Jak obliczyć rentowność kopania? [Crypto 101] | CrypS.

Jak obliczyć rentowność kopania?

4 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
rentowność kopania Mining

Jeśli naprawdę interesuje cię kopanie kryptowalut i chcesz czerpać z tego tytułu profity, musisz poznać sposoby na zmaksymalizowanie wydajności swojego sprzętu i zainwestowanych zasobów. Nie wiedząc, jaki sprzęt kupić i w jaki sposób go zoptymalizować, możesz na dłuższą metę ponieść straty. Ponadto, jeżeli nie obliczysz rentowności kopania kryptowalut, może okazać się że wydasz za dużo środków lub przecenisz swoje zyski. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak można obliczyć rentowność wydobycia i jakich narzędzi będziesz potrzebował, aby podnieść swoje zyski.

Czynniki, które wpływają na rentowność kopania kryptowalut

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na rentowność kopania. Najważniejsze z nich to cena waluty kryptograficznej, algorytm wydobywczy, sprzęt wykorzystywany do wydobywania oraz całkowity hasz rate.

Waluta

Kopanie kryptowalut jest procesem, który polega na rozwiązywaniu złożonych algorytmów matematycznych. Jest to algorytm konsensusu “proof-of-work”, który nagradza górnika za pomocą waluty cyfrowej. Obecnie istnieją dwa algorytmy haszujące proof-of-work, które są szeroko stosowane w kryptowalutach: SHA-256 i Scrypt. Istnieją również inne monety, które wykorzystują inne protokoły, ale w tym artykule skupimy się tylko na tych dwóch głównych. Oczywiście najpopularniejszą walutą wśród górników jest bitcoin. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kopania bitcoina przeczytaj nasz artykuł pt. Kopanie bitcoina – wszystko co powinieneś wiedzieć.

SHA-256

SHA-256 jest algorytmem, który wykorzystuje ogromną moc do rozwiązywania obliczeń matematycznych. Na początku bitcoin mógł być wydobywany za pomocą procesorów i kart graficznych (procesorów graficznych), które są używane w zwykłych komputerach PC. Jednak na przestrzeni lat, sprzęt do wydobywania ewoluował, podążając za rosnącą trudnością kopania bitcoina, co doprowadziło do powstania wyspecjalizowanych procesorów znanych jako “Application Specific Integrated Chips” (ASICs). Obecnie Bitcoin jest wydobywany tylko przy użyciu tego typu urządzeń.

W miarę jak rośnie poziom trudności kopania Bitcoina, powstają nowe modele ASIC, które są bardziej wydajne i szybsze, a to z kolei tworzy technologiczny wyścig. Oznacza to, że nawet niedawno wyprodukowane chipy mogą szybko stać się bezużyteczne.

Najpopularniejsze kryptowaluty opierające się o algorytm SHA-256 to:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Bitcoin SV
  • Bitcoin Diamond
  • Unobtanium

Scrypt

Algroytm Scrypyt wykorzystuje znaczną ilość pamięci RAM i przetwarzania równoległego do kopania kryptowalut, co oznacza, że do wydobywania możesz wykorzystać układy GPU. Aktualnie, urządzenia oparte o algorytm Scrypt nie są tak popularne, więc poziom trudności wydobywania posczególnych kryptowalut nie osiągnął jeszcze tak wysokiego poziomu jak w przypadku Bitcoina.
Najpopularniejsze waluty wykorzystujące algorytm Scrypt to:

  • Litecoin
  • Dogecoin
  • Afro

Sprzęt do kopania kryptowalut

Są dwa sposoby, na jakie można stworzyć system wydobywczy:

Koparka DIY

Wymaga on użycia Twojego komputera PC wraz z wieloma kartami graficznymi (GPU), które można zamontować na stelażu. Zaletą systemów domowej roboty jest to, że zarówno CPU jak i GPU mogą być wykorzystywane w tym samym czasie bez wpływu na wydajność.

ASIC

ASIC są niezależnymi urządzeniami wyposażonymi w port USB i/lub Ethernet i są produkowane tak, aby były gotowe do użycia zaraz po podłączeniu. Sprzęt ASIC jest zazwyczaj droższy niż koparka złożona w domu i jest przeważnie produkowany w Ameryce lub Chinach, co oznacza, że zainteresowani górnicy z innych krajów muszą najpierw je sprowadzić. Mimo wszystko na polskim rynku można znaleźć wiele firm specjalizujących się w sprzedaży koparek ASIC.

ASIC są znacznie szybsze w obliczaniu algorytmów i wymagają znacznie mniejszej mocy, ponieważ są to urządzenia, które zostały zaprojektowane tak, aby specjalizował się w kopaniu kryptowalut.

Wydajność koparki można obliczyć, przyjmując stosunek liczby haszów, które może ona wykonać w ciągu sekundy i dzieląc ją przez moc, jaką zużywa:

Szybkość haszowania / zużycie energii = wydajność górnicza. 

np. rentowność  koparki Antminer S9, której szybkość haszowania to 12.93TH/s, a zużycie energii 1350 W wynosi:

12.93 TH/s / 1350 W = 0.00957778

 

Kalkulatory rentowności

Istnieje wiele stron internetowych, które obliczają rentowność kopania dla konkretnych kryptowalut, biorąc pod uwagę: używany sprzęt, zużycie energii, koszty i inne szczegóły. Istnieją także prostsze kalkulatory z mniejszą ilością czynników, a także znacznie bardziej zaawansowane, które uwzględniają też takie czynniki jak: współczynnik haszu, zużycie energii, koszt energii, opłaty za pool, trudność wydobycia, nagroda za blok oraz cena kryptowaluty w USD. Rentowność może być obliczana dla różnych okresów: godzinowego, dziennego, miesięcznego i rocznego.

Kiedy po raz pierwszy spotkasz się z kopaniem kryptowalut, może przytłoczyć cię ilość szczegółów, ponieważ na rentowność wydobycia wpływa bardzo wiele czynników.

CryptoCompare jest kalkulatorem, który posiada domyślne wartości dla wielu czynników, ale pozwala dostosować hasz rate, zużycie energii, koszt za kWh i opłatę za pule wydobywczą. Dzięki tym wartościom możesz oszacować swoje dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne zyski. Kalulatore ten nie oblicza jednak przyszłych zmian trudności, co prowadzi do przeszacowań.

CoinWarz jest kalkulatorem podobnym do CryptoCompare, ale posiada również możliwość dostosowywania trudności, nagrody za blok, ceny BTC w USD, oraz kosztów poniesionych na zakup koparki.

Istnieją również kalkulatory, które biorą pod uwagę zmiany cen i trudności.

My Crypto Buddy oferuje możliwość personalizacji, jak wyżej wymienione strony, ale posiada również możliwość wprowadzania miesięcznych zmian cen i trudności. Na podstawie tych danych wejściowych zostanie wygenerowany wykres Twoich potencjalnych przyszłych dochodów, który pozwoli Ci obserwować zmiany w rentowności.

Należy zauważyć, że jeśli chodzi o Bitcoina, większość kalkulatorów opiera się na różnym tempie wzrostu hasz rate’u.

Wg. BuybitcoinWorldwide tempo wzrostu hasz rateu w sieci Bitcoin wynosi 0,4527678% dziennie. Oznacza to, że jeśli kupisz koparki o mocy 50 TH/s, Twój całkowity udział w sieci będzie codziennie spadać w stosunku do ogólnej prędkości hasz rate’u.

Większość kalkulatorów pokazuje jednak zyski, które są w rzeczywistości znacznie bardziej zawyżone niż rzeczywiste, ponieważ nie biorą one pod uwagę tempa wzrostu.

Podsumowanie

Kopanie kryptowalut może być świetnym sposobem na pasywne zarabianie pieniędzy. Jednakże, biorąc pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć wpływ na rentowność, dość trudno jest dokładnie prognozować swoje zarobki – zwłaszcza że istnieją pewne czynniki, na które nie mamy wpływu.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.