Transakcje kryptowalutowe powyżej 1000 EUR nie będą anonimowe

Transakcje kryptowalutowe powyżej 1000 EUR nie będą anonimowe

Redaktor: Michał Misiura
Unia Europejska rozważa regulacje kryptowalut w kwestii kryzysu energetycznego Europa

Nowe przepisy Unii Europejskiej wprowadzą zakaz anonimowej sprzedaży i kupna kryptowalut powyżej 1000 EUR. Ponadto wprowadzony zostanie ścisły monitoring transakcji kryptowalutowych w celu zwalczania nielegalnych przelewów.


Unia Europejska jest bardzo dużym rynkiem dla sektora kryptowalut, a przepisy dyrektywy Markets in Crypto-assets (MiCA) są najważniejszymi, kompleksowymi ramami prawnymi, które mogą wejść w życie w 2023 roku. Obecnie większość państw członkowskich UE samodzielnie reguluje rynek kryptowalutowy, aby walczyć z nielegalną działalnością w tej branży.

7 grudnia członkowie UE ogłosili, że nowe przepisy ograniczą zakupy kryptowalut o wartości powyżej 10 000 EUR, a także wprowadzą znaczne ograniczenia regulacyjne dotyczące transakcji aktywów cyfrowych powyżej 1000 EUR.

Czeski minister finansów Zbyněk Stanjura powiedział, że nowe przepisy ułatwią zwalczanie działań związanych z praniem pieniędzy, w których przestępcy wykorzystują kryptowaluty jako opcję anonimowej płatności i jako lukę w istniejących przepisach dotyczących sektora Crypto.

– Celem nowych przepisów unijnych jest szczelne domknięcie istniejących luk w przepisach i zastosowanie jeszcze bardziej rygorystycznych zasad we wszystkich państwach członkowskich UE. Duże płatności gotówkowe powyżej 10 000 EUR staną się niemożliwe. Próba zachowania anonimowości przy zakupie lub sprzedaży kryptowalut stanie się znacznie trudniejsza – powiedział minister Stanjura.

Przepisy nie obejmą DeFi

Po przyjęciu nowych przepisów wszyscy dostawcy usług związanych z kryptowalutami lub powiązanych będą musieli wprowadzić na swoich platformach transakcyjnych nowe zasady AML/CFT, zgodnie z którymi transakcje kryptowaluowe powyżej 1000 EUR nie będą anonimowe.

Warto zauważyć, że nowe zasady AML nie będą miały zastosowania w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi), ponieważ charakter wszystkich protokołów DeFi obejmuje możliwość dowolnych transakcji przy zachowaniu pełnej anonimowości. Nie zmienia to faktu, że deweloperzy DeFi mogą podlegać działaniom regulacyjnym w przyszłości, jeśli ich siedziba znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Przykładem takich działań może być przedłużające się aresztowanie dewelopera Tornado Cash.

Unia Europejska rozważa regulacje kryptowalut w kwestii kryzysu energetycznegoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.