FTX ofiarą ataku hakerskiego? Kraken twierdzi, że zna sprawcę | Wiadomości | CrypS.

FTX ofiarą ataku hakerskiego? Kraken twierdzi, że zna sprawcę

Redaktor: Michał Misiura
hacker

Upadek FTX już jest jedną z najbardziej spektakularnych katastrof w historii rynku kryptowalut. Gdyby tego było mało, kilka godzin po złożeniu wniosku o upadłość z giełdy zniknęło kilkaset milionów dolarów.


Dokładnie chodzi o kwotę ponad 600 mln USD, które zostały wyprowadzone z portfeli FTX w piątek wieczorem. Po fakcie giełda FTX oświadczyła na swoim oficjalnym koncie na platformie Telegram, że została zaatakowana i poinstruowała użytkowników, aby nie instalowali żadnych nowych aktualizacji i usunęli wszystkie aplikacje FTX.

Kilka godzin później Ryne Miller, radca prawny FTX, ujawnił w tweecie, że FTX US i FTX.com przeniosły wszystkie swoje cyfrowe aktywa do zimnych portfeli, aby ograniczyć skutki piątkowego ataku. Mimo tego wielu posiadaczy portfeli FTX zgłosiło salda w wysokości 0 USD.

Transfery miały miejsce w tym samym dniu, w którym firma złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem na podstawie art. 11 w USA, po tym jak straciła – lub sprzeniewierzyła – miliardy dolarów w funduszach użytkowników. Po ataku społeczność kryptowalutowa spekulowała, czy atak nie jest tylko przykrywką kolejnej defraudacji środków należących do klientów FTX.

Kraken twierdzi, że zna sprawcę

Nick Percoco, dyrektor ds. bezpieczeństwa giełdy kryptowalutowej Kraken zatweetował niedawno, odpowiadając na wpis Mario Nawfala, że zespół Krakena zna już tożsamość użytkownika, który zhakował FTX. Założyciel i dyrektor generalny IBCgroup.io Mario Nawfal opublikował wpis, w którym wskazał, że „haker prawdopodobnie jest niedoświadczonym insiderem”.

Satoshi Stacker, uznany Youtuber oraz zwolennik kryptowalut i NFT również wypowiedział się na temat sytuacji – wskazując, że „haker FTX” właśnie zasilił swój portfel TRX z Krakena. Wszystko wskazuje na to, że dane pozyskane w procedurze Know-Your-Customer wystarczyły giełdzie Kraken do zidentyfikowania hakera. Kierownictwo giełdy z pewnością podejmie współpracę z organami śledczymi w celu skutecznego wytropienia i zatrzymania osoby stojącej za atakiem na FTX.

hackerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.