Koparka kryptowalut - Czym jest? Jaką wybrać? [zniżka] | CrypS.

Koparka kryptowalut – Czym jest? Jaką wybrać?

Redaktor: Albert Czajkowski

Czym jest i jak działa koparka kryptowalut? Bitmain

Zastanawiało Cię kiedyś czym jest  koparka kryptowalut i w jaki sposób działa? A może sam chciałbyś posiadać takie urządzenie i zacząć zarabiać przy wciąż rosnących kursach aktywów cyfrowych? Wszystko na temat krypto koparek opiszemy w artykule.

No to czym jest ta magiczna koparka kryptowalut?

Aby rozpocząć temat działania koparek kryptowalut, musimy zrozumieć czym są tak naprawdę te urządzenia. Tak więc koparka kryptowalut jest niczym innym jak komputerem zbudowanym w oparciu o zestaw kart graficznych lub układów scalonych ASIC (obecnie królujących w świecie krypto-koparek). Ze względu na swoją bardzo wysoką moc obliczeniową (często kilku lub kilkunastokrotnie większą niż zwykły pc), to urządzenie to pewnego rodzaju super komputer.

Urządzenia te wykonują złożone obliczenia zwane hashami, a każdy z nich ma szansę na wygenerowanie kryptowaluty. Im więcej równań wykonujesz, tym większe masz szanse na zarobienie aktywów cyfrowych, a żeby wykonywać ich jak najwięcej, potrzebna jest jak największa moc obliczeniowa. Ważny w tym wszystkim jest fakt, że bitcoin wymaga od nas kopania na wysoce wyspecjalizowanym sprzęcie, podczas gdy inne kryptowaluty jak Ethereum można jeszcze wydobywać na karcie graficznej.

Czym jest koparka kryptowalut

Jaką koparkę kryptowalut wybrać?

Poniżej omawiamy różne typy koparek, a również konkretne modele koparek. W doborze odpowiednich modeli pomógł nam sklep z koparkami UnlimitedMiner.com, w którym to możecie kupić koparki z 1,5% rabatem używając kodu “CrypS.pl”.

Koparka GPU

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego właśnie karty graficzne są tak istotne? A no dlatego, że procesor graficzny w nich zawarty wytwarza dużą moc obliczeniową, która wykorzystywana jest podczas kopania kryptowalut do jak najefektywniejszego rozwiązywania zagadek matematycznych. Im większa moc obliczeniowa, tym większa efektywność w rozwiązywaniu równań i tym samym większa ilość wydobytych aktywów cyfrowych. Bitcoin korzysta z innej technologii, przez co kopanie go kartami graficznymi jest dużo mniej opłacalne, a idealnie sprawdzą się do tego wyspecjalizowane jednostki ASIC, ale o tym później.

Zdecydowaną zaletą koparek opartych o procesory graficzne jest uniwersalność, która pozwala wydobywać różne kryptowaluty. Umożliwia ona działania nawet początkującym, bez dużego budżetu, czy gamerom, którzy w ciągu dnia chcą grać w najnowsze tytuły, a w nocy zarabiać przy pomocy platform jak NiceHash lub GamerHash. Problemem jednak jest obecna sytuacja na rynku kart graficznych, ponieważ zakup najnowszych modeli po dobrej cenie często graniczy z cudem. 

Dodatkowo warto pamiętać, że wykorzystanie procesora graficznego podczas wydobywania walut cyfrowych jest całkiem intensywne, dlatego powinniśmy zastosować undervolting i upewnić się czy na pewno gwarancja naszego GPU obejmuje tego rodzaju działania.

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti, a kopanie kryptowalut

Obecnie najpopularniejsza karta do kopania kryptowalut to właśnie GeForce RTX 3060 Ti od firmy Nvidia. Jest ona na tyle popularna, że ciężko ją kupić, a sama firma planuje wypuścić nową serię dedykowaną specjalnie górnikom kryptowalut, czyli GeForce RTX 3060 Ti MINER. Trzeba wspomnieć, o tym, że wydobywanie kryptowalut jest procesem intensywnym, a platforma do wydobycia krypto, będzie działać z dużym obciążeniem przez długi czas. W związku z tym kwestie takie jak pobór mocy stają się kluczowe, a nie tylko całkowita moc karty graficznej. NiceHash dla przykładu postanowiło stworzyć platformę górniczą opartą o układ 10x kart NVIDIA RTX 3060 Ti, której profit miesięcznie wynosił około 1000 euro, przy niewielkich opłatach prądu.

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti do kopania kryptowalut
NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti

GeForce RTX 3060 Ti jest szalenie dobra zarówno do gier, jak i do wydobywania. Nie zdobędzie pierwszego miejsca za najwyższe zarobki, ani najlepszy hash-rate, ale jeżeli chcesz mieć stabilny miesięczny dochód, przy stosunkowo niskich kosztach energii, jest to prawdopodobnie najlepszy wybór w 2021 roku. Innymi wartymi wspomnienia kartami graficznymi do kopania kryptowalut są: NVIDIA GeForce 1650 (zarówno zwykła, Super i Ti), NVIDIA GeForce 1660 Ti, AMD Radeon RX 5600 XT i AMD Radeon RX 5700 XT.

Koparka ASIC

Koparki kryptowalut oparte o specjalizowane układy scalone (application specific integrated circuit – ASIC) służą do wykonywania obliczeń na konkretnym algorytmie SHA-256. Oznacza to, że każda koparka ASIC jest skonstruowana do wydobywania określonej waluty cyfrowej. Dla przykładu koparka ASIC przeznaczona dla BTC, raz złożona i zaprogramowana nie będzie mogła wykopywać innych kryptowalut. Urządzenia ASIC przewyższyły procesory (CPU) oraz karty graficzne (GPU) zarówno pod względem zmniejszonego zużycia energii elektrycznej, jak i większej mocy obliczeniowej. Urządzenia te cechują się bardzo wysokim poziomem Hash-Rate i małą objętością, co jest dużą zaletą dla osób zainteresowanych zbudowaniem swojej “farmy wydobywczej” składającej się z setek lub tysięcy takich urządzeń.

układy ASIC w koparkach kryptowalut
Układy ASIC w koparkach kryptowalut

TOP 3 koparki ASIC

Poniżej prezentujemy najczęściej wybierany i najbardziej efektywne koparki ASIC w różnych przedziałach cenowych.

Antminer S19 PRO

Dobrym przykładem obecnie topowej koparki z układem ASIC jest Antminer S19 Pro od chińskiego giganta technologicznego Bitmain. Ten sprzęt jest zaprojektowany specjalnie do kopania kryptowalut opartych o algorytm SHA-256, takich jak np. bitcoin, acoin czy terracoin. Jest to obecnie jedna z najbardziej efektywnych koparek dostępnych na rynku. Maksymalny hashrate urządzenia to 110 Th/s przy poborze mocy 3250W. Z kosztami za prąd 0,7zł/kWh i ceną BTC w wysokości 35,000 USD, dzienny profit z kopania bitcoinów wyniesie 50zł, a w skali roku zysk przekroczy nawet 18,000zł. Aby nasze urządzenie się spłaciło, biorąc pod uwagę jego obecną cenę, potrzebujemy 2 lat bez większych spadków cen kryptowalut, które kopiemy.

Algorytm hashujący SHA-256
Hash rate (moc) 110 TH/s
Pobór prądu ~3250 Watt
Antminer S19 PRO do kopania kryptowalut
Antminer S19 PRO
Antminer Z15

Urządzeniem, które również jest obecnie mocno polecane jest Antminer Z15. Jego cena, to około 30,699 PLN brutto. Mimo stale rosnących cen, Z15 to urządzenie najbardziej stabilne finansowo. Jest to maszyna, która weryfikuje transakcje w sieci ZEC (ZCash), za pośrednictwem algorytmu Equihash. Aktualny przychód z jednego urządzenia (luty 2021) to ponad 28,5 USD na dobę!

Algorytm hashujący Equihash
Hash rate (moc) 420K Sol/s
Pobór prądu ~1500 Watt
Koparka kryptowalut Antminer Z15
Antminer Z15
Antminer S9

Najprostszym i jednocześnie dostępnym cenowo urządzeniem dla początkujących jest zdecydowanie Antminer S9. Jednak warto pamiętać, że efektywna praca tej maszyny odbywa się w warunkach, gdzie cena energii jest zbliżona do 0,40 PLN brutto. Koszt tej maszyny, to 1500 PLN brutto, a z kodem rabatowym “CrypS.pl” – 1300 PLN brutto.

Algorytm hashujący SHA-256
Hash rate (moc) 16,5TH/s
Pobór prądu ~1300 Watt
Koparka Antminer S9
Antminer S9

Koparki CPU

Przed 2009 rokiem nie było czegoś takiego jak kryptowaluta. Jednak wraz z rozwojem technologii, wydobywanie kryptowalut stało się dla wielu rzeczywistością na ich domowych komputerach i pierwotnie wykonywane było przy użyciu procesorów (Centralna Jednostka Obliczeniowa – CPU). Z biegiem lat proces wydobywania i jego wydajność ulegały poprawie dzięki zastosowaniu lepszego sprzętu i zwyczajnie koparki CPU przeszły do lamusa. Obecnie są nieużywane, ze względu na zbyt niską wydajność.

Jak działają koparki kryptowalut?

Kryptowaluty takie jak na przykład bitcoin (BTC) zaleca się kopać poprzez wykorzystywanie dużej mocy obliczeniowej. To właśnie dzięki niej, możliwe jest wykopywanie bloków i dołączanie ich do blockchaina. W procesie tym wykonywane są skomplikowane obliczenia matematyczne, które są praktycznie niemożliwe do rozwiązania przez zwykłego człowieka z uwagi na ilość możliwych kombinacji.

działanie koparek kryptowalut

Im lepsza koparka, czyli sprzęt zoptymalizowany pod kopanie kryptowalut, tym szybsze są próby rozwiązania równania i ostatecznie szybciej zdołamy wykopać kryptowaluty. Zagadnienie to jest na tyle złożone, że stworzyliśmy osobny artykuł dotyczący wykopywania kryptowalut. Większość ludzi dołącza do tzw. kopalni kryptowalut, czyli puli wydobywczej (mining pool), aby zwiększyć swoje szanse na zarobienie przy wydobyciu aktywów cyfrowych.

Proof-Of-Work (PoW)

Istotnym w całym procesie kopania niektórych kryptowalut (takich jak BTC) jest algorytm Proof-Of-Work (PoW), czyli algorytm służący do potwierdzania transakcji. Węzły górnicze (nodes) dzięki mocy obliczeniowej koparek, próbują rozwiązać skomplikowaną łamigłówkę matematyczną, której wynik staje się pieczątką uwierzytelniającą.

Tak więc, aby przyłączyć się do sieci, trzeba udostępnić moc obliczeniową swojego urządzenia, po czym otrzymamy możliwość dokonywania obliczeń transakcji w sieci. Warto wspomnieć, że koparka kryptowalut nie rozwiązuje działania za pierwszym razem, a raczej wykonuje je w kółko aż znajdzie właściwą odpowiedź, dlatego im większa moc obliczeniowa, tym szybciej uzyskamy rozwiązanie.

Algorytm proof-of-work przy kopaniu kryptowalut

Ile można zarobić na kopaniu kryptowalut w 2021 roku?

Udostępniając moc obliczeniową danej sieci, jesteśmy opłacani we fragmentach danej kryptowaluty. Dla przykładu, dzięki popularnej karcie NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti osiągniemy uśredniony miesięczny profit w okolicach 600zł, przy cenie za prąd 0,7zł/kwh. 

Jednak jeśli naprawdę interesuje cię kopanie kryptowalut i chcesz czerpać z tego tytułu profity, musisz poznać sposoby na zmaksymalizowanie wydajności swojego sprzętu i zainwestowanych zasobów. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na rentowność kopania. Najważniejsze z nich to cena waluty kryptograficznej i jej potencjał na wzrost, algorytm wydobywczy, sprzęt wykorzystywany do wydobywania, cena prądu oraz całkowity hash-rate. Więcej na temat rentowności tych urządzeń dowiesz się tutaj.

Czy warto kopać kryptowaluty?

Być może podejście do tematu na zasadzie szybkiego zarobku w tego rodzaju działaniach jest nienajlepsze, jednak długofalowo nie tylko nasza koparka kryptowalut sama się spłaci, ale będzie dalej dla nas zarabiać, działając jak pasywny dochód. Rozważając aspekt technologczny ten pomysł również jest dobry, ponieważ dziś wydobyte BTC lub inne kryptowaluty mogą za rok, lub kilka lat być warte nawet kilka razy więcej. Niestety w Polsce koszty energii są dosyć wysokie i idą wciąż do góry, mimo wszystko nadal w tym kraju opłacalność tego typu działań jest dobra. Na dodatek, jeżeli ktoś ma głowę na karku i chce w pełni zoptymalizować zwrot z inwestycji, może wykorzystać energię wytwarzaną ze swojej kopalni kryptowalut do dogrzania w pewnym stopniu firmy lub domu, oraz zasilać swój sprzęt panelami fotowoltaicznymi.

Według nas jak najbardziej warto zarabiać, dzięki długofalowej inwestycji jaką jest koparka kryptowalut. Biorąc pod uwagę obecne nastroje wokół bitcoina i wejście inwestorów instytucjonalnych, rozsądnym wydaje się być kopanie BTC. Jednak pozostałe kryptowaluty również przyniosą zyski. Najpopularniejsze kryptowaluty do kopania w 2021 roku to:

  • ZCash (ZEC)
  • Ethereum Classic (ETC)
  • Ethereum (ETH)
  • Grin (GRIN)
  • Litecoin (LTC) 
  • Monero (MNR)
Czy kopanie kryptowalut to dobry pomysł? Czym jest i jak działa koparka kryptowalut?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.