Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [29.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [29.11.2022]

podsumowanie dnia 29.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 29 listopada.


Spis treści:


Ukraina rozważa emisję CBDC, które ułatwi handel kryptowalutami

W opublikowanym wczoraj komunikacje Narodowego Banku Ukrainy, instytucja wyróżniła trzy możliwe funkcje projektowanej cyfrowej hrywny. Jedną z nich jest wykorzystywanie w operacjach związanych z wymianą kryptowalut, ich emisją i innymi operacjami dotyczącymi cyfrowych aktywów. Pozostałe opcje dotyczą ułatwienia dystrybucji świadczeń socjalnych oraz międzynarodowych rozliczeń i detalicznych płatności (bez wykluczania gotówki i elektronicznego pieniądza w obiegu bankowym).

Czytaj więcej: Ukraina rozważa emisję CBDC, które ułatwi handel kryptowalutami


“Wilk z Wall Street” okradziony na 300 000 $ przez hakerów krypto

Były makler giełdowy Jordan Belfort, znany jako “Wilk z Wall Street”, przyznał się, że w zeszłym roku padł ofiarą kryptowalutowych hakerów. W wyniku włamania stracił ok. 300 tysięcy dolarów w cyfrowych aktywach, przechowywanych w portfelu MetaMask. Nie sprecyzował jednak, w jaki sposób i kiedy dokładnie został zhakowany ani czy było (lub jest) prowadzone w tej sprawie jakiekolwiek dochodzenie.

Czytaj więcej: “Wilk z Wall Street” okradziony na 300 000 $ przez hakerów krypto


Unia Europejska rozważy wspólny podatek od kryptowalut

Unijni eksperci podatkowi wezwali do zaostrzenia przepisów dot. opodatkowania kryptowalut. Wiceprezes wykonawczy, Valdis Dombrovskis w swoim przemówieniu na Sympozjum Podatkowym zwrócił uwagę na konieczność stworzenia jednolitego zbioru przepisów dotyczących podatku od osób prawnych i zwiększenia przejrzystości w sektorze kryptoaktywów.

Dyskusje nad wspólnym podatkiem od krypto mają toczyć się przez cały przyszły rok i jeżeli 27 państw członkowskich osiągnie w tej sprawie jednomyślność, zmiany mogą wejść w życie w 2026 roku.

Czytaj więcej: Jednakowy podatek od kryptowalut w całej Unii Europejskiej?


Kraken zapłaci 362 tys. USD za naruszenie sankcji wobec Iranu

Giełda kryptowalut Kraken zgodziła się zapłacić 362 tys. dolarów odszkodowania za naruszenie amerykańskich sankcji na Iran, do których miało dochodzić od października 2015 r. do czerwca 2019 r. Sprawa dotyczy przetworzenia 826 transakcji o wartości 1,7 mln USD na rzecz mieszkańców kraju. Problem z naruszaniem sankcji nałożonych na Iran może dotyczyć także Binance – jak twierdzi Agencja Reutera w tym przypadku chodzi o kwotę bliską 8 miliardów dolarów.

Czytaj więcej: Kraken zapłaci 362 tys. USD za naruszenie sankcji wobec Iranu


Aave wstrzymuje rynki pożyczkowe dla 17 tokenów opartych na Ethereum

Zdecentralizowany protokół pożyczkowy Aave wstrzymał usługi związane z 17 tokenami z sieci Ethereum. Wśród nich znalazły się yearn.finance, Curve DAO, Basic Attention Token, 0x, Decentraland, 1inch, Ampleforth, DeFi Pulse Index, renFIL i Maker, Enjin, xSUSHI oraz pięć stablecoinów: sUSD, GUSD, RAI, USDP i LUSD. Powodem decyzji były obawy o potencjalne manipulacje rynkowe związane z niską płynnością.

Czytaj więcej: Aave wstrzymuje rynki pożyczkowe dla 17 tokenów opartych na Ethereum


Elon Musk udostępnił slajdy dot. Twittera 2.0

Elon Musk przedstawił slajdy z prezentacji dotyczącej Twittera 2.0. Puste miejsce w sekcji “Płatności” na jednym z nich wywołało spekulacje odnośnie integracji z Dogecoinem i spowodowało wzrost wartości DOGE, który zyskał w ostatnim tygodniu 37%, wskakując na 8 miejsce w rankingu największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej.

Czytaj więcej: Elon Musk udostępnił slajdy dot. Twittera 2.0


BlockFi ogłasza upadłość

Platforma BlockFi i jej osiem podmiotów zależnych złożyły wniosek o upadłość w okręgowym sądzie w New Jersey. Spółka zamierza skupić się na odzyskaniu wszystkich zobowiązań od swoich kontrahentów, w tym FTX. BlockFi posiada aktywa o wartości 256,9 mln dolarów, podczas gdy jej dług wobec 3 największych wierzycieli przekracza 1 miliard dolarów. Jeszcze 8 listopada szef spółki zapewniał, że jego biznes nie jest zależny do giełdy Sama Bankmana-Frieda. Jak widać okazało się to nieprawdą.

Czytaj więcej: BlockFi ogłasza upadłość


48,6 mln SOL trafia do likwidatorów FTX i Alamedy

Tokeny SOL o wartości przekraczającej 643 miliony dolarów są teraz w rękach likwidatorów Alameda Research i FTX. Co może uspokoić hodlerów Solany, większa część środków jest zablokowana (często na wiele lat), a zgodnie z rozdziałem 11 prawa upadłościowego USA aktywa te nie będą mogły być sprzedane aż do zakończenia postępowania ws. bankructwa (które może ciągnąć się nawet przez 10 lat). –> źródło: The Daily Hodl


Krewetki i sardynki gromadzą bitcoiny – donosi Glassnode

Według firmy analitycznej Glassnode następstwem upadku FTX jest zwiększenie się grona najdrobniejszych bitcoinowych inwestorów, nazywanych krewetkami lub sardynkami (posiadacze mniej niż 1 BTC). Hodlerzy z tej kategorii dodali w tym miesiącu do swoich portfeli 96 200 BTC i posiadają aktualnie 6,3% całkowitej podaży bitcoina.


Binance Margin wycofa handel 6 tokenami

Do 2 grudnia Binance Margin wycofa trading 6 tokenami. Koniec handlu z dźwignią dotyczy 7 par walutowych, tj:

  • BEAM/USDT,
  • BTCST/BUSD,
  • CVC/BTC,
  • CVC/USDT,
  • MITH/USDT,
  • PERL/USDT,
  • REP/USDT.

Komunikat Binance


Facebook ukarany za naruszenie ochrony danych

Platforma Marka Zuckerberga została ukarana grzywną w wysokości 265 milionów euro za wyciek informacji o 533 milionach użytkowników Facebooka, do którego doszło pomiędzy majem 2018 r. a wrześniem 2019 r. Kara została nałożona przez irlandzkie władze. –> źródło: Cybernews


Giełda kryptowalut Bitfront kończy działalność

Amerykańska giełda kryptowalut Bitfront zostanie zamknięta za kilka miesięcy i zakończyła przyjmowanie nowych użytkowników oraz płatności kartami kredytowymi. Platforma należąca do japońskiej spółki Line Corp z branży mediów społecznościowych, poinformowała w niedzielę, że jej decyzja była niezbędna, aby “nadal rozwijać blokchainowy ekosystem LINE i gospodarkę tokenów LINK.” Wypłaty z Bitfront mają zostać zakończone w marcu 2023 roku. –> źródło: Agencja Reutera

podsumowanie dnia 29.11.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.