ConsenSys ma przechowywać dane użytkowników MetaMask tylko przez 7 dni

ConsenSys zamierza przechowywać dane użytkowników MetaMask tylko przez 7 dni

Mariusz Przepiórka
portfel metamask umożliwi kupno kryptowalut

Firma ConsenSys zajmująca się oprogramowaniem blockchain wyjaśniła, że zamierza przechowywać adresy IP i dane portfeli użytkowników MetaMask przez okres nie dłuższy niż 7 dni. Dotyczy to osób korzystających z domyślnego dostawcy usługi zdalnego połączenia (RPC) – Infura.


ConsenSys próbuje rozwiać wątpliwości i zapewnia użytkowników, że ich dane są obsługiwane bezpiecznie. Wcześniej firma spotkała się z krytyką, gdy ujawniła, że zbiera informacje o adresach IP i adresach portfeli kryptowalut. Jak wyjaśniali przedstawiciele spółki jest to konieczne, żeby obsłużyć żądania wysyłane z MetaMaska.

„Zatrzymujemy i usuwamy dane użytkownika, takie jak adres IP i adres portfela, zgodnie z naszą polityką retencji danych. Pracujemy nad ograniczeniem przechowywania danych do 7 dni i włączymy te zasady do naszej polityki prywatności w najbliższej aktualizacji” – poinformowano w oświadczeniu.

W zeszłym miesiącu firma ConsenSys zaktualizowała swoją politykę prywatności, stwierdzając, że zbiera adresy IP i adresy portfeli użytkowników MetaMask, gdy korzystają oni z usługi infrastrukturalnej Infura. Usługa Infura należy do ConsenSys i jest domyślnym sposobem łączenia się użytkowników MetaMask z blockchainem Ethereum.

To natychmiast wywołało obawy dotyczące prywatności. Największą z nich jest to, że połączenie danych on-chain, takich jak adresy blockchain i transakcje, oraz danych off-chain, takich jak adresy IP, może umożliwić identyfikację osoby i ogranicza prywatność dostępną w sieci. ConsenSys zapewnia jednak, że zbierane informacje nie trafią do jakiejkolwiek strony trzeciej.

ConsenSys ograniczy zbieranie danych

Spółka stojąca za MetaMaskiem wskazała również, że zamierza ograniczyć gromadzenie danych do transakcji on-chain i nie będzie ich zbierać wtedy, gdy użytkownicy jedynie sprawdzają salda swoich kont. To zmniejszyłoby liczbę przypadków, w których te dane są zbierane.

Firma dodała ponadto, że w przyszłej aktualizacji ułatwi użytkownikom dodanie zewnętrznego dostawcy RPC, aby dać klientom więcej możliwości wyboru. Dzięki temu łatwiejsze byłoby korzystanie z usług alternatywnych do Infura i uniknięcie zbierania danych przez ConsenSys.

Jak zmienić dostawcę RPC w portfelu MetaMask?

Użytkownicy MetaMaska mogą dowolnie zmieniać ustawienia i wybierać różnych dostawców RPC. Sposób, w jaki można to zrobić, obrazuje poniższa grafika:

właśnie tak zmieniamy rpc ethereum w portfelu metamask
Zmiana RPC w portfelu MetaMask – źródło: DeFi Llama

Adres URL nowego dostawcy RPC można wyszukać na stronie chainlist.org. Wśród alternatyw możemy wymienić m.in. Ankr oraz POKTnetwork, które jest zdecentralizowanym RPC

portfel metamask umożliwi kupno kryptowalut



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.