Sąd przedłużył areszt twórcy Tornado Cash

Sąd przedłużył areszt twórcy Tornado Cash

Anna Sutowicz
Aresztowano podejrzanych o DoppelPaymer

Aleksiej Percew, deweloper Tornado Cash pozostanie w więzieniu przynajmniej do lutego 2023 r. Sąd przedłużył mu areszt w obawie, że mężczyzna mógłby uciec przed wymiarem sprawiedliwości.


Sąd w Holandii zdecydował, że przedłuży areszt twórcy Tornado Cash, Aleksieja Percewa. Obawia się, że mężczyzna mógłby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Póki co, 29-letni Percew ma pozostać w więzieniu do 20 lutego 2023 roku. Takie informacje podaje CoinDesk.

Prokurator odrzuca argumenty obrony Percewa

Podczas ostatnich przesłuchań prokurator odrzucił argumenty obrony Aleksieja Percewa, że ​​Tornado Cash jest protokołem zdecentralizowanym, nad którym programista nie miał kontroli.

Keith Cheng, tj. prawnik programisty powiedział, że jest „bardzo rozczarowany” taką decyzją:

Oczywiste jest, że sędziowie nie są tak zaznajomieni z tematem, jak powinni. W tej chwili orzecznictwo dotyczące działalności przestępczej dotyczy mikserów bitcoinów… bardzo ważne jest, aby sąd zrozumiał, że Tornado Cash to coś innego.

Wiec na poparcie dewelopera Tornado Cash

Aleksiej Percew został aresztowany w sierpniu tego roku, a jego zatrzymanie wywołało powszechne oburzenie. Rosjanin mieszkający w Holandii, został oskarżony o ułatwianie prania brudnych pieniędzy poprzez stworzenie aplikacji, która według Ministerstwa Skarbu została wykorzystana do prania kryptowalut o wartości ponad miliarda dolarów i wspierania północnokoreańskich hakerów.

W Amsterdamie odbył się nawet wiec na poparcie Percewa, na którym w jego obronie przemawiał między innymi założyciel Cardano, Charles Hoskinson. Protestujący domagali się uwolnienia mężczyzny twierdząc, że to niedopuszczalne, aby twórca strony internetowej lub oprogramowania został pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu niewłaściwego wykorzystania rozwiązania, które stworzył.

Analogicznie jak niedopuszczalne byłoby aresztowanie twórcy przeglądarki internetowej Mozilla Firefox za sposób korzystania z platformy lub wynalazcy noża jako winnego morderstwa.

Aresztowano podejrzanych o DoppelPaymerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.