Cyfrowy juan będzie obsługiwał smart kontrakty | Wiadomości | CrypS.

Cyfrowy juan będzie obsługiwał smart kontrakty

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Chińskie CBDC ma być dostępne na Igrzyskach Olimpijskich w 2022 roku - CBDC - cyfrowy juan - Chiny

Ludowy Bank Chin (PBOC) opublikował białą księgę dot. swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), cyfrowego juana.

Whitepaper banku stwierdza, że cyfrowa wersja juana używa smart kontraktów. Te z kolei umożliwią samorealizujące się płatności, które są przeprowadzane w oparciu o predefiniowane warunki uzgodnione między dwiema stronami.

Chociaż smart kontrakty są zazwyczaj budowane na blockchainie, PBOC nie wskazał, czy e-CNY wykorzystuje technologię blockchain. Zamiast tego, biała księga sugeruje, że e-CNY wykorzystuje technologie takie jak certyfikaty cyfrowe, podpisy cyfrowe i szyfrowane przechowywanie, aby osiągnąć bezpieczeństwo transakcji i zapobiec podwójnemu wydatkowaniu.

Ta wiadomość oznacza, że PBOC będzie pierwszym bankiem centralnym, który zintegruje smart kontrakty z CBDC. Whitepaper zauważa, że smart kontrakty powinny zwiększyć “innowacyjność modeli biznesowych”.

Portfele sprzętowe i prywatność transakcji

Oprócz smart kontraktów, whitepaper PBOC mówi, że e-CNY może być przechowywany za pomocą różnych narzędzi, w tym portfeli programowych i portfeli sprzętowych opartych na bezpiecznych chipach.

W dokumencie zasugerowano również, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa urządzeń magazynujących, komponenty mogą być dołączone do telefonów komórkowych, elementów ubranń oraz urządzeń Internetu rzeczy (IoT).

PBOC stwierdził, że znaczenie będzie miało zabezpieczenie danych osobowych i prywatność transakcji, dodając, że e-CNY “gromadzi mniej informacji o transakcjach niż tradycyjne płatności elektroniczne.” Dodał też, że dane transakcyjne nie będą udostępniane stronom trzecim ani agencjom rządowym, chyba że jest to przewidziane w obowiązujących przepisach.

Twierdzenia te stoją w sprzeczności z doniesieniami mediów, które sugerują, że Chiny prawdopodobnie wykorzystają e-CNY do nadzoru finansowego.

Wreszcie, whitepaper omówił anonimowość dla transakcji o małej wartości i możliwość śledzenia transakcji o wysokiej wartości, zasadę, która zapewni, że duże transakcje są zgodne z przepisami dotyczącymi prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków.

Chińskie CBDC ma być dostępne na Igrzyskach Olimpijskich w 2022 roku - CBDC - cyfrowy juan - Chinyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.