Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [2.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [2.01.2023]

Redakcja
podsumowanie 2.01.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 2 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Kurs Bitcoina zagrożony dalszymi spadkami w 2023 r.

Cena bitcoina zaliczyła ogromny spadek w 2022 roku. Kurs zanurkował ponad 50% w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Jednak platforma analityczna kryptowalut Santiment uważa, że to nie koniec. W nowym roku ma być jeszcze gorzej. Firma oparła swoje raczej niedźwiedzie przewidywania na aktywności wielorybów BTC.

Czytaj więcej: Kurs Bitcoina skonsoliduje się jeszcze bardziej lub spadnie w 2023 roku


MicroStrategy sprzedała bitcoiny. Dlaczego?

Notowana na giełdzie firma MicroStrategy zajmująca się analityką biznesową ujawniła, że w dniu 22 grudnia sprzedała część swoich bitcoinów ze względu na kwestie podatkowe. Chociaż później zakupiła więcej monet, sprzedaż była sprzeczna z wcześniejszą obietnicą. Spółka twierdziła, że nigdy nie sprzeda żadnego BTC. Z dokumentacji firmy złożonej w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wynika, że bitcoiny zostały sprzedane w celu wygenerowania korzyści podatkowych.

Czytaj więcej: MicroStrategy sprzedała bitcoina. Dlaczego?


Włochy nakładają 26% podatek na zyski z kryptowalut

Parlament Włoch zatwierdził poprawki do budżetu na 2023 rok, które nakładałyby 26% podatek na zyski kapitałowe pochodzące z obrotu cyfrowymi aktywami. Budżet legalizuje kryptowaluty, definiując je jako „cyfrową reprezentację wartości lub praw, które mogą być przekazywane i przechowywane elektronicznie przy użyciu technologii distributed ledger lub podobnej”.

Podatek zostanie nałożony, jeśli zyski przekroczą 2000 euro. Kryptowaluty będą podlegały opłacie skarbowej. Obywatele mieliby obowiązek informowania fiskusa o takich inwestycjach.

Czytaj więcej: Włochy nakładają 26% podatek na zyski z kryptowalut


Wielka Brytania: obcokrajowcy zwolnieni z podatku od kryptowalut

Od 1 stycznia 2023 r. zagraniczni inwestorzy kryptowalutowi, którzy współpracują z lokalnymi brokerami lub menedżerami są zwolnieni z płacenia podatków w UK. To część planu premiera Rishi Sunaka, który chce przekształcić Wielką Brytanię w centrum kryptowalut. Rządowy organ podatkowy, HM Revenue and Customs stwierdził, że kraj w ten sposób zamierza przyciągnąć globalnych inwestorów.

Czytaj więcej: Wielka Brytania: obcokrajowcy zwolnieni z podatku od kryptowalut


Hakerzy okradli dewelopera Bitcoin Core

Luke Dashjr, czyli jeden z głównych twórców bitcoina (BTC) napisał 1 stycznia na Twitterze, że w wyniku włamania stracił „zasadniczo wszystkie” swoje BTC. Dodał, że nie ma pojęcia, jak napastnicy uzyskali dostęp do jego klucza.

Czytaj więcej: Hakerzy okradli dewelopera Bitcoin Core


Turcja wykorzysta blockchain w usługach publicznych online

Turecki rządowy portal e-Devlet, w którym mieszkańcy kraju mogą uzyskać dostęp do szerokiej gamy usług publicznych, zastosuje technologię blockchain do weryfikacji tożsamości obywateli podczas logowania. Informację ujawnił wiceprezydenta kraju Fuat Oktay, podczas konferencji Digital Türkiye 2023.

Czytaj więcej: Turcja wykorzysta blockchain w usługach publicznych online


Władze Korei Południowej skazały dyrektorów giełdy V Global

Zdaje się, że władze Korei Południowej zaostrzyły swoją kontrolę nad przestrzenią cyfrowych aktywów. Dwaj wysoko postawieni dyrektorzy nieuczciwej giełdy V Global, nazwani Mr.Yang i Mr. Oh, zostali skazani na osiem lat i trzy lata pozbawienia wolności.

V Global podobno wabił inwestorów, obiecując 300% zwroty. Giełda, która działała w okresie od lipca 2020 r. do kwietnia 2021 r., wymagała od nowych użytkowników utworzenia kont i zdeponowania początkowo około 6 milionów wonów koreańskich. W zamian mieli otrzymać aż 18 mln wonów zwrotu.

Czytaj więcej: Władze Korei Południowej skazały dyrektorów giełdy V Global


Wiceprezes największego akcjonariusza Bithumb popełnił samobójstwo

Park Mo, wiceprezes Vidente, największego udziałowca południowokoreańskiej giełdy kryptowalutowej Bithumb, w dniu 30 grudnia został znaleziony martwy poza swoim domem.

Krótko przed tym mężczyzna został uznany za głównego podejrzanego w sprawie defraudacji firm powiązanych z giełdą kryptowalut. Południowokoreańscy prokuratorzy oskarżyli go również o manipulowanie cenami akcji. Prokuratura w Seulu sugeruje, że Mo popełnił samobójstwo właśnie z powodu wyroku, który mu groził.

Czytaj więcej: Wiceprezes największego akcjonariusza Bithumb popełnił samobójstwo


Bitcoin może spaść do 10 000 USD w ciągu trzech miesięcy – uważa analityk

Popularny analityk kryptowalutowy i gospodarz kanału Coin Bureau na YouTube uważa, że bitcoin wciąż nie osiągnął dna. Według anonimowego blogera powinniśmy spodziewać się spadku BTC do poziomu 10 tysięcy dolarów w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku. Motorem spadków powinna być decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych – jeśli amerykański bank centralny przestanie je podnosić, giełda i inne rynki po prostu się załamią.

Czytaj więcej: Bitcoin może spaść do 10 000 USD w ciągu trzech miesięcy – uważa analityk

podsumowanie 2.01.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.