Oszukali inwestorów na 480 mln EUR. Ujawniono gang CryptosLabs

Oszukali inwestorów na 480 mln EUR. Ujawniono gang CryptosLabs

Redaktor: Michał Misiura
hacker

Nieznana wcześniej grupa oszustów inwestycyjnych o nazwie „CryptosLabs” od 2018 roku mogła wyłudzić od swych ofiar we Francji, Belgii i Luksemburgu nawet 480 mln EUR. Według raportu firmy analitycznej Group-IB, „CryptosLabs” jest jedną z najlepiej zorganizowanych grup przestępczych tego rodzaju, w której występują, agenci sprzedaży, deweloperzy i operatorzy call-center.


Grupa przestępcza tworzy własne strony internetowe, które podszywają się pod ponad 40 znanych europejskich firm zaangażowanych w fin-tech, inwestycje w kryptowaluty, NFT, zarządzanie aktywami i usługi bankowe.

Group-IB zmapowała sieć złośliwych domen CryptosLabs, zgłaszając ponad 300 stron internetowych hostowanych na 70 serwerach. Strony te są wykorzystywane także w oszustwach typu „świniobicie” (scam romansowy) i okradają ofiary, które są przekonane, że osiągają zyski.

Oszustwo inwestycyjne CryptosLabs jest nastawione na francuskojęzycznych użytkowników Internetu, którzy są przyciągani na fałszywe strony inwestycyjne za pośrednictwem złośliwych reklam w Google Ads i platformach mediów społecznościowych oraz postów na portalach społecznościowych i stronach inwestycyjnych.

Oszustwo z wykorzystaniem 300 stron internetowych

Posty i reklamy promują możliwości inwestycyjne, które gwarantują wysokie zyski przy praktycznie zerowym ryzyku utraty pieniędzy. Po kliknięciu reklamy ofiary są przenoszone na stronę docelową, gdzie są proszone o wprowadzenie swoich danych. Operatorzy call-center wykorzystują następnie te dane do dalszego kontaktu.

Na tym etapie agent call-center przekazuje ofierze dane uwierzytelniające umożliwiające dostęp do fałszywej platformy inwestycyjnej. 300 stron wykorzystanych w tym oszustwie ma różne szablony, ale podobny kod i pliki JavaScipt, co wskazuje, że za wszystkimi stoi ta sama grupa.

Kiedy ofiara loguje się po raz pierwszy, wpłaca na wirtualne konto od 200 do 300 EUR. Następnie jest przekonana, że jej inwestycja rośnie wykładniczo, a wzrost jest odzwierciedlony w sfałszowanych wykresach wydajności.

Zespół Group-IB wie o co najmniej 20 ofiarach z Francji, które zarejestrowały się na tych samych platformach handlowych i wspólnie przekazały oszustom 280 tys. EURkomentuje analityk Group-IB Anthony Abihssira. – W oparciu o przybliżone szacunki Group-IB, zarobki CryptosLabs w całym okresie mogą wynosić nawet 480 mln EUR.

hackerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.