Rafał Zaorski - Kim jest największy polski spekulant? | CrypS.

Rafał Zaorski – Kim jest największy polski spekulant?

Altcoiny

Rafał Zaorski został okrzyknięty kilka lat temu mianem „największego polskiego spekulanta”, który publicznie pokazuje jak zarabia na rynkach finansowych miliony złotych. Na polskiej scenie tradingowej posiada tylu samo wiernych sympatyków co otwartych przeciwników. Chociaż jego działania mogą budzić kontrowersje, to na koncie ma kilka głośnych sukcesów oraz spory majątek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć kim jest Rafał Zaorski, to zapraszamy do lektury.


Spis treści:


Rafał Zaorski – kim jest? Wiek i informacje podstawowe

Rafał Zaorski urodził się 22 października 1978 roku, w 2023 będzie więc kończył 45 lat. Dla wielu może to być jednak zaskoczeniem, gdyż patrząc na jego aktualne zdjęcia widzimy, że wydaje się być zdecydowanie młodszy.

Rafał Zaorski w 2022
Rafał Zaorski w 2022 roku. Źródło: Kanał Sportowy, YouTube

„Młoda buźka” nie powinna jednak nikogo mylić: Rafał Zaorski to inwestor i przedsiębiorca posiadający na swoich barkach już ponad kilkudziesięcioletnie doświadczenie budowane na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), ale również i na rynkach zagranicznych.

Rafał Zaorski dał się poznać szerzej polskiej scenie traderskiej, jak i opinii publicznej, gdy w sieci pojawił się film „Jak ugrać u brokera Alior Trader 1 000 000?, Rafał Zaorski”, będący nagraniem z 22. Odsłony Trading Jam Session (TJS).

Na powyższym nagraniu Zaorski pokazuje jak na transakcjach lewarowanych na rynku Forex (FX) oraz kontraktów na różnicę (CFD) zarobił jeden milion złotych, który wypłacał ze swojego rachunku na prywatny rachunek bankowy.

Trzy lata później, w lutym 2018 roku, powtórzył swój sukces, milion udało mu się zarobić w zaledwie kilka godzin. Zdecydowana większość zysku wzięła się z długich pozycji na niemieckim indeksie DAX oraz na parze walutowej GBP/JPY.

Jeszcze w tym samym roku Rafał Zaorski pochwalił się kolejnym ogromnym osiągnięciem, a mianowicie zarobieniem 5 milionów złotych w miesiąc na 2200 transakcjach. Po raz kolejny pozycje zawierał na indeksie DAX, parze GBP/JPY i dodatkowo USD/JPY.

Saldo rachunku Rafała Zaorskiego. Źródło: Alior Bank
Saldo rachunku Rafała Zaorskiego. Źródło: Alior Bank

Rafał Zaorski długo kazał czekać na kolejną serię milionowych wyników na rynkach – przynajmniej tych publicznych. Po paru latach przerwy stał się niezwykle aktywny w mediach społecznościowych, tym razem na Twitterze, gdzie zaczął informować o swoich pozycjach oraz pomysłach na handel. Więcej na ten temat jednak w dalszej części artykułu dotyczącej jego majątku.

Rafał Zaorski i jego projekty

Rafał Zaorski od 2015 roku zaangażował się w działalność wspomnianego już wcześniej Trading Jam Session (TJS), czyli grupy traderów dzielących się wiedzą, wspólnie handlujących, ale również wymieniających się opiniami o firmach tradingowych, stając w obronie pokrzywdzonych klientów, czy nawet organizując protesty przeciwko rzekomo nieuczciwej działalności niektórych firm.

Po TJS, Rafał Zaorski zaangażował się w projekt kryptowalutowy BigShortBets (BSB), który był odpowiedzią na powstałą w pandemii grupę WallSreetBets (WSB) zrzeszającą na Twitterze inwestorów detalicznych. BSB to platforma (i token kryptowalutowy) do dzielenia się poufnymi lub niełatwo dostępnymi informacjami inwestycyjnymi oraz do podejmowania wspólnych decyzji spekulacyjnych.

Wśród głośniejszych projektów Rafała Zaorskiego znalazły się również Cebullion, czyli polski stablecoin, którego oficjalna strona ruszyła w maju 2022 roku.

Trading Jam Session

trading jam session

„Nie tworzymy jednej, prawidłowej wizji rynku. Chcemy, aby na naszym forum spotykały się wszystkie punkty widzenia oraz metody w myśl zasady “mogę się nie zgadzać z Twoim zdaniem, ale będę bronił prawa do jego głoszenia” jak mawiał Wolter. Pluralizm w podejściu rynkowym jest naprawdę w stanie wypracować szerokie horyzonty oraz zbudować dużą bazę wiedzy kiedy daną sytuację możemy sprawdzić z każdej perspektywy” – opisuje swoją działalność na oficjalnej stronie Fundacja Trading Jam, której Rafał Zaorski był jednym z pomysłodawców oraz założycieli.

TJS organizował cotygodniowe spotkania w Warszawie, które były transmitowane na żywo, oprócz tego cały czas prowadzi aktywne radio Trading Jam do wymiany się poglądami wśród inwestorów oraz traderów, organizuje eventy inwestycyjne oraz wydaje książki o tematyce związanej z finansami oraz tradingiem.

W ramach Trading Jam działa również Rzecznik Praw Tradera, którą pełni obecnie adwokat Ewelina Podgrudna. Stanowisko powołane przez fundację ma na celu zapewnienie członkom doraźnej pomocy prawnej.

Na kanale YouTube Trading Jam Session żadne nowe materiały nie pojawiły się od ponad 2 lat. Rafał Zaorski regularniej publikuje natomiast na swoim własnym kanale, gdzie prowadzi między innymi wielogodzinne transmisje na żywo z dni, w których aktywnie handluje.

TJS ostro krytykował działalność brokera XTB twierdząc, że ten działał na szkodę swoich klientów. Rafał Zaorski twierdził jednocześnie, że prawdziwy trader zarabia tylko na rynku mówiąc, że jego projekt nigdy nie będzie brał pieniędzy od brokerów. Po latach okazało się jednak, że działalność grupy była finansowana przez firmy, które płaciły miesięczne opłaty za umieszczenie w gronie polecanych brokerów. Rafał Zaorski nie widział w tym jednak nic złego i wyjaśniał, że środki służyły na pokrycie celów statutowych i regularnych spotkań (np. wynajem pomieszczeń), a firmy do współpracy były wybierane przez społeczność.

BigShortBets

bigshortbets

W 2021 roku na fali popularności Wall Street Bets, Rafał Zaorski postanawia stworzyć token BSB oraz społeczność BigShortBets, które miały usprawnić kooperację między inwestorami oraz umożliwić swobodne zrzeszanie się. W ramach międzynarodowej przedsprzedaży Rafał Zaorski zebrał na realizację projektu niemal dwa miliony dolarów.

„BigShortBets to narzędzie dla inwestorów giełdowych oferujące szyfrowaną komunikację i anonimowy handel kontraktami futures P2P” – tak projekt jest natomiast opisywany już niemal dwa lata od swoich pierwszych zapowiedzi na oficjalnej stronie.

„Oryginalny” obrazek promujący BSB
„Oryginalny” obrazek promujący BSB

Projekt wzbudzał pewne kontrowersje. Rafał Zaorski miał przeznaczyć pieniądze pozyskane od prywatnych inwestorów na realizowanie swoich indywidualnych transakcji. Część społeczności zarzucała mu oszustwo i wręcz kradzież. On sam bronił się, że środki zostały przez niego pomnożone i że nic złego tak naprawdę się nie stało.

Więcej na ten temat w dalszej części tekstu o kontrowersjach związanych z Rafałem Zaorskim.

Cebullion

cebullion

Jeden z najnowszych projektów, który realizuje Zaorski Rafał to Cebullion, czyli polski stablecoin, który ma być odpowiednikiem rodzimego złotego. Jak na razie o projekcie nie wiadomo zbyt wiele i znajduje się on najprawdopodobniej w fazie koncepcyjnej lub rozwojowej. Na jego stronie możemy uzyskać jedynie kilka szczątkowych informacji oraz znaleźć jednostronicowy litepaper, który opisuje zasady tokenizacji PLN na Cebulliona, zasady korzystania, cechy wyróżniające go od innych stablecoinów oraz model przychodów.

„Przy transakcji zmiany PLN na Cebulliony będzie pobierana opłata 0,1% – 3% od wartości transakcji. Opłata posłuży na zakup papierów skarbowych. 50% zysków zostanie wykorzystane do odkupu tokenów BIGSB z rynku oraz powiększenia puli płynności na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap” – napisano na stronie Cebulliona.

Najnowsze informacje dotyczące projektu pochodzą z września 2022 roku i mówią o rejestracji przez Rafała Zaorskiego znaku graficznego Cebullion w Urzędzie Patentowym.

Inne projekty Rafała Zaorskiego

kryptojam

W 2018 roku Rafał Zaorski rozpoczął działalność KryptoJam, funduszu hedgingowego mającego inwestować na rynku cyfrowych aktywów tylko na swój rachunek. W tamtym czasie KryptoJam ogłaszał wiele głośnych współprac, między innymi z giełdą BitBay (obecna zondacrypto) o wartości 20 milionów złotych.

W tym samym czasie podpisał porozumienie z mPay, którego został udziałowcem, na rozszerzenie możliwości aplikacji mPay o kryptowaluty, z czym pomóc miało dodatkowo Dark Pool One. Współpraca zakończyła się sporymi kontrowersjami i medialną burzą, Zaorski nadal pozostaje jednak udziałowcem z ponad pięcioma procentami akcji podmiotu.

Rafał Zaorski podpisał również ówcześnie list intencyjny z Merlin Group. Spółka z rynku e-commerce miała stać się pierwszą w pełni ztokenizowaną firmą giełdową notowaną na parkiecie NewConnect. Na początku 2019 roku umowa z KryptoJam Rafała Zaorskiego została jednak zerwana.

Rafał Zaorski – majątek

Z informacji znajdujących się w mediach społecznościowych Rafała Zaorskiego wynika, że jest on znaczącym udziałowcem w Noobz from Poland (NOOBZ), gdzie posiada 12,7% udziałów oraz w Ed Red, gdzie jego udziały wynoszą 5%. Zaorski Rafał cały czas posiada też 5% udziałów w spółce mPay, o czym wspominano wcześniej.

Dokładne informacje o majątku Rafała Zaorskiego nie są znane. Oprócz wpisów na Twitterze, w których chwali się okresowo ile zarobił, informacje o majątku są skrzętnie ukrywane. Na pewno wiadome jest, że najsłynniejszy polski spekulant został właścicielem najdroższego apartamentu sprzedanego w historii polskiego rynku nieruchomości.

Apartament znajduje się w wieżowcu Złota 44 i kosztował Zaorskiego 23 miliony złotych. W mieszkaniu regularnie organizowane są wydarzenia kryptowalutowe oraz kulturalne, którymi Rafał Zaorski chętnie chwali się na swoim profilu na Instagramie.

Zaorski w pierwszej połowie 2022 roku wszedł aktywnie ze swoimi indywidualnymi inwestycjami na rynek kryptowalut. Na przełomie kwietnia i maja udało mu się zarobić ponad 44 miliony złotych handlując na bitcoinie (BTC) oraz etherze (ETH).

Te transakcje spowodowały, że z „ulubieńca” polskich spekulantów z rynku FX/CFD stał się postacią trafiająca do nowej grupy inwestorów ze świata kryptowalut. Wywołało to drastyczny skok popularności jego konta na Twitterze, które obecnie śledzi niemal 180 tysięcy osób.

Na fali swojej popularności trafił między innymi na Kanał Sportowy prowadzony przez Krzysztofa Stanowskiego, gdzie mówił między innymi o swoim majątku i podejściu do inwestowania:

Twitter Rafała Zaorskiego
Twitter Rafała Zaorskiego

Rafał Zaorski – książka

Rafał Zaorski wydał własną książkę „O spekulacji”, która została wyemitowana w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Od innych pozycji różni się jednak tym, że w twardej oprawce znajdziemy jedynie… puste kartki. Jak twierdzi sam Zaorski Rafał jest to specjalny zabieg mający pokazać czym tak naprawdę jest spekulacja.

Książka, chociaż nie przekazuje żadnych informacji, jest dostępna w niewielkiej ilości, a popyt na nią jest bardzo duży. Przez to obecnie w serwisie Allegro niektóre jej egzemplarze sprzedawane są nawet za dziesiątki tysięcy złotych!

O spekulacji rafał zaorski
Przykładowe ceny książki „O spekulacji” na Allegro

Według zapowiedzi posiadacze książki mają wkrótce otrzymać również własne niezamienne tokeny NFT, co może potencjalnie ponownie zwiększyć jej wartość.

W wersji oryginalnej, w ramach przedsprzedaży, książkę można było nabyć za 129 zł lub pobrać za darmo w PDF-ie już po premierze.

Rafał Zaorski razem z Fundacją Trading Jam angażuje się również w nieodpłatne dystrybuowanie książek o tematyce inwestycyjnej, które tłumaczone są na język polski. Można je pobrać za darmo w wersji elektronicznej lub dokonać zakupu wersji fizycznej (środki z zakupu wspierają działalność Fundacji).

Lista obecnie dostępnych książek znajduje się poniżej:

Rafał Zaorski – kontrowersje

Rafał Zaorski niewątpliwie jej postacią barwną, która nie przebiera w słowach, a konflikty lubi rozwiązywać w sądach. Chociaż sam stał się niejako „influencerem finansowym” to swoich konkurentów nazywa na przykład „farmazoniarzami”, a analityków największego banku inwestycyjnego na świecie – Goldman Sachs – „małymi siusiakami”.

Przez lata mówił, że gardzi płatnymi szkoleniami oraz osobami je organizującymi, chociaż sam w przeszłości był związany z branżą zajmującą się eventami oraz szkoleniem innych. Jego wystąpienia nie miały jednak nic wspólnego ze spekulacją i tradingiem. Tematem jego wystąpienia w 2013 roku podczas Digital Learning Congress były: „Strategie sprzedaży szkoleń elearningowych w modelu Performance fee”.

Kontrowersje budzą również opisywane powyżej projekty, które sam tworzył lub w które się angażował: w tym finansowanie działalności Trading Jam Session, KryptoJam, czy BigShortBets.

W połowie 2022 roku Rafał Zaorski toczył „medialną wojnę z Traderem21, czyli polskim influencerem Cezarym Głuchem. Chociaż przez długi czas zaczepki były jednostronne, to Trader21 postanowił w końcu na nie odpowiedzieć, nagrywając ponad 50-minutowy materiał, który miał odsłonić wszystkie kontrowersje związane z Rafałem Zaorskim. W tym jego umowy z brokerami oraz domniemane schematy „pump and dump”.

W tym samym czasie mówiło się o wykorzystaniu przez Rafała Zaorskiego środków zebranych od inwestorów w ramach BigShortBets na realizację prywatnych inwestycji w instrumenty finansowe na rynkach kapitałowych. W powyższym nagraniu zasugerowano, że w ramach zbiórki udało się pozyskać 1700 etherów, ostatecznie na kontrakt powiązany z BSB trafiło ich 1000. Polski spekulant tłumaczy się z tego, co stało się z pozostałymi tokenami:

W materiale Rafał Zaorski mówi: “zlikwidowało mi hedge’a i pokryło straty”, przez co można rozumieć, że środki przepadły w związku z nieudaną pozycją na rynku. Zaorski na Twitterze sam przyznawał się do tego, że w “interesie posiadaczy” dokonuje spekulacji na środkach zebranych w ramach projektu BigShortBets.

Jak jednak twierdzi, nie ma w tym żadnej nieuczciwości. Środki zbierane były w ETH, a ich wartość dolarowa przez kilka miesięcy wzrosła niemal trzykrotnie. Nadwyżkę dolarową Zaorski przeznaczał więc na samodzielną spekulację. Społeczność zarzucała mu jednak, że zbiórkę prowadzono w etherach i z odpowiedniej ilości ETH powinien się też rozliczać.

W tym samym czasie na jego Twitterze pojawiały się wpisy mówiące o stratach na pozycjach realizowanych na rynku kryptowalut.

Król spekulantów?

Rafał Zaorski z jednej strony zarabia miliony na rynkach, wspiera traderów w walce z nieuczciwymi brokerami, czy też odsłania część patologii rynkowych, z drugiej angażuje się w wiele – często autorskich – projektów, których zasady działania lub brak przejrzystości finansów budzą zastrzeżenia społeczności. Jedno jest jednak pewne: Rafałowi Zaorskiego nie można odebrać tytułu największego (a w każdym razie najbardziej znanego) polskiego spekulanta.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.