Aave wstrzymuje rynki pożyczkowe dla 17 tokenów opartych na Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Aave wstrzymuje rynki pożyczkowe dla 17 tokenów opartych na Ethereum

Mariusz Przepiórka
aave

Zdecentralizowany protokół pożyczkowy Aave tymczasowo wstrzymał działalność rynków pożyczkowych dla 17 tokenów opartych na Ethereum. Spółka chce w ten sposób chronić się przed przyjęciem złych długów z powodu przyszłych ataków manipulacyjnych na rynku.


Aave jest największym protokołem pożyczkowym na Ethereum. Jej aktywa zablokowane w wielu łańcuchach sieci mają łączną wartość ponad 3,65 mld USD. Decyzja o tymczasowym wstrzymaniu udzielania pożyczek w kilkunastu tokenach na platformie Aave w wersji 2.0 została podjęta po tym, jak członkowie grupy zarządzającej zatwierdzili propozycję Llama i Chaos Labs, które chciały wycofania aktywów uważanych za „zmienne” ze względu na niski profil płynności.

Wstrzymane rynki pożyczkowe to: yearn.finance, Curve DAO, Basic Attention Token, 0x, Decentraland, 1inch, Ampleforth, DeFi Pulse Index, renFIL i Maker, Enjin, xSUSHI oraz pięć stablecoinów: sUSD, GUSD, RAI, USDP i LUSD.

Ze względu na działania związane z zarządzaniem ryzykiem, protokół nie pozwoli użytkownikom deponować tych aktywów lub wziąć w nich pożyczki. Wskazano, że „w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia rynkowe i ciągłe ograniczanie płynności na rynkach, ta propozycja ma na celu zmniejszenie profilu ryzyka w wielu bardziej zmiennych aktywach”.

Działania Aave spowodowane nieściągalnym długiem

Decyzja została podjęta kilka dni po tym, jak jeden z traderów otworzył dużą krótką pozycję na rynku Curve DAO (CRV) na Aave, która spowodowała 1,6 mln USD złego długu dla protokołu.

W ubiegłym tygodniu trader pożyczył 92 mln CRV (57 mln USD) na Aave i przystąpił do ciągłej sprzedaży tokenów, powodując gwałtowny spadek ceny CRV. Ostatecznie spekulant poniósł jednak stratę po tym, jak rynek zaczął skupować przecenione tokeny Curve DAO z powrotem podnosząc ich wartość. Likwidując krótką pozycję tradera, platforma Aave naliczyła nieściągalny dług w wysokości 1,6 mln USD. Firma podkreśliła, że ma wystarczające fundusze na pokrycie tej kwoty, ale chce zapobiec występowaniu takich incydentów w przyszłości.

aavereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.