Moody's: Depeg USDC zmniejszy zaufanie do stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

Moody’s: Depeg USDC zmniejszy zaufanie do stablecoinów

Dawid Kucharczyk
stablecoin USDC ma pełne pokrycie w gotówce i obligacjach skarbowych usa

Analitycy agencji ratingowej Moody’s uważają, że niedawne oddzielenie USD Coin (USDC) od dolara amerykańskiego może zahamować rozwój stablecoinów i doprowadzić do zaostrzenia regulacji.


Jak dotąd duże stablecoiny wspierane walutami fiducjarnymi wykazały się niezwykłą odpornością, wychodząc bez szwanku z poprzednich skandali, takich jak upadek FTX.

Eksperci agencji zauważyli również znaczący wzrost kapitalizacji “stablecoinów” w ostatnich latach.

11 marca USDC stracił peg w stosunku do dolara amerykańskiego po tym, jak jego współemitent Circle ogłosił, że trzyma 3,3 mld dolarów rezerw w Silicon Valley Bank (SVB), który został zamknięty przez władze.

USDC odzyskuje parytet z USD

Firma zobowiązała się do pokrycia “wszelkich braków” w zabezpieczeniu stablecoina. USDC odzyskał jednak pełny parytet z dolarem amerykańskim dopiero po tym, jak amerykańscy regulatorzy ogłosili bailout deponentów SVB. Moody’s stwierdza:

W przeciwnym razie USDC mógłby doznać załamania i byłby zmuszony do likwidacji swoich aktywów. Biorąc pod uwagę obecną zmienność rynku, taki scenariusz mógłby spowodować więcej upadków w bankach przechowujących aktywa Circle, co mogłoby doprowadzić do deprecjacji innych stablcoinów.

Agencja stwierdziła, że przemysł kryptowalutowy mógł “wzmocnić szok wywołany przez tradycyjną gospodarkę”.

Dla przypomnienia, w ciągu pięciu dni od oddzielenia USDC od dolara amerykańskiego, Circle wykupił około 6,2 mld USD i wyemitował około 1,66 mld USDC, zmniejszając podaż tego aktywa o 4,5 mld USD.

16 marca stablecoin USDT firmy Tether przewyższył USDC ponad dwukrotnie swoją kapitalizacją rynkową.

stablecoin USDC ma pełne pokrycie w gotówce i obligacjach skarbowych usareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.