Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [9.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [9.12.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
sytuacja na rynku kryptowalut 9.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 9 grudnia.


Spis treści:


Zespół Ethereum ogłasza wstępną datę aktywacji hardforka Shanghai

Zespół Ethereum planuje aktywować hardfork Shanghai w marcu 2023 roku. Aktualizacja zawiera EIP-4895, który pozwoli na wycofanie ETH z kontraktu stakingowego Beacon Chain.

Wraz z nadchodzącym hardfokiem, deweloperzy spodziewają się również wdrożenia zestawu ulepszeń (EIP-3540, EIP-3670, EIP-4200, EIP-4750, EIP-5450) skoncentrowanych na implementacji formatu EOF. Format ten umożliwia sprawdzanie i modyfikowanie smart kontraktów podczas wdrażania.

Czytaj więcej: Zespół Ethereum ogłasza wstępną datę aktywacji hardforka Shanghai


Coinbase zachęca użytkowników do wymiany USDT na USDC

Największa amerykańska giełda kryptowalut zniosła opłaty za konwersję stablecoinów USDT na USDC. W ten sposób chce zachęcić użytkowników do przejścia na token emitowany przez jej siostrzaną spółkę Circle. Informując o inicjatywie Coinbase podniosło kwestię wątpliwości wokół rezerw Tethera, zachwalając aktywa zabezpieczające USDC.

Czytaj więcej: Coinbase zachęca użytkowników do wymiany USDT na USDC


Kolejny współzałożyciel Finiko zatrzymany w ZEA

30 listopada Narodowe Biuro Interpolu ZEA poinformowało o aresztowaniu kolejnego organizatora piramidy finansowej Finiko, Edwarda Sabirova. Rosyjska Prokuratura Generalna zamierza wystąpić o ekstradycję obywatela Rosji i poprosiła władze ZEA o umieszczenie go w areszcie na 60 dni.

Czytaj więcej: Kolejny współzałożyciel Finiko zatrzymany w ZEA


Nomad wznowił działalności po hacku na 190 mln USD

Zespół Nomad ogłosił ponowne uruchomienie protokołu. Wcześniej padł on ofiarą ataku hakerów, którzy wykradli z niego łup warty ponad 190 mln dolarów.

Dotkniętym użytkownikom zaoferowano procedurę KYC w celu częściowego odzyskania skradzionych środków. Wymaga to powiązania adresu portfela z kontem na platformie CoinList. Twórcy tłumaczyli ten ruch koniecznością zapewnienia zgodności z wymogami regulacyjnymi.

Czytaj więcej: Nomad wznowił działalności po hacku na 190 mln USD


Oferujesz kryptowaluty mieszkańcom UE? Będziesz zgłaszać transakcje

Nowa propozycja Komisji Europejskiej (KE) ma nakładać na dostawców usług kryptowalutowych obowiązek składania raportów podatkowych dot. transakcji klientów mających siedzibę w UE. Komisja stwierdziła, że aktualnie organy podatkowe nie posiadają takich informacji, przez co nie mogą należycie monitorować wpływów uzyskanych w sektorze kryptowalut.

Czytaj więcej: Oferujesz kryptowaluty mieszkańcom UE? Będziesz zgłaszać transakcje


Oszukali inwestorów na 480 mln EUR. Ujawniono gang CryptosLabs

Nieznana wcześniej grupa oszustów inwestycyjnych o nazwie „CryptosLabs” atakowała francuskojęzyczne osoby, prowadząc sieć złożoną z ponad 300 fałszywych platform inwestycyjnych. Według firmy analitycznej Group-IB szajka mogła wyłudzić nawet 480 mln EUR, działając od 2018 roku.

Czytaj więcej: Oszukali inwestorów na 480 mln EUR. Ujawniono gang CryptosLabs


Rosja śledzi „pozbawionych skrupułów posiadaczy kryptowalut”

W Rosji wprowadzono usługę cyfrową do identyfikacji „pozbawionych skrupułów” właścicieli portfeli kryptograficznych. Serwis o nazwie „Konto osobiste organu ścigania” za pomocą modułu analitycznego otrzymuje informacje z całego kraju o zagrożeniach finansowych dla gospodarki. Z systemem został zintegrowany moduł do monitorowania transakcji kryptowalutowych. Andriej Kurnosenko, szef GUEBiPK Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że istnieją już pozytywne doświadczenia związane z używaniem tego narzędzia.

Czytaj więcej: Rosja śledzi „pozbawionych skrupułów posiadaczy kryptowalut”


Sprzedaż NFT spada do najniższego poziomu od 16 miesięcy

Według danych dostarczonych przez Dappradar, aktywność handlowa NFT nie była tak niska od lipca 2021 roku, kiedy to OpenSea – największy na świecie rynek NFT – był jedynym graczem, właściwie posiadającym monopol. –> źródło: DappRadar


USDN traci peg z dolarem

Digital Asset eXchange Alliance (DAXA), stowarzyszenie południowokoreańskich giełd kryptowalut, wydało ostrzeżenie o ryzyku związane z platformą Waves. Chodzi o utratę parytetu do dolara amerykańskiego przez algorytmicznego stablcoina Neutrino USD (USDN).

DAXA została założona przez największe giełdy w kraju – Bithumb, Coinone, Korbit, Gopax i Upbit. –> źródło: Forklog


SushiSwap wpada w kłopoty

Zdecentralizowana giełda SushiSwap stoi w obliczu “znaczącego deficytu”, który zagraża jej działalności. By rozwiązać problem, szef platformy Jared Gray zaproponował, żeby cały dochód z prowizji został tymczasowo przekierowany do skarbca projektu. –> źródło: Sushi


Pary handlowe z dźwignią, które znikną z Binance

Binance poinformował wczoraj, że w najbliższej przyszłości zlikwiduje 12 par handlowych z dźwignią. Wszystkie wymienione niżej znikną z giełdy do 22 grudnia, a niektóre wcześniej:

  • Pary Cross Margin Pairs: BNX/BTC, BNX/BUSD, BNX/USDT, DREP/BUSD, DREP/USDT, LOKA/BUSD, LOKA/USDT, MOB/BUSD, MOB/USDT
  • Pary Isolated Margin: TORN/BTC, TORN/BUSD, TORN/USDT

Trzy dni temu Binance ogłosił delisting par:

  • Cross Margin: ANC/BUSD, ANC/USDT, OMG/BTC, OMG/USDT
  • Isolated Margin: ACA/BUSD, ACA/USDT, ANC/BUSD, ANC/USDT, OMG/BTC, OMG/BUSD, OMG/USDT, VGX/USDT, YFII/BTC, YFII/USDT
sytuacja na rynku kryptowalut 9.12.2022

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.