Protesty przeciwko przyjęciu BTC w Salwadorze | Wiadomości | CrypS.

Protesty przeciwko przyjęciu BTC w Salwadorze

Mariusz Przepiórka
Protesty przeciwko przyjęciu BTC w Salwadorze

Pomimo trzymiesięcznego zakazu protestów, który ma zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, grupa obywateli Salwadoru składająca się z lewicowych związków zawodowych, stowarzyszeń studenckich i innych zebrała się wczoraj w krajowym parlamencie, aby zaprotestować przeciwko przyjęciu przez kraj bitcoina jako waluty narodowej.

Grupa, zorganizowana przez „Blok Oporu i Rebelii Ludowej”, używała transparentów i haseł, domagając się odwołania tzw. ustawy bitcoinowej, zgodnie z którą BTC staje się prawnym środkiem płatniczym, a firmy są zobowiązane do jego akceptacji. Protestujący, podobnie jak większość Salwadorczyków, uważają, że to zły pomysł.

Jest to prawo, które generuje niepewność i które może być wykorzystane do wyłudzania pieniędzy od użytkowników, a także ułatwiać pranie pieniędzy. – powiedziała aktywistka Idalia Zuñiga.

Inna protestująca wyraziła swoje obawy dotyczące zmienności cen bitcoina. – Osoby, które zarabiają minimalną pensję w jednej chwili mogą mieć bitcoiny o wartości 300 USD, a następnego dnia te 300 USD może zamienić się w 50 USD – powiedziała i wskazała na spadek ceny BTC z poziomu 63 595 USD w kwietniu do połowy tej kwoty dzisiaj.

77% Salwadorczyków woli rozliczać się w USD

Obawy protestujących nie są nowe. Główne organy regulacyjne wskazały na oszustwa i schematy prania pieniędzy związane z bitcoinem i innymi kryptowalutami. Protestujący mogą również słusznie narzekać na sposób, w jaki prawo powstało, ponieważ przypomina ono o kontroli prezydenta Nayiba Bukele nad wszystkimi obszarami salwadorskiego rządu. Pomimo faktu, że ustawa musi normalnie przejść przez żmudny proces analiz, konsultacji i adaptacji, ustawa o BTC została zatwierdzona w mniej niż sześć godzin od czasu, gdy Bukele oficjalnie przedstawił ją Kongresowi.

Ustawa została już zatwierdzona, jednak wejdzie w życie po 90 dniach, co oznacza, że Salwadorczycy będą zobowiązani do przyjęcia BTC we wrześniu. Większość jednak nie jest gotowa. Niedawny sondaż ujawnił, że około 77% ludności kraju odrzuca ustawę Bukele o bitcoinie, a większość odbiorców przekazów pieniężnych i kupców wolałaby rozliczać się w USD.

Protesty przeciwko przyjęciu BTC w Salwadorzereklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.