Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [16.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [16.11.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Michał Misiura
sytuacja na rynku kryptowalut 16.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 16 listopada


Spis treści:


Upadek FTX skutkuje rekordową sprzedażą portfeli sprzętowych

Producenci portfeli sprzętowych Ledger i Trezor odnotowali znaczny wzrost sprzedaży urządzeń. Wszystko ze względu na niepewność wywołaną upadkiem giełdy FTX. Sytuacja wokół FTX spowodowała również reorientację wielu użytkowników w kierunku zdecentralizowanych giełd. Jak podaje Dune Analytics, w ubiegłym tygodniu obroty w tym segmencie wyniosły 27 mld USD – wzrost o 62% w stosunku do poprzedniego okresu.

Czytaj więcej: Upadek FTX skutkuje rekordową sprzedażą portfeli sprzętowych


UE może zakazać prywatnych kryptowalut

Wygląda na to, że Unia Europejska (UE) zamierza podjąć kroki w celu zakazania tzw. prywatnych monet dla europejskich użytkowników. Tak wynika z wyciekłego projektu ustawy, który widział CoinDesk. Mówi się, że chodzi o projekt ustawy złożony przez ustawodawców z Czech. W prostym języku opowiada on o zakazie stosowania monet prywatności na europejskim rynku kryptowalut. Jest to jednak wciąż jedynie wyciek. Nie jest to więc jeszcze oficjalna publikacja.

Czytaj więcej: UE może zakazać prywatnych kryptowalut


Sąd dopuszcza do głosu sojuszników Ripple w sporze z SEC

Sąd rozpatrujący sprawę SEC kontra Ripple, przychylił się do wniosków złożonych przez 12 podmiotów, które chciały udzielić głosu poparcia emitentowi XRP. Wszyscy otrzymali możliwość złożenia opinii Amici Curiae, z czego skorzystała już giełda Coinbase. Największa amerykańska giełda kryptowalut wytknęła rządowej agencji brak jasnych wytycznych dla branży kryptowalut.

Czytaj więcej: Sąd dopuszcza do głosu sojuszników Ripple w sporze z SEC


Amerykańskie banki uruchamiają testową platformę do emisji cyfrowego dolara

Grupa amerykańskich banków i instytucji finansowych uruchomiła platformę do testowania cyfrowego dolara. Nazywa się ona Regulated Liability Network (RLN) i jest oparta na blockchainie.

Do grupy tej należą takie instytucje jak HBSC, Mastercard, Wells Fargo, BNY Mellon, Citi, TD Bank i SWIFT. Na obecnym etapie RLN nie jest pełnoprawną platformą, a jedynie systemem testowym do “proof of concept”. Pilotaż będzie trwał przez 12 tygodni.

Czytaj więcej: Amerykańskie banki uruchamiają testową platformę do emisji cyfrowego dolara


Japońska giełda Liquid zawiesza wypłaty

Japońska giełda bitcoinów Liquid, należąca do FTX, zawiesiła wypłaty kryptowalut i walut fiat. Po przejęciu przez Sama Bankmana Frieda platforma przestała obsługiwać użytkowników z naszego regionu.

Czytaj więcej: Liquid Global wstrzymuje wypłaty


Kolejne kryptowalutowe spółki w obliczu bankructwa

Efekt bankructwa FTX rozszerza się na kolejne firmy. Jak wynika z doniesień Wall Street Journal pożyczkodawca kryptowalutowy BlockFi może złożyć wkrótce wniosek o upadłość, przez znaczącą ekspozycję na giełdę Sama Bankmana-Frieda. Voyager Digital musi znaleźć zaś nowego nabywcę. W poważnych kłopotach znajdują się także kryptowalutowy fundusz hedgingowy Galois Capital oraz brokerzy Genesis i Oxygen.

Czytaj więcej: Upadek FTX uderza w kolejne kryptowalutowe spółki: komu grozi bankructwo?


Haker FTX 35 największym wielorybem Ethereum

Osoba stojąca za wyprowadzeniem ponad 600 mln dolarów aktywów z giełdy FTX, należy do największych posiadaczy Ethereum na świecie. Po wymienieniu sporej części środków na ETH, w jej portfelu znajduje się ponad 288 000 eterów. To 35 najbogatszy adres w sieci. –> źródło: CoinDesk


Circle ujawnia inwestycję w FTX

Emitent stablecoinów USD Coin (USDC), Circle, posiada inwestycję kapitałową w FTX Group o wartości około 10,6 mln USD. Tak wynika z oświadczenia złożonego w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). –> źródło: Forklog


Emitent USDC mógł stracić do 3 mld USD przez Binance

“Szacujemy, że do 3,0 mld USD z 8,3 mld USD spadku USDC w obiegu od 30 czerwca 2022 r. do 30 września 2022 r. było spowodowane automatyczną konwersją wdrożoną przez Binance” – ocenił emitent stablecoina, spółka Circle. Informacje na ten temat przekazano w zmienionym oświadczeniu rejestracyjnym S-4, złożonym 14 listopada do SEC. Przypomnijmy, że wraz z końcem września Biance zakończył obsługę kilku konkurencyjnych stablecoinów (w tym USDC) i dokonał ich automatycznej konwersji na własne tokeny BUSD. –> źródło: Cointelegraph


Erik Thedéen, znany z postulatu zakazu minigu BTC, odchodzi z ESMA

Szwedzki bankier Erik Thedéen, który postulował wprowadzenie zakazu wydobycia bitcoina (najpierw w swoim kraju, a później w Unii Europejskiej), przestał pełnić funkcję wicedyrektora w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Na jego miejsce wszedł Vojtěch Belling z Narodowego Banku Czech. Niestety nie znamy jego poglądów na kryptowaluty. –> źródło: FX News Group


Autopilot Tesli winny śmiertelnego wypadku

W Los Angeles rozpocznie się proces w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem samochodu Tesla w 2019 roku, w którym zginęły dwie osoby.

Według prokuratora, Kevin George Aziz Riad, kierując Teslą Model S, przejechał na czerwonym świetle i zderzył się z Hondą Civic. Kierowca i pasażer drugiego samochodu, Gilberto Lopez i Maria Guadalupe Nieves-Lopez, zginęli na miejscu. Aziz Riad został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci, ale jego prawnicy winą obarczyli funkcje autopilota Tesli, które mogą kontrolować prędkość samochodu. –> źródło: Gizmodo.


Uwaga na Atlantis Exchange

Ostrzegamy przed giełdą kryptowalut Atlantis Exchange (AtlantisCEX). Istnieje wiele niepokojących sygnałów, które wskazują, że możemy mieć do czynienia z nieuczciwą platformą.

Czytaj więcej: Uwaga na Atlantis Exchange (AtlantisCEX)

sytuacja na rynku kryptowalut 16.11.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.