Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze ws. kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze ws. kryptowalut

Maciej Żerelik
joe biden regulacje kryptowaliut

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze w sprawie „zapewnienia odpowiedzialnych innowacji w zakresie aktywów cyfrowych”.

Biden podpisuje rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

Prezydent Biden podpisał długo oczekiwane przez Biały Dom rozporządzenie wykonawcze w sprawie obchodzenia się z cyfrowymi aktywami. Zgodnie z dokumentem przedstawionym dziś przez Biały Dom, 46. prezydent podpisał rozporządzenie określające „pierwsze w historii, całościowe podejście rządu” do nadzorowania branży kryptowalut.

Pomimo wcześniejszych obaw o potencjalny atak na klasę aktywów, decyzja Bidena wydaje się być w pewnym sensie polubowna i nie oznacza żadnych nadchodzących problemów dla branży. Jak wynika z dokumentu, prezydent polecił Ministerstwu Skarbu, Radzie Stabilności Finansowej, Departamentowi Handlu, Rezerwie Federalnej i wszystkim innym właściwym agencjom rządowym, aby podjęły dalsze działania i opracowały raporty dotyczące istotnych aspektów cyfrowych aktywów. Końcowym celem tego zarządzenia jest stworzenie „całościowego podejścia rządowego w celu zajęcia się ryzykiem i wykorzystania potencjalnych korzyści z aktywów cyfrowych.”

Wydaje się, że rządowi zależy przede wszystkim na wspieraniu innowacji i utrzymaniu wiodącej pozycji technologicznej kraju w obszarze aktywów cyfrowych. Jednocześnie chce ograniczyć ryzyko dla konsumentów, przedsiębiorstw, stabilności finansowej i klimatu. W dokumencie możemy przeczytać:

Zarządzenie określa politykę narodową w zakresie aktywów cyfrowych w sześciu kluczowych priorytetach: ochrona konsumentów i inwestorów, stabilność finansowa, nielegalne finansowanie, przywództwo USA w światowym systemie finansowym i konkurencyjność gospodarcza, integracja finansowa i odpowiedzialne innowacje.

Rozporządzenie nakazuje również rządowi USA „ocenę infrastruktury technologicznej i potrzeb w zakresie potencjału dla amerykańskiego CBDC”. Podkreśla przy tym znaczenie i pilną potrzebę badań i rozwoju krajowej cyfrowej waluty, „jeżeli wydanie jej zostanie uznane za leżące w interesie narodowym”.

Komentarze regulatorów

Po podpisaniu rozporządzenia, Departament Skarbu opublikował komunikat prasowy, w którym przedstawił uwagi sekretarz Janet Yellen. W swoim oświadczeniu powiedziała ona, że jej instytucja będzie pracować nad przygotowaniem raportu na temat przyszłości pieniądza i systemów płatniczych oraz współpracować z innymi właściwymi agencjami w celu oceny potencjalnego ryzyka związanego z cyfrowymi aktywami. Według niej, takie podejście będzie wspierać odpowiedzialne innowacje, które mogą przynieść spore korzyści dla narodu, konsumentów i przedsiębiorstw.

W sprawie tej wypowiedział się również przewodniczący SECu – Gary Gensler. W środowym tweecie powiedział on, że cieszy się z możliwości współpracy z rządem „w celu osiągnięcia ważnych celów polityki publicznej”. Odnosił się przy tym do ochrony inwestorów, zapobiegania nielegalnej działalności i zapewnienia stabilności finansowej.

Komentując wczoraj na Twitterze konkretne rezultaty, które mogą potencjalnie wynikać z rozporządzenia, republikańska senator Cynthia Lummis powiedziała:

Badania. Mnóstwo i dużo badań agencji.

To może sugerować, że jej zdaniem zarządzenie nie przyniesie niczego bardziej konkretnego niż jedynie tony nowych dokumentów.

joe biden regulacje kryptowaliutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.