Turcja wykorzysta blockchain w usługach publicznych online | Wiadomości | CrypS.

Turcja wykorzysta blockchain w usługach publicznych online

Mariusz Przepiórka
cbdc turcja

Turecki rządowy portal e-Devlet, w którym mieszkańcy kraju mogą uzyskać dostęp do szerokiej gamy usług publicznych, zastosuje technologię blockchain do weryfikacji tożsamości obywateli podczas logowania.


Fuat Oktay, wiceprezydent Republiki Tureckiej, poinformował o tych planach podczas konferencji Digital Türkiye 2023. Wiceprezydent powiedział również, że obywatele będą mogli korzystać z tożsamości cyfrowej opartej na blockchainie, aby uzyskać dostęp do aplikacji portfela elektronicznego.

– Dzięki systemowi logowania, który będzie działał w ramach aplikacji portfela elektronicznego, nasi obywatele będą mogli uzyskać dostęp do usług za pomocą cyfrowej tożsamości utworzonej w sieci blockchain – powiedział Fuat Oktay.

Według Oktaya, wprowadzenie aplikacji zbudowanej na technologii blockchain to rewolucja w zakresie cyfrowej administracji publicznej. Wskazał również, że usługi publiczne online będą bardziej bezpieczne i łatwiej dostępne dla większej liczby obywateli. Dodatkowo użytkownicy będą mogli przechowywać swoje cyfrowe informacje na telefonach komórkowych.

Ambitne plany bez przełożenia na rzeczywistość

Turcja już od kilku lat zapowiada wdrożenie kilku projektów opartych na technologii blockchain, ale jak dotąd niewiele z nich osiągnęło fazę rzeczywistej realizacji. Plany Turcji dotyczące krajowej infrastruktury blockchain sięgają 2019 roku, jednak poza kilkoma projektami proof-of-concept i testem cyfrowej waluty banku centralnego wykonanym po licznych opóźnieniach żaden z nich nie został zrealizowany. Zdaniem władz kraju, owoce ambicji związanych z technologią blockchain mają dopiero nadejść.

Kulturalne centrum Turcji, jakim jest miasto Konya, prowadziło projekt emisji miejskiego tokena, który byłby wykorzystywany przez mieszkańców do płacenia za usługi publiczne, ale w ostatnich dwóch latach nie pojawiły się żadne nowe informacje w tej sprawie i projekt tokena wciąż nie wyszedł poza fazę teoretyczną.

cbdc turcjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.