby nigdy nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Każdy dobry inwestor powinien dbać o dywersyfikację swojego portfela. Początkującym zaleca się inwestowanie w duże projekty – te z ugruntowaną reputacją, jak chociażby:

Z całą stanowczością unikaj jednak takich wynalazków jak Dogecoin czy Shiba Inu – monety meme bez żadnej fundamentalnej wartości.

Jeżeli nadal nie wiesz w jakie kryptowaluty warto zainwestować, sprawdź nasz artykuł, w którym przedstawiamy najlepsze kryptowaluty do inwestycji w 2022 roku.

Jak zarabiać na bitcoinie?

Zarabianie na bitcoinie nie różni się właściwie od zarabiania na innych kryptowalutach. Główną różnicą jest jedynie to, że bitcoina można też kopać, a projekty takie jak np. Solana, Polkadot czy Cardano zarabia się za pomocą stakingu. W przypadku zarabiania na bitcoinie również możesz uprawiać trading – kupować na dołkach i sprzedawać na szczytach. Jeżeli jednak wierzysz w jego długoterminowy potencjał, możesz zastosować strategię HODL.


Jak zarabiać na kryptowalutach i bitcoinie - FAQ

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty, które używają technologii rozproszonych rejestrów (tzw. blockchain) do zabezpieczenia transakcji i tworzenia nowych jednostek.

Jak mogę zarobić na kryptowalutach?

Można zarobić na kryptowalutach poprzez handel (kupno i sprzedaż), inwestowanie w długoterminowe projekty, kopanie (mining), HODL (trzymanie kryptowaluty), zarządzanie masternodami, staking czy arbitraż.

Czym jest kopanie kryptowalut?

Kopanie kryptowalut to proces, w którym uczestnicy sieci (kopacze) rozwiązują skomplikowane zadania matematyczne, aby dodać nowe bloki do łańcucha bloków. W zamian za udział w tym procesie, kopacze otrzymują nagrody w postaci kryptowalut.

Co to jest HODL?

HODL oznacza długoterminowe trzymanie kryptowaluty zamiast sprzedaży w krótkim okresie. Jest to strategia, która opiera się na przekonaniu, że wartość kryptowaluty wzrośnie na przestrzeni czasu.

Czym jest masternode?

Masternode to serwer w sieci kryptowaluty, który spełnia określone funkcje, takie jak weryfikacja transakcji czy obsługa usług PrivateSend i InstantSend. Osoby zarządzające masternodami otrzymują część nagród za wydobycie bloków.

Co to jest staking?

Staking to proces, w którym użytkownicy blokują swoje kryptowaluty na określony czas w celu wsparcia sieci poprzez zabezpieczanie i weryfikowanie transakcji. W zamian za udział w tym procesie, użytkownicy otrzymują nagrody w postaci kryptowalut.

Jakie są podstawowe zasady handlu kryptowalutami?

Podstawowe zasady handlu kryptowalutami obejmują naukę analizy technicznej i fundamentalnej, zarządzanie ryzykiem, kontrolowanie emocji oraz stosowanie strategii handlowej.

Co to jest arbitraż?

Arbitraż to strategia handlowa, która polega na wykorzystaniu różnic w cenach kryptowalut na różnych giełdach. Celem jest kupno kryptowaluty po niższej cenie na jednej giełdzie i sprzedaż jej po wyższej cenie na innej.

Czy handel kryptowalutami jest ryzykowny?

Tak, handel kryptowalutami jest ryzykowny, ponieważ wartość kryptowalut może się gwałtownie zmieniać, a rynek jest bardzo zmienny. Aby zminimalizować ryzyko, warto nauczyć się zarządzania ryzykiem, analizy technicznej oraz fundamentalnej oraz stosować odpowiednie strategie handlowe.reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.