Upadek FTX uderza w kolejne kryptowalutowe spółki: komu grozi bankructwo? | Wiadomości | CrypS.

Upadek FTX uderza w kolejne kryptowalutowe spółki: komu grozi bankructwo?

Mariusz Przepiórka
bankructwo ftx uderza w blockfi

Konsekwencje upadku imperium Sama Bankmana-Frieda nadal rozprzestrzeniają się po rynkach finansowych niczym fale tsunami, zagrażając przyszłości kredytodawców kryptowalutowych, takich jak BlockFi i Voyager Digital.


Firma BlockFi, która w poniedziałkowym wpisie na blogu poinformowała, że miała „znaczącą ekspozycję” na FTX i podmioty powiązane z firmą, przygotowuje się do możliwości złożenia wniosku o upadłość. Takie informacje przekazał Wall Street Journal. Firma BlockFi w ubiegłym tygodniu wstrzymała wypłaty z powodu niepewności dotyczącej FTX.

Bankrutujący pożyczkodawca kryptowalutowy Voyager został zmuszony do próby znalezienia zastępczego nabywcy swoich aktywów po uznaniu, że FTX nie zamknie planowanej transakcji zakupu firmy o wartości 1,4 mld USD.

– Nie sądzę, że to już koniec fali problemów i potencjalnych upadłości, będących konsekwencją sytuacji z FTX – powiedział główny adwokat Voyagera w sprawie upadłości Joshua Sussberg podczas wtorkowego posiedzenia sądu.

Kryptowalutowy fundusz hedgingowy Galois Capital ma około 40-50 mln USD ekspozycji na FTX, natomiast broker Genesis potrzebował pomocy w wysokości 140 mln USD od swojej spółki macierzystej po tym, jak ujawnił, że ma 175 mln USD w środkach zablokowanych na rachunku handlowym FTX.

Problemy ma również Oxygen, broker DeFi, który przyznał, że giełda FTX działała jako powiernik dla większości tokenów w jego ekosystemach. Spółka wskazała, że skorzystała już z pomocy prawnej.

Celsius w porę wycofał środki

Nie wszystkie firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi miały takiego pecha. Celsius Network, już zbankrutowany pożyczkodawca kryptowalutowy, który został oskarżony o niewłaściwe zarządzanie, zmniejszył swoją ekspozycję na FTX o 99% przed upadkiem grupy.

Według słów dyrektora ds. restrukturyzacji Chrisa Ferraro, jeszcze w styczniu Celsius miał powiązania z FTX o łącznej wartości 3,6mld USD. Ta liczba jest teraz bliższa 13 mln USD i jest efektem rezygnacji z przechowywania środków na platformach kryptowalutowych stron trzecich.

bankructwo ftx uderza w blockfireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.