Amerykańscy senatorowie proponują zbadanie skutków "eksperymentu" Salwadoru | Wiadomości | CrypS.

Amerykańscy senatorowie proponują zbadanie skutków “eksperymentu” Salwadoru

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Prezydent Salwadoru pociesza holderów BTC

Wygląda na to, że Kongres Stanów Zjednoczonych zaczyna się interesować – lub niepokoić – przyjęciem przez Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Senatorowie James Risch, Bob Menendez i Bill Cassidy przedstawili projekt ustawy zatytułowanej “Accountability for Cryptocurrency in El Salvador Act” (lub “ACES”). Jej celem jest monitorowanie skutków nowego prawa tego kraju dla niego samego i dla Stanów Zjednoczonych.

Ustawa została wprowadzona 18 lutego. Dopiero dziś jednak wyszła na jaw, po tym jak prezydent Salwadoru Nayib Bukele skomentował jej istnienie na Twitterze:

Nigdy w najśmielszych snach nie pomyślałbym, że rząd USA będzie się bał tego, co my tutaj robimy.

Choć projekt ustawy nie mówi wprost o “strachu”, to odzwierciedla on obawy polityków przed wpływem, jaki kryptowaluty mogą mieć na świat. Jeden z zapisów w sekcji 2 mówi o zbadaniu “możliwości ograniczenia używania przez Salwador dolara amerykańskiego”.

Wymagałoby to również od departamentów federalnych, aby w ciągu 90 dni przesłały do Kongresu plan łagodzenia skutków przyjęcia kryptowalut jako prawnego środka płatniczego w Stanach Zjednoczonych przez każdy kraj, który już używa dolara do takich celów.

Jak wiele dzisiejszych władz, senatorowie proszą nawet o zbadanie, w jaki sposób przyjęcie kryptowalut przez Salwador może pomóc krajom takim jak Rosja w uniknięciu amerykańskich sankcji. Jednak w przeciwieństwie do projektu Elizabeth Warren, ten dokument ma poparcie Republikanów.

Poważne traktowanie Bitcoina

Niektórzy politycy, od Hillary Clinton po Donalda Trumpa, od dawna ostrzegali przed zagrożeniem, jakie Bitcoin stanowi dla globalnej supremacji dolara. Jednak dopiero w świetle konfliktu w Rosji i na Ukrainie oraz jego skutków ekonomicznych zaczęto często rozmawiać o słabości dolara i sile Bitcoina w tych warunkach.

Być może to nie przypadek, że pojawiły się plotki o tym, że wiele krajów rozważa uczynienie Bitcoina prawnym środkiem płatniczym, podobnie jak Salwador. Wyjaśniałoby to również “pilność” prezydenta Bidena w badaniu rozwoju CBDC w jego ostatnim rozporządzeniu wykonawczym, którego jednym z celów jest utrzymanie statusu dolara jako światowej waluty rezerwowej.

Salwador od miesięcy spotyka się z krytyką ze strony takich grup jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Jednak prezydent Bukele konsekwentnie przeciwstawia się zarzutom i podtrzymuje swój entuzjazm.

Prezydent Salwadoru pociesza holderów BTC



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.