To nie my zabiliśmy NFT! Twórca Blur komentuje ostatnie spadki cen na rynku | Wiadomości | CrypS.

To nie my zabiliśmy NFT! Twórca Blur komentuje ostatnie spadki cen na rynku

Meta wyciąga wtyczkę NFT

Ceny projektu NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) osiągnęły najniższy poziom od dwóch lat. Inne liczące się na rynku projekty również notują znaczące spadki cen. Czy to koniec branży NFT?


Coraz więcej podmiotów zastanawia się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Niektórzy zaczynają wskazywać winnych za ten trend – na celowniku znalazł się Blur.

Blur neguje NFT i znajduje się w ogniu krytyki 

W obliczu spadających cen niewymiennych tokenów, uczestnicy rynku coraz głośniej sprzeciwiają się modelowi tradingu motywowanego nagrodami za którym stoi platforma Blur. Ostatnimi czasy wyprzedziła ona nawet OpenSea, czyli największą pod względem wolumenu firmę tradingową Ethereum NFT. Blur twierdzi, że aktywa takie jak sztuka czy przedmioty w grach, nie są unikalne, lecz są raczej ”altcoinami z obrazkami”.

Blur jako konkurent 

Uruchomiony w październiku 2022 r. Blur stał się nowym marketplacem dla branży NFT. Platforma postawiła na profesjonalnych traderów NFT, oferując airdropy tokenów, które miały zachęcić do korzystania z jej usług. W lutym 2023 r. na świat przyszedł token BLUR, który doprowadził do wyprzedzenia OpenSea i uzyskania odznaki lidera w branży handlu NFT. Dosyć szybko okazało się, że platforma budzi spore kontrowersje. Sami traderzy w krótkim czasie zaczęli obracać NFT, aby uzyskać nagrody, traktując ”Znudzone Małpy” i inne podobne aktywa jak zamienniki tokenów. Masowa skala tego zjawiska doprowadziła do sytuacji, gdzie inne podmioty zaczęły ją nazywać praniem transakcji NFT. 

Rynek reaguje

W ciągu ostatnich kilku dni, wpływowi gracze z Crypto Twittera coraz częściej wskazują na negatywne skutki podejścia Blur do branży NFT i całego rynku. Przykładowo, Trevor Owens, partner generalny w Bitcoin Frontier Fund, napisał we wtorek, że rynki walczą o kontrolę nad zachowaniem ceny niektórych NFT, gdyż Blur doprowadził do dewaluacji ich wartości. 

Xero, inny znany influencer wskazał, że na platformie Blur doszło również do fali likwidacji pożyczek NFT. Podkreślił jednocześnie, że Blur poprzez szybkie obracanie NFT doprowadza do podejmowania nieprzemyślanych i ryzykownych decyzji.

Konta, które nie powinny kupować dziesiątek lub więcej sztuk z jednej kolekcji, postawiły siebie w niebezpiecznej sytuacji. Zachęcanie do szybkiego sprzedania i niskiego licytowania wynikają z zdobycia tokenów Blur, więc traderzy po prostu robią to, co mówi im rynek.

https://twitter.com/xerocooleth/status/1676027944798412800?s=20

Adwokat diabła

Tieshun Roquerretwórca Blur (znany jako Pacman) odpowiedział na Twitterze na pytanie, czy jego platforma jest odpowiedzialna za załamanie rynku.

Uruchomiliśmy naszą platformę w październiku 2022. Od tamtej pory niektóre ceny NFT wzrosły, niektóre spadły. Jednym z nielicznych momentów, kiedy ceny jednomyślnie wzrosły, była chwila, kiedy wprowadziliśmy płynność na rynek NFT przez nasz airdrop. Natomiast jednym z nielicznych momentów, kiedy ceny spadły, był moment kiedy 40 mln dolarów płynności zostało usuniętych poprzez mint Azuki

– wskazuje Pacman. 

Obecnie cena Bored Ape Yacht Club wynosi 28 ETH (około 53 000 dolarów), co jest najniższą wartością od ponad 18 miesięcy odnotowując spadek o połowę w ostatnim półroczu. Warto zaznaczyć, że mimo sprzedaży w głównych kolekcjach, dane z The Block Research sugerują, że szeroko pojęty rynek NFT pozostaje na dotychczasowym poziomie. 

Meta wyciąga wtyczkę NFTreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.