[Top 6] Najciekawsze mining pool'e bitcoin 2024 | CrypS.

[Top 6] Najciekawsze mining pool’e bitcoin

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski

bitcoin mining pool Bitcoin [BTC]

Interesuje cię temat miningu i chciałbyś zostać górnikiem Bitcoina? A może już masz swoją kopalnię i nie wiesz, do jakiej puli miningowej się podłączyć? W tym artykule przyjrzymy się najlepszym mining poolom dostępnym na rynku, tak, abyś mógł wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Tak więc zaczynamy!


Spis treści


Co to jest mining pool?

Mining pool to grupa górników, którzy razem rozwiązują bloki w blockchainie i otrzymują za to nagrodę. Nagroda jest następnie dzielona równo między nich, w zależności od ich wkładu mocy, czyli dostarczonego hash rate’u.

Aby uzyskać nagrodę, należy przedstawić ważny dowód pracy. Produkowanie jednego bloku za pomocą starszego, wolnego sprzętu mogłoby trwać nawet lata. Dlatego właśnie górnicy z całego świata łączą swoją moc obliczeniową za pomocą puli wydobywczych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kopania kryptowalut zapoznaj się z naszymi artykułami:

Pod względem posiadania największej liczby bitcoinowych puli miningowych przodują Chiny i USA. Pule są klasyfikowane na podstawie kontrolowanego przez nie hash rate’u. Poniżej znajduje się lista największych mining pooli wraz z ich udziałem w hash rate sieci BTC wg blockchain.com:

rozkład mocy obliczeniowej w minig poolach
Udział poszczególnych mining pooli w ilości wydobytych BTC (źródło: blockchain.com 02.01.2024)

 

Tak wygląda wykres kołowy największych puli miningowych pod względem hashrate w ciągu ostatnich 6 miesięcy:

hashrate minig poole
Wykres kołowy największych mining pooli pod względem hashrate (źródło: blockchain.com)

Zanim zaczniesz wydobycie – rodzaje nagród górniczych

Istnieją różne mining poole dla różnych kryptowalut. Wraz ze wzrostem wielkości puli wypłata maleje, ponieważ musi być dzielona między większą liczbę górników. Nagroda z puli jest dzielona w oparciu o mechanizm udziałów (akcji). Akcje określają, ile pracy wnosi komputer danego użytkownika do mining poola. Istnieją różne rodzaje nagród górniczych, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem wydobycia. Zanim podłączysz się do danej puli, sprawdź, którą metodę wynagrodzeń stosuje.

 • Pay-per-Share (PPS) – Kwota jest stała dla każdego użytkownika i jest wypłacana przy każdym zgłoszeniu akcji
 • Proportional – Użytkownicy są nagradzani proporcjonalnie do wysokości wniesionej przez nich akcji.
 • Score based – Metoda ta wynosi nowsze akcje ponad starsze, a użytkownik jest nagradzany proporcjonalnie w zależności od czasu zgłoszenia akcji.
 • Pay Per Last N Shares (PPLNS) – Jest to metoda podobna do metody proporcjonalnej, ale różni się w nagradzaniu każdej akcji w wielu rundach.
 • Full Pay Per-Share (FPPS) – Jest podobny do PPS, ale zawiera podział opłaty transakcyjnej pomiędzy górników wraz z nagrodami. Opłata transakcyjna jest rozdzielana w zależności od hash rate’u górnika.
 • Sharered Maximum Pay Per Share (SMPPS) – Jest podobny do PPS, ale płaci mniej niż zarabia cała pula.

Należy także pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy mining poolami a cloud miningiem. Mining poole to grupa górników, którzy dzielą się nagrodami zgodnie z ich udziałem w utrzymaniu sieci. Podczas cloud miningu musisz zapłacić dostawcy usługi za moc i dopiero wtedy otrzymujesz nagrody.

Najlepsze mining poole Bitcoin w 2023 roku

Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótkie opisy 5 najciekawszych mining pooli. Lista została sporządzona na podstawie rankingów z BTC.com, blockchain.com oraz własnych doświadczeń autora. Jeżeli chciałbyś, abyśmy opisali inny, konkretny mining pool, który nie znajduje się na poniższej liście, daj znać w komentarzu.

1. F2Pool

f2pool

F2Pool to jedna z największych chińskich kopalni, uruchomiona w roku 2013. W świecie górnictwa BTC jest ona znana bardziej jako Discus Fish. Oprócz Bitcoina za pomocą F2Pool można też wydobywać Litecoin, Zcash, Ethereum Classic i kilkanaście innych tokenów. Trudność kopania jest uzależniona od hash rate’u, ponieważ strona używa protokołu stratum mining i vardiff. Strona działa na protokole HTTPS i posiada funkcję blokady portfela. Po zarejestrowaniu nie ma możliwości zmiany adresu e-mail. Strona nie wykorzystuje dwuczynnikowego uwierzytelniania.

Opłaty i płatności

F2Pool działa w systemie nagród PPS i pobiera opłatę w wysokości 4%. Wypłaty dokonywane są codziennie. Limit wypłat to 0,001BTC.

Zalety

 • F2Pool umożliwia wydobycie Bitcoin, Litecoin i Zcash.
 • Niski próg wypłat i regularne przelewy.

Wady

 • Opłata (4%) jest dość zawyżona w porównaniu z innymi pulami.
 • Brak F2A.

2. AntPool

antpool

AntPool jest drugim największym pod względem hash rate’u, mining poolem zlokalizowanym w Chinach. Jest on obsługiwany przez największego na świecie producenta koparek o nazwie Bitmain Technologies. Konto w AntPool możesz założyć bez uiszczania żadnych opłat, jednak na swoich koparkach musisz zainstalować specjalne oprogramowanie. Interfejs jest dość ergonomiczny. W głównym panelu możesz obserwować swoje zarobki i hash rate na minutę, godzinę lub dzień. AntPool posiada sporą ilość środków bezpieczeństwa m.in. dwuczynnikową autoryzację, blokadę portfeli i alerty e-mail. Mining pool posiada także własne forum dyskusyjne oraz przygotowane łatwe instrukcje dot. głównych zadań, które górnicy wykonują w puli.

Opłaty i płatności

Założenie konta w AntPool jest darmowe. Możesz wybrać opcję kopania peer-to-peer tylko Twoim sprzętem (prowizja 1%), PPLNS (prowizja 0%) lub PPS (prowizja 2,5%). Opłata pobierana przy transakcji jest ukryta i nie jest ujawniana przez AntPool. Opłata za transakcję została ostatnio podwyższona i AntPool zatrzymuje dla siebie 1-2 Bitcoiny z każdego bloku.

AntPool dokonuje wypłat dla sald powyżej 0.001BTC, codziennie około 10 AM UTC.

Zalety

 • Antpool jest popularnym mining poolem z interfejsem przyjaznym dla nowych górników.
 • Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru pomiędzy PPLNS i PPS.
 • W puli jest dostępnych wiele ciekawych, dodatkowych opcji.
 • AntPool jest wyposażony w świetne środki bezpieczeństwa.

Wady

 • Opłaty powinny być zmniejszone, ponieważ jest to duża pula.
 • AntPool nie ujawnia opłaty transakcyjnej.

3. Binance Pool

Binance mining pool

Kolejnym polecanym przez nas mining poolem jest Binance Mining Pool. W puli wydobywczej Binance wszystkie zarobki górników są rozdzielane przy użyciu modelu dystrybucji FPPS. Binance Mining Pool obsługuje wiele algorytmów wydobywczych i walut. Platforma wykorzystuje separację odczytu i zapisu, a klienci są chronieni przed atakami DDoS za pomocą Cloudflare. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej nt. tej puli wydobywczej zapraszamy do zapoznania się z naszym obszernym poradnikiem: Binance Mining Pool – opis, konfiguracja, FAQ

4. BTC.com

btc.com

BTC.com jest jednym z największych mining pooli należących do Bitmain, twórcy AntPool. Strona działa w oparciu o protokół straturm mining i VarDiff. Pula została uruchomiona w 2015 roku i oprócz samego miningu oferuje też własny portfel. W celu ochrony przed atakami DDoS i zapewnienia, że korzyści i hash rate nie zostaną utracone, pula wdrożyła Cloudflare.

Opłaty i płatności

BTC.com to mining pool, który dzieli się opłatami transakcyjnymi ze swoimi górnikami. Serwis działa w modelu PPS ze średnią opłatą w wysokości 1,5%. Wysyłanie wypłat do użytkowników trwa 2 godziny. Czas trwania wypłaty jest jednak całkowicie zależny od przeciążenia sieci.

Zalety

 • BTC.com działa globalnie i jest bardzo przejrzystym mining poolem.

Wady

 • Czasami wypłaty mogą się trochę przeciągać, jest to jednak spowodowane przeciążeniami sieci.

5. ViaBTC Pool

viabtc

ViaBTC została założona przez Yang Haipo w maju 2016 roku w Shenzhen w Chinach. Yang jest również obecnym prezesem firmy. ViaBTC początkowo rozpoczęła działalność jako mining pool, a następnie poszerzyła swoje usługi o cloud mining. Dzięki ciągłemu rozwojowi ViaBTC uruchomiła również mining poole dla Litecoina, Dashcoina, Ethereum Classic, Zcash i kilku innych. Firma oferuje usługi takie jak portfel, aplikacja mobilna, eksplorator i inne ciekawe narzędzia.

Opłaty i płatności

ViaBTC działa w modelu PPS (opłata 4%) i PPLNS (opłata 2%). Próg wypłaty to  0,0001 BTC BCH lub LTC. Płatności są realizowane codziennie o godzinie 0:00 rano czasu pekińskiego, czyli do GMT +8. Użytkownicy mogą codziennie logować się na stronie i sprawdzać swoje dzienne zarobki.

Zalety

 • Witryna działa na protokole stratum mining i vardiff.
 • ViaBTC zapewnia bardzo dobry system monitoringu oraz pozwala na łączone wydobycie.
 • Platforma oferuje szereg różnych narzędzi.
 • Możliwość cloud miningu.
 • Dwa modele wynagrodzeń.

Wady

 • Wysokie opłaty.

6. Fundry USA Pool

foundry usa pool logo

Foundry to duża instytucja należąca do Digital Currency Group, jednego z największych graczy na rynku kryptowalut. Obecnie do spółek zależnych DCG należą m.in. Coindesk, Grayscale, Genesis czy Luno. Foundry przedsięwzięć, na rynku krypto, a jednym z nich jest właśnie Foundry USA Pool, czyli obecnie jeden z największych mining pooli zlokalizowany w USA. Pozwala on na kopanie m.in. BTC, BCH czy LTC.

Spółka Foundry została założona w 2019 roku w celu zaspokojenia instytucjonalnego zapotrzebowania na kapitał, wydajność i przejrzystość w branży miningowej. Foundry specjalizuje się w dostarczaniu maszyn, kapitału, wiedzy instytucjonalnej i danych, górnikom kryptowalut z Ameryki Północnej. Zapewnia również finansowanie sprzętu górniczego oraz tworzy rynek kupna i sprzedaży sprzętu górniczego o nazwie FoundryX.

Niestety ten mining pool pojawia się tutaj bardziej jako ciekawostka, gdyż Foundry jest on przeznaczony dla naprawdę dużych graczy instytucjonalnych i obecnie nie obsługuje małych górników. 

Podsumowanie

podsumowanie wyboru mining pool

Jak widać, różne mining poole oferują różne usługi i różne nagrody. Opcja kopania samemu i zgarniania całej nagrody wydaje się być kusząca, jednak początkującym zaleca się skorzystanie z puli miningowej. Pule wydobywcze mają przecież wiele zalet. Teraz, kiedy już wiesz mniej więcej, co i jak, nadszedł czas, aby rozpocząć kopanie. Konto w puli miningowej zakłada się tak samo jak na każdej innej platformie. Głównym kryterium, które należy spełnić, aby zacząć korzystać z puli górniczej, jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, czyli koparki.

bitcoin mining poolreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.