Pogłoski o śmierci NFT są przesadzone? Wolumen sprzedaży tej kolekcji skoczył w tydzień o prawie 1000% | Wiadomości | CrypS.

Pogłoski o śmierci NFT są przesadzone? Wolumen sprzedaży tej kolekcji skoczył w tydzień o prawie 1000%

CryptoPunks NFT

Sektor niewymiennych tokenów (NFT) zaczyna wysyłać sygnały, jakoby budził się powoli do życia. Najpopularniejsza na świecie tego typu kolekcja – CryptoPunks – zanotowała bowiem świetny tydzień handlowy, a jej wolumen obrotu wzrósł aż 15-krotnie.


Rynek NFT w ostatnich miesiącach popadł mocno w niełaskę inwestorów, czego efektem były silne spadki cen tokenów z topowych kolekcji o nawet 70%. Hype na ten rodzaj aktywów skończył się wraz z rozpoczęciem 2022 roku, a od tamtego czasu kapitalizacja rynkowa tego sektora stopniowo się kurczyła.

Pokłosiem tego stanu rzeczy jest niedawno ogłoszona chociażby redukcja personelu o 50% przez największą na świecie platformę do handlu NFT, czyli OpenSea.

Jednakże teraz otrzymujemy sygnały świadczące o tym, że coś w tym segmencie cyfrowych aktywów się znów rusza w stronę zmiany na lepsze. Przykładem tego jest kultowa kolekcja CryptoPunks. Jej wolumen obrotu w ciągu ostatniego tygodnia skoczył bowiem o ponad 900%!

Punk’s not dead!

W gwoli przypomnienia, CryptoPunks to stworzona w 2017 roku seria 10 000 unikatowych pikselowych obrazków przedstawiających tytułowych punków. Kolekcja ta została w całości wybita na blockchainie Ethereum, a jej twórcami jest dwóch kanadyjskich programistów, Matt Hall i John Watkinson.

Swego czasu tokeny NFT z tego sortu osiągały niesamowicie wysoką wartość rynkową. Chociaż największy boom na niewymienne tokeny przypada na wspomniany rok 2021, to transakcja o najwyższej cenie zakupu pochodzi z 12 lutego 2022 roku.

Tego dnia bowiem Deepak Thapliyal, czyli dyrektor generalny firmy Chain, zakupił NFT Punk #5822 za 8 000 etherów, czyli 23,7 miliona dolarów przy ówczesnym kursie tej kryptowaluty.

Później już jednak wartość rynkowa niewymiennych tokenów zaczęła się kurczyć wraz z pogorszeniem sytuacji w całym tym ekosystemie.

Obecnie jednak możemy mówić o pewnym ożywieniu, bowiem w ciągu ostatnich 7 dni wolumen obrotu tokenami CryptoPunks skoczył z poziomu 200 000 dolarów do 3 milionów dolarów.

Wolumen obrotu w przypadku NFT stanowi wskaźnik kondycji danej kolekcji. Niskie wolumeny obrotu są równoznaczne ze spadkiem popytu na dane projekty oraz ze zmniejszeniem się płynności. Wzrost wolumenu oznacza więc większe zainteresowanie wśród inwestorów.

Jak podaje platforma CryptoSlam, CryptoPunks były w zeszłym tygodniu kolekcją, która osiągnęła najwyższy współczynnik sprzedaży w sieci Ethereum. Poziom ten osiągnął aż 20,26 miliona dolarów, co przekłada się na wzrost o 924% w stosunku do wcześniejszego tygodnia.

Jednakże Punki musiały ustąpić miejsca na podium w kwestii najwyższego wolumenu innej kolekcji. Okazuje się, że ten przypada kolekcji SATS, która jest wybijana dzięki protokołowi Ordinals w sieci Bitcoina. Te tokeny zostały również przed minionym weekendem listowane na takich topowych platformach, jak KuCoin oraz Gate.io.

CryptoPunks NFT



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.