Kraken zapłaci 362 tys. USD za naruszenie sankcji wobec Iranu | Wiadomości | CrypS.

Kraken zapłaci 362 tys. USD za naruszenie sankcji wobec Iranu

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
kraken

Giełda kryptowalut Kraken zgodziła się zapłacić 362 tys. dolarów odszkodowania za naruszenie amerykańskich sankcji wobec Iranu. O fakcie tym poinformował sam OFAC.


Platforma dobrowolnie ujawniła naruszenia, które miały miejsce od października 2015 r. do czerwca 2019 r. W tym okresie Kraken przetworzył 826 transakcji o wartości 1,7 mln dolarów dla użytkowników zamieszkałych w Iranie.

Według OFAC było to możliwe, ponieważ giełda nie wdrożyła systemu blokującego adresy IP przypisane do sankcjonowanych jurysdykcji.

Po odkryciu problemu Kraken zaczął używać niezbędnych narzędzi analitycznych, aby monitorować niepożądaną aktywność. Firma zatrudniła również specjalnego menedżera ds. sankcji, który będzie kierował jej działaniami w zakresie zgodności.

Aby uregulować roszczenia, Kraken oprócz grzywny zainwestuje 100 000 USD w monitorowanie zgodności.

Binance też przetwarzał transakcje z Iranu

Według Reutersa, giełda Binance od 2018 roku również przetworzyła transakcje związane z Iranem o wartości 8 mld USD, pomimo amerykańskich sankcji nałożonych na ten kraj.

Jak twierdzi Chainalysis, prawie cała kwota – około 7,8 mld dolarów – przeszła przez największą irańską giełdę, Nobitex. Trzy czwarte tych aktywów było denominowane w Tron (TRX). Od kwietnia 2020 roku Binance i Nobitex przetworzyły ponad 1,15 mln bezpośrednich transakcji w tej kryptowalucie.

binance nobitex

Przelewy dokonywane były jednak również w Bitcoinie, Ethereum, Tether, XRP i Litecoinie.binance 2

Z danych zbadanych przez dziennikarzy wynika, że od 2018 roku bezpośrednio między Binance a irańskimi giełdami, w tym Nobitex, CoinNik Market, Iranicard, Rabex, Wallex, Sarmayex i Tether Land, przelano łącznie około 2,95 mld USD w kryptowalutach. Kolejne 5 mld USD przeszło przez pośredników.

Zazwyczaj takie “pośrednie” przepływy wskazują na ewentualne pranie pieniędzy i uchylanie się od sankcji.

krakenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.