W Salwadorze odbyły się kolejne protesty. Tym razem podpalono bitomat | Wiadomości | CrypS.

W Salwadorze odbyły się kolejne protesty. Tym razem podpalono bitomat

Zerelik Maciej
Protesty przeciwko przyjęciu BTC w Salwadorze

W środę, w dniu niepodległości Salwadoru, w kraju nasiliły się protesty. Jak donosi lokalna prasa, obywatele są wściekli na nowe prawo czyniące Bitcoina prawnym środkiem płatniczym.

Protestujący podpalili nawet bitomat w stolicy państwa – San Salvador. Niektórzy wyszli na ulice trzymając transparenty z napisami „Nie chcemy Bitcoina” i „Nie dla dyktatury”. Prezydent kraju, Nayib Bukele, potępił na twitterze obywateli, którzy nie powstrzymali aktów wandalizmu. Uderzył również w prasę.

Protesty przeciwko pomysłowi prezydenta Bukele trwały już od lipca i sierpnia. Dzisiejsze wydarzenia były jednak zdecydowanie najostrzejsze, a według mediów na ulice wyszło tysiące obywateli.

Salwadorczycy protestują nie tylko przeciwko nowej ustawie, ale także przeciwko prezydentowi Bukele. Według niektórych osłabił on krajowe sądy i zdobył zbyt wiele władzy. Chociaż Bukele wcześniej osiągał dobre wyniki w badaniach opinii publicznej ze względu na poprawę bezpieczeństwa w maleńkim kraju Ameryki Środkowej, ostatnio stał się obiektem krytyki z powodu autorytaryzmu.

Nowe prawo, ogłoszone przez Bukele w czerwcu i wkrótce potem przyjęte przez ustawodawców, oznacza, że firmy muszą przyjmować płatności w Bitcoinach, jeśli dysponują odpowiednią technologią. Obywatele nie są zobowiązani do korzystania z aktywa, ale są do tego zachęcani: ci, którzy zarejestrują się na oficjalnym rządowym portfelu Chivo, otrzymują nagrodę w wysokości 30 dolarów w BTC.

Protesty przeciwko przyjęciu BTC w Salwadorze
reklama
reklama