Jak kopać kryptowaluty? Wszystko co musisz wiedzieć o miningu [Crypto 101] | CrypS.

Jak kopać kryptowaluty? Wszystko co musisz wiedzieć o miningu

4 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Firma energetyczna YPF przechodzi na wydobycie kryptowalut Mining

Jeżeli jesteś krypto inwestorem, z całą pewnością spotkałeś się z pojęciem górnictwo. Być może zastanawiasz się jak kopać kryptowaluty? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci jak działa kopanie kryptowalut, jak obliczyć opłacalność, gdzie warto kopać, jaki program jest najlepszy do tego celu, jak się kopie kryptowluty oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!


Spis treści:


Co to jest i jak działa kopanie kryptowalut?

Zastanawiasz się jak działa kopanie kryptowalut? Pozwól, że wyjaśnimy Ci to w jak najprostszy sposób, ale najpierw musisz zrozumieć co to jest blockchain.

W przeciwieństwie do scentralizowanych banków, kryptowaluty działają w oparciu o technologię blockchain. Oznacza to, że są one zdecentralizowane. Blockchain przechowuje zapis transakcji w wielu miejscach jednocześnie i jest aktualizowany przez uczestników sieci. Wszystko to odbywa się poprzez dodawanie do łańcucha nowych bloków.

Aby dodać blok, górnicy muszą rozwiązać skomplikowane równania, które wygenerował system łańcucha. Kiedy już to zrobią, zestaw reguł wpisanych w kod kryptowaluty przyznaje górnikowi określoną ilość monet/tokenów. To właśnie tak działa kopanie kryptowalut.

Co jest potrzebne do kopania kryptowalut? Górnicy nie siedzą przecież całego dnia przed kalkulatorem robiąc obliczenia. Do tego celu używają specjalnych, bardzo wydajnych komputerów. W tym momencie w Twojej głowie pojawiło się zapewne pytanie: jaki komputer do kopania kryptowalut jest najlepszy? Cóż, w obecnych czasach obliczenia stały się na tyle skomplikowane, że aby wydobywać kryptowaluty potrzebne są specjalne urządzenia zwane koparkami kryptowalut.

W przypadku Bitcoina używa się tzw. koparek ASIC działających w oparciu o CPU, natomiast inne kryptowaluty Proof-of-Work (jak np. ETC czy ERGO) kopie się za pomocą procesorów graficznych GPU – lub po prostu kart graficznych.

Alternatywą dla Proof-of-Work jest algorytm Proof-of-Stake, o którym możecie przeczytać w naszym innym obszernym artykule: Staking ETH 2.0 – Wszystko co musisz wiedzieć

Gdzie kopać kryptowaluty?

Ok. Skoro wiesz już co to jest i jak się kopie kryptowaluty, pora przejść do kolejnej kwestii, a mianowicie: gdzie kopać kryptowaluty? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: pule miningowe. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obliczenia podczas kopania są niezwykle skomplikowane. Dlatego też, aby wykopać blok samemu i otrzymać nagrodę potrzeba sporo czasu. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie pule.

Górnicy za ich pomocą łączą się w grupy i razem rozwiązują bloki. Pula następnie dzieli nagrody na podstawie dostarczonej mocy obliczeniowej.  Na dzień dzisiejszy (21 września 2022) największymi pulami miningowymi Bitcoina są:

 • Foundry USA
 • AntPool
 • F2Pool
 • Binance Pool
 • ViaBTC
 • Poolin
 • Braiins Pool
 • Luxor
 • BTC.COM

Jaki program do kopania kryptowalut?

Podczas miningu wykorzystuje się oprogramowanie do kopania kryptowalut. Jego wybór zależy czy chcesz kopać kryptowaluty na komputerze, czy też telefonie. Jeśli zastanawiasz się jaki program do kopaniea kryptowalut wybrać w przypadku Bitcoina, najlepsze to:

 1. CGMiner
 2. Awesome Miner.
 3. EasyMiner
 4. Kryptex
 5. BFGMiner
 6. MultiMiner
 7. Cudo Miner.
 8. Nice Hash.

Z kolei w przypadku innych monet (dawniej np. Ethereum, a obecnie Ethereum Classic), popularnymi rozwiązaniami są chociażby:

 1. Cudo Miner
 2. Hashing24
 3. Kryptex
 4. MinerGate
 5. Ethermine
 6. EasyMiner
 7. PhonexMiner
 8. Pionex
Mining Halving Bitcoina Jak kopać kryptowaluty

Opłacalność kopania kryptowalut?

Skoro wiesz już jak oraz gdzie kopać kryptowaluty, pora przejść do kolejnego tematu. W tej sekcji odpowiemy na pytanie, czy kryptowaluty opłaca się wogóle kopać, a jeśli już to jakie. Po pierwsze, opłacalność kopania kryptowalut zależy od kilku czynników:

 • Trudność wydobycia – gdy coraz więcej górników dołącza do sieci wnosząc moc obliczeniową, rośnie też trudność wydobycia.
 • Cena – opłacalność kopania kryptowalut zależy też od ceny samego aktywa.
 • Koszt prądu – to czy kopanie kryptowalut się opłaca będzie też zależało od tego ile płacisz za prąd.
 • Inwestycja początkowa – Pamiętaj, że na początku musisz kupić koparki, które kosztują całkiem sporo, a później je serwisować.

W tym momencie, po tym jak Ethereum przeszło z algorytmu Proof-of-Work na Proof-of-Stake (The Merge), opłacalność kopania kryptowalut drastycznie spadła. Sytuacji nie poprawiają rosnące ceny prądu oraz panujący rynek niedźwiedzia. Jakie więc kryptowaluty opłaca się kopać? Wszystko wskazuje, że obecnie najbardziej rentowne jest kopanie bitcoina. Niemniej jednak kopiąc krypto możesz też patrzeć prespektywicznie. Teraz wykopane monety mogą bowiem sporo zyskać na wartości w przyszłości.

Niemniej jednak zawsze możesz sprawdzić ile dokładnie możesz zarobić na kopaniu kryptowalut korzystając ze specjalnego kalkulatora. Jak go używać wytłumaczyliśmy w naszym innym poradniku: Jak obliczyć rentowność kopania?

Jak kopać kryptowaluty na telefonie?

Każdemu nowicjuszowi w głowie pojawia się pytanie: jak kopać kryptowaluty na telefonie. Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy powyżej, kopanie kryptowalut polega na obliczeniu zaawansowanych zagadek matematycznych. Nasze telefony nie posiadają więc odpowiedniej mocy, aby je efektywnie rozwiązywać.

Odpowiedź na pytanie brzmi więc: nie, nie można kopać kryptowalut na telefonie. Co prawda, w sklepie z aplikacjami znajdziesz pozycje, które sugerują odwrotnie. W większości przypadków będą to jednak jedynie scamy, które wykorzystają i zniszczą podzespoły Twojego telefonu oraz zeżrą baterię. Jakiś czas temu badacze ds. cyberbezpieczeństwa z kalifornijskiej firmy Lookout ujawnili, że Co najmniej 93 000 osób kupiło fałszywe aplikacje do miningu kryptowalut na systemy Android.

Jak kopać kryptowalutę na komputerze?

Kopanie kryptowalut na komputerze jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak będziesz potrzebował solidnego procesora (jeśli chcesz kopać np. BTC) lub karty graficznej (w przypadku np. ETC). Na dłuższą metę może się to więc okazać nieopłacalne. Wydobycie bloku może zająć Ci bowiem zbyt dużo czasu. Co prawda, zdarzają się sytuacje, w których pojedynczy górnik znajduje blok, jednak mają one miejsce nad wyraz rzadko.

Zamiast kopać kryptowalutę na własnym komputerze, powinieneś więc zainwestować w specjalistyczny sprzęt, czyli koparki i stworzyć swoją własną kopalnie.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.