Jak wybrać profesjonalny portfel sprzętowy bitcoin? | CrypS.

Jak wybrać profesjonalny portfel sprzętowy bitcoin?

3 min
Maurycy Konopacki

jak wybrać portfel sprzętowy - hardware wallet - portfel zewnętrzny i co to jest

Szerzej znany jako “hardware wallet” – to rodzaj portfela kryptowalutowego, który przechowuje klucze prywatne użytkownika w zewnętrznym urządzeniu sprzętowym (na ogół wygląda jak zwykły pendrive – tylko trochę rozbudowany i większy). Klucze prywatne nie są podłączone do internetu, tylko znajdują się na zaszyfrowanym urządzeniu, przez co nie można ich zhakować na odległość.

W slangu kryptowalutowym określany jest również mianem zimnego portfela (ang. cold wallet) lub portfela zewnętrznego. Portfele sprzętowe wykorzystują algorytmy służące generowaniu liczb losowych (RNG – ang. Random Number Generator) do tworzenia par kluczy publicznych i prywatnych. Umożliwiają również konfigurację kodu PIN, aby zapewnić dodatkową ochronę urządzenia oraz wygenerowanie seed’a (kilkunastu zwrotów/wyrazów), który można wykorzystać w przypadku utraty urządzenia do ponownego uzyskania dostępu do środków – można dzięki temu odtworzyć swój portfel gdziekolwiek byśmy chcieli i na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Portfele sprzętowe stanowią znacznie bezpieczniejszą alternatywę od mobilnych czy komputerowych (desktopowych) odpowiedników.

Jaka jest przewaga portfeli zewnętrznych?

Producenci portfeli zewnętrznych gwarantują niemal pełne bezpieczeństwo przechowywania środków. Jest to podyktowane mechanizmami szyfrującymi, które są specjalnie stworzone na potrzeby danego portfela. Trzeba być w posiadaniu danego portfela i znać jego kody zabezpieczające, aby mieć do niego dostęp. Techniczne aspekty zabezpieczeń portfeli sprzętowych możemy obejrzeć tutaj:

Przykład:

Gdyby Natalia ukradła Dominikowi Leger Nano S, musiałaby znać PIN – źle wprowadzony PIN resetuje cały portfel – kradzież fizyczna nie daje gwarancji przejęcia środków. Trzeba znać jeszcze dodatkowe hasła/PIN’y, aby odblokować portfel.

Jakie są wady portfeli zewnętrznych?

Największą wadą portfeli zewnętrznych jest brak ich mobilności. Za każdym razem, gdy chcemy dokonać transakcji musimy dokonać podłączenia do komputera. Są one skierowane głównie do osób, które chcą gromadzić kryptowaluty w dłuższej perspektywie czasu i nie korzystać z nich z dnia na dzień. Cena również często zniechęca do zakupu, gdyż jest to wydatek w okolicach kilkuset dolarów – portfel papierowy (ang. wallet paper) jest darmowy.

Na które portfele sprzętowe warto zwrócić uwagę?

Wśród wyróżnionych portfeli sprzętowych na głównej stronie (https://bitcoin.org/) wspierającej bitcoina (zarządzaną przez trzon deweloperów bitcoin oraz innych członków społeczności) wyróżnia się następujące modele:

  • Ledger Nano S – portfel, który może połączyć się z dowolnym komputerem przez USB i wbudowany wyświetlacz OLED. Wystarczy potwierdzenie PINem, aby dokonać transakcji. (Sprawdź cenę ->)
    Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik na temat konfiguracji i użytkowania Ledger Nano S (link).
  • Trezor One – portfel, który dzięki swojej specyfikacji technicznej jest w stanie podpisywać transakcje po podłączeniu do urządzenia online. Oznacza to, że wymiana bitcoinów jest bezpieczna, nawet jeśli korzystamy z zawirusowanego komputera. (Sprawdź cenę ->)
  • Trezor Model T – to portfel nowej generacji, zaprojektowany z myślą o zaletach oryginalnego Trezora, w połączeniu z nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem dla lepszego komfortu użytkowania i bezpieczeństwa. Posiada ekran dotykowy, szybszy procesor, a także wszystkie funkcje Trezor One. (Sprawdź cenę ->)
    Z kolei tutaj poradnik na temat portfeli Trezor Model T oraz One (link).
  • KeepKey – to portfel, który umożliwia zabezpieczenie bitcoinów. Każda transakcja dokonana za pomocą portfela musi zostać sprawdzona i zatwierdzona za pomocą wyświetlacza OLED i przycisku potwierdzenia. (Sprawdź cenę ->)
  • Coldcard – to prosty w użyciu otwarto-źródłowy niedrogi portfel, który funkcjonuje za pomocą zaszyfrowanej karty microSD (klucz prywatny jest przechowywany w dedykowanym układzie zabezpieczającym). Oprogramowania portfela MicroPython umożliwia wprowadzanie zmian przez użytkowników. (Sprawdź cenę ->)

Większość portfeli sprzętowych jest kompatybilna z portfelami desktopowymi takimi jak: Electrum, Exodus, MetaMask, MyEtherWallet. Można w łatwy sposób połączyć się dzięki temu oraz operować swoim portfelem na laptopie – zwiększając swoje bezpieczeństwo, nawet gdy komputer jest zawirusowany.

Ważne!

Bardzo ważne, aby wybrany model kupować bezpośrednio od producenta lub autoryzowanego sklepu. W internecie jest masa oszustów którzy oferują bardzo tanie podróbki lub zepsute/zainfekowane portfele zewnętrzne – możemy przez to stracić nasze kryptowaluty.

jak wybrać portfel sprzętowy - hardware wallet - portfel zewnętrzny i co to jest
reklama
reklama

Dodaj komentarz