Solana w tarapatach. Upadnie kolejna kryptowaluta?

Solana w tarapatach. Upadnie kolejna kryptowaluta?

Redaktor: Albert Czajkowski
solana

Sytuacja Solany nadal się pogarsza. Kurs SOL spadł o 18% w ciągu ostatniego tygodnia. W efekcie coin znalazł się na moment poza 20 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej (wg danych CoinGecko). 


Ostatniej doby wartość SOL spadła do poziomu 8,17 USD, co stanowiło jego najniższą cenę od lutego 2021. Od tego czasu kurs Solany odbił się do 10 dolarów i aktualnie znajduje się w okolicy 9,50 dolara. Sytuacja projektu pozostaje jednak wciąż daleka od optymizmu.

Od szczytu na poziomie 260 USD, który SOL osiągnął w listopadzie 2021 roku, token stracił już 97% wartości, a w 2022 roku spadek wyniósł aż 95%. Ze względu na załamanie kursu, Solana balansuje na krawędzi listy 20 najlepszych kryptowalut, ponieważ jej kapitalizacja rynkowa obniżyła się do poziomu 3,5 mld USD.

Do niedawna Solana znajdowała się w pierwszej dziesiątce, a jej kapitalizacja rynkowa osiągnęła w listopadzie 2021 r. poziom 76 mld USD. Jest to jedyny token w pierwszej setce, który odnotował wczoraj dwucyfrową stratę procentową.

Innym czynnikiem świadczącym o kondycji projektu jest TVL, czyli wartość środków zablokowanych w protokołach funkcjonujących w oparciu o dany blockchain. W szczytowym momencie w listopadzie zeszłego roku wartość ta wynosiła 10 mld USD. Aktualnie TVL Solany to 204 mln USD. Projekt nadal wyprzedza pod tym względem Cardano (50 mln USD TVL), EOS (83 mln USD), czy Algorand (91 mln USD), ale jest daleko za Cronosem (400 mln USD), Fantomem (415 mln USD), nie wspominając o sieci Polygon (blisko 1 mld USD).

TVL Solany
Całkowita wartość środków zablokowanych na Solanie – źródło: DefiLlama

NFT i DeFi odwracają się od Solany

Problemy Solany przekładają się również na działania innych podmiotów. Teraz po miesiącach spekulacji, że DeGods i Y00ts, dwa czołowe projekty NFT w sieci Solana, zmienią blockchain, zespół stojący za projektami potwierdził migrację w jednym z wpisów na Twitterze. Zgodnie z nim, na początku nowego roku DeGods przeniesie się na blockchain Ethereum, a Y00ts na Polygon.

Solanę opuszczają również podmioty z sektora DeFi. Meteora to najnowszy protokół kryptowalutowy oparty na Solanie, który chce zreorganizować się po upadku FTX i Alameda Research.

Główną przyczyną problemów Solany jest oczywiście upadek FTX i Alameda Research. Obie firmy mocno inwestowały w SOL i ekosystem Solany, a Sam Bankman-Fried – współzałożyciel obu firm – był wielkim zwolennikiem tej kryptowaluty. Spółki powiązane z byłym miliarderem mogą posiadać wciąż SOL stanowiące 15% całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowaluty (58 mln tokenów). Emocje studzi jednak fakt, że większa część środków jest zablokowana na wiele lat. Nie trafią także na rynek, dopóki toczy się postępowanie upadłościowe. Z drugiej strony Fundacja Solana posiadała 3,24 mln akcji zwykłych FTX Trading LTD, a także 3,43 mln tokenów FTT, które nie maja w tej chwili żadnej wartości.

Po upadku giełdy i aresztowaniu Bankmana-Frieda w branży krypto dochodzi do pewnego przemeblowania. Trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość Solany. Pojawiają się spekulacje, że stanie się ona kolejną ofiarą upadku FTX. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

solana



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.