Run na Gemini? Minionej doby z giełdy odpłynęło blisko 500 mln dolarów | Wiadomości | CrypS.

Run na Gemini? Minionej doby z giełdy odpłynęło blisko 500 mln dolarów

Redaktor: Michał Misiura
giełda gemini zmaga się z odpływami kryptowalut

Kryptowalutowa giełda Gemini założona przez braci Winklevoss zmaga się z nagłym wycofywaniem pieniędzy przez klientów. To efekt ograniczonego zaufania do branży kryptowalutowej po bankructwie FTX-Alameda i późniejszego fali niepewności na rynku aktywów cyfrowych.


Dane opracowane przez platformę analityczną Nansen wskazują, że w ciągu ostatnich 24 godzin z Gemini wypłacono 485 mln USD netto, co jest największym wynikiem wśród giełd kryptowalutowych. W ciągu ostatnich siedmiu dni Gemini doświadczyła odpływu środków o łącznej wartości 682 mln USD.

Według platformy analitycznej Arkham Intelligence, salda aktywów cyfrowych na portfelach kryptowalutowych identyfikowanych jako Gemini spadły do 1,7 mld USD z około 2,2 mld USD dzień wcześniej. Arkham i Nansen nie obejmują danych z sieci bitcoina i nie biorą pod uwagę wszystkich portfeli Gemini. Według twitterowego analityka o pseudonimie The Data Nerd, minionej doby giełdę opuściło ok. 22 000 BTC o równowartości 370 mln USD.

Nagły pęd do wypłacania pieniędzy odnotowano po tym, gdy Gemini wstrzymała w środę wypłaty ze swojego programu powierniczego. Jednostka pożyczkowa kryptowalutowego banku inwestycyjnego Genesis Global Trading, która zasilała program dla Gemini, ogłosiła, że zawiesza wypłaty dla klientów, powołując się na „ekstremalną nierównowagę rynku” i „utratę zaufania do branży spowodowaną implozją FTX”.

Giełda doświadczyła dziś także awarii, która została szybko usunięta, ale i tak pogłębiła obawy o jej stabilność.

Obawy o efekt domina

Po upadku FTX presja na giełdy kryptowalutowe i firmy pożyczkowe jest coraz większa. Według raportu firmy analitycznej Delphi Digital, ostrożni inwestorzy zaczęli przenosić cyfrowe aktywa ze scentralizowanych giełd w związku z „rosnącymi obawami o wypłacalność innych scentralizowanych giełd”. Do rekordowych poziomów wzrosła także sprzedaż kryptowalutowych portfeli sprzętowych.

Z danych firmy Nansen wynika, że ostatnio z dużymi wypłatami depozytów borykają się giełdy Binance, Coinbase, KuCoin. Niektóre mniejsze platformy, takie jak AAX, Liquid i lender Salt, wstrzymały wypłaty w ciągu ostatnich kilku dni. W związku z upadkiem FTX na liście potencjalnych bankrutów znajdują się BlockFi, Galois Capital, Oxygen i Genesis.

Wiele giełd próbowało złagodzić powszechny strach, udostępniając lub obiecując publikację bilansów swoich kryptowalutowych zasobów. Za przedstawianiem dowodów rezerw i regularnym przeprowadzaniem niezależnych audytów stanów posiadania kryptowalut opowiadają się także ważne postaci z branży. Statystyki przedstawił już Binance, a także giełdy Crypto.com, OKX, KuCoin, Deribit, Bitfinex i Huobi.

giełda gemini zmaga się z odpływami kryptowalut



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.