UST od Terra wyprzedza DAI i staje się czwartym co do wielkości stablecoinem | Wiadomości | CrypS.

UST od Terra wyprzedza DAI i staje się czwartym co do wielkości stablecoinem

Redakcja
terra luna spalanie tokenów

UST, stablecoin od Terra wyprzedził DAI, odpowiednik od projektu Maker. Pierwszy z nich ma obecnie łączną kapitalizację rynkową wynoszącą nieco ponad 9 miliardów dolarów, podczas gdy drugi wciąż znajduje się poniżej 9 miliardów dolarów.

UST stał się tym samym stablecoinem nr 4 na rynku – ale różni się on znacznie od trzech, które znajdują się powyżej.

Podczas gdy Tether (USDT) i USD Coin (USDC) zajmują pierwsze miejsce na rynku, a ich kapitalizacja wynosi odpowiednio 77,1 mld USD i 41,9 mld USD, oba aktywa są zarządzane przez scentralizowane podmioty. Circle jest firmą, która emituje USDC, a Tether Limited emituje USDT.

Trzecim co do wielkości stablecoinem jest BUSD od Binance. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi 14,6 miliarda dolarów.

Aktywa wspierające USDT i USDC są również scentralizowane i składają się z różnych tradycyjnych instrumentów, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, gotówka i obligacje korporacyjne. BUSD jest podobno wspierany w stosunku 1:1 przez dolary, które są przechowywane przez Paxos.

UST i DAI to jednak zdecentralizowane stablecoiny i są wspierane przez inne kryptowaluty. To sprawia, że znacznie trudniej jest przejąć lub zablokować aktywa bazowe, które pomagają utrzymać każdy stablecoin powiązany z dolarem.

Użytkownicy mogą wybijać DAI umieszczając różne kryptowaluty jako zabezpieczenie, podobnie jak pożyczanie gotówki pod zastaw akcji. W przypadku DAI konieczne jest jednak, aby zabezpieczenie wynosiło więcej niż 100% wykorzystanego DAI. W zależności od skarbca, aby użyć tylko 1 DAI, trzeba by mieć od 1,30 do 1,70 USD w Ethereum.

UST w Terra jest wybijany w podobny sposób, z tą różnicą, że użytkownicy mogą stworzyć więcej UST tylko poprzez „spalenie” (zniszczenie) LUNA, natywnego tokena Terra odpowiedzialnego za uiszczanie opłat transakcyjnych i uczestnictwo w zarządzaniu.

Czym jest Terra (LUNA)?

Terra sama w sobie jest siecią warstwy 1, obsługującą smart kontrakty, zbudowaną przy użyciu zestawu programistycznego Cosmos. Jest to obecnie czwarta co do wielkości sieć obsługująca smart kontrakty warstwy 1. Przed nią znajdują się jedynie Cardano, Solana i Ethereum.

DAI został stworzony w grudniu 2017 roku przez MakerDAO, co czyni go najstarszym działającym na rynku zdecentralizowanym stablecoinem. UST Terra został uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku.

Zadziwiający wzrost UST można wyjaśnić serią ostatnich wydarzeń, z których wiele rozpoczęło się niedawno i obracało się wokół dostosowań mechanizmu spalania protokołu.

W październiku Terra przeprowadziła dużą aktualizację, która rozpoczęła niszczenie LUNA potrzebnych do bicia UST. Wcześniej LUNA była wysyłana do funduszu rozwoju, aby wspierać projekty w ekosystemie. Wkrótce potem przyjęto propozycję, która również zniszczyła całą pozostałą LUNA w tym funduszu, aby wybić więcej UST.

Zwiększenie spalania ma ogromny wpływ zarówno na cenę LUNA, jak i na kapitalizację rynkową UST, czego dowodem jest dzisiejszy kamień milowy. LUNA jest obecnie notowana na poziomie 74,53 USD, 8% poniżej swojego ostatniego maksimum wszechczasów.

terra luna spalanie tokenów



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.