Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [16.09.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [16.09.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
sytuacja na rynku kryptowalut 16.09.2022

Kryptowaluty & blockchain, newsy z 16 września

Spis treści:


Tylko 7 podmiotów kontroluje 2/3 sieci Ethereum po Merge

Połączenie Ethereum udało się. Aktualizacja ta przyniosła wiele korzyści, w tym ponad 99% redukcję zużycia energii i śladu węglowego. Niemniej jednak analitycy zwracają uwagę na coraz większą centralizację. Jak twierdzą, mechanizm proof-of-stake, który obecnie leży u podstaw blockchaina ETH został zdominowany przez stosunkowo niewielką liczbę podmiotów. 46% transakcji w sieci Ethereum jest aktualnie zatwierdzane przez dwóch graczy.

Czytaj więcej: Tylko 7 podmiotów kontroluje 2/3 sieci Ethereum po Merge


Deweloperzy forka Ethereum PoW nie uruchomili sieci

Kilka godzin po uruchomieniu aktualizacji The Merge w głównej sieci Ethereum, zespół EthereumPoW fork (ETHW) ogłosił start mainnetu. Niemniej jednak minęły ponad 24 godziny, a blockchain nadal nie wystartował. Twórcy użyli bowiem Chain ID należącego do sieci testowej Bitcoin Cash o nazwie Amber.

Czytaj więcej: Deweloperzy forka Ethereum PoW nie uruchomili sieci


Gary Gensler: ETH może być traktowane jako papier wartościowy

Kryptowaluty, które oferują staking mogą przejść test Howeya, który jest używany do określenia statusu papierów wartościowych. Taką opinię wyraził szef SEC – Gary Gensler podczas przemówienia w amerykańskim Senacie. Jego słowa padły w dniuaktywacji aktualizacji The Merge w sieci głównej Ethereum.

Czytaj więcej: Gary Gensler: kryptowaluty PoS mogą być poddane testowi Howeya


Bitcoin to „nowotwór” – mówi Nassim Taleb

Elastyczna polityka monetarna amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) doprowadziła do pojawienia się „nowotworów” takich jak Bitcoin. Taką opinię wyraził Nassim Taleb, filozof i autor kultowego Czarnego Łabędzia. Jego zdaniem przez takie podejście ludzie poniżej 40 roku życia nie rozumieją, jak działa gospodarka. Społeczeństwo będzie musiało więc ponieść konsekwencje.

Czytaj więcej: Bitcoin to „nowotwór” – mówi Nassim Taleb


Ukraina wygrywa z Rosją… pod względem adopcji krypto

Ukraina zajęła trzecie miejsce pod względem adopcji kryptowalut na rok 2022. Tak wynika z danych firmy analitycznej Chainalysis. Pierwsze miejsce w globalnym indeksie zajął Wietnam, a za nim Filipiny. Na dziewiątym miejscu znalazła się Federacja Rosyjska, a pierwszą dziesiątkę co ciekawe zamykają Chiny.

Czytaj więcej: Ukraina wygrywa z Rosją… pod względem adopcji krypto


Chiński sąd dopuszcza do handlu kryptowalutami?

Sąd w Pekinie stwierdził, że inwestorzy w Chinach mogą handlować kryptowalutami, ale powinni je traktować jako aktywa wirtualne. Orzeczenie zapadło w sprawie krypto pożyczki w Litecoin (LTC) z obietnicą spłaty odsetek w walutach cyfrowych.

Czytaj więcej: Chiński sąd dopuszcza do handlu kryptowalutami?


Binance Labs zainwestowało w start-up Aptos Labs

Ramię venture capital giełdy kryptowalut Binance ogłosiło strategiczną inwestycję w Aptos Labs, startup stworzony przez byłych pracowników Meta. Deweloperzy wykorzystają fundusze na stworzenie „bezpiecznego i skalowalnego blockchaina”, rozbudowę personelu i rozwój infrastruktury projektu.

Czytaj więcej: Binance Labs zainwestowało w start-up Aptos Labs


Departament Skarbu USA uderza w portfele kryptowalut rosyjskich neonazistów

W odpowiedzi na trwającą wojnę, Departament Skarbu USA ogłosił dziś dodanie 22 osób i dwóch podmiotów związanych z rządem rosyjskim do listy sankcji Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). Lista obejmuje podmioty, które zdaniem OFAC wspierały inwazję Ukrainy, w tym Task Force Rusich, rzekomą neonazistowską grupę paramilitarną, która zdaniem agencji uczestniczyła w walkach u boku wojsk rosyjskich i pozyskiwała fundusze za pomocą kryptowalut.

Czytaj więcej: Departament Skarbu USA uderza w portfele kryptowalut rosyjskich neonazistów


Ekolodzy mówią, że Bitcoin musi przejść na algorytm PoS

Pozarządowa organizacja Environmental Working Group (EWG) ogłosiła rozpoczęcie kampanii reklamowej o wartości 1 miliona dolarów. Jej celem jest “skłonienie” Bitcoina do migracji z algorytmu konsensusu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS).


Tajska SEC zakazuje lokalnym krypto firmom oferowania usług stakingowych i pożyczkowych

Tajska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zakazała krajowym podmiotom zajmującym się kryptowalutami świadczenia usług stakingowych i pożyczkowych dla klientów. Zakaz ma na celu ochronę traderów i społeczeństwa przed ryzykiem związanym z taką działalnością. –> źródło: CryptoPotato


Epic Games Store wydaje swoją pierwszą grę NFT: Blankos Block Party

15 września amerykańska firma Epic Games, zajmująca się tworzeniem gier wideo, oficjalnie ogłosiła premierę Blankos Block Party na swoim Game Store. Jest to pierwsza gra NFT, która znalazła się w marketplace tej platformy. –> źródło: CryptoPotato


Spadek ETH powoduje ogromne likwidacje

Udane Merge przeprowadzone przez sieć Ethereum w tym tygodniu nie powstrzymało skutków trwającego rynku niedźwiedzia. Kurs Ethereum spadł bowiem o około 8% w ciągu ostatnich 24 godzin. Według Coinglass, niedźwiedzi sentyment doprowadził również do likwidacji pozycji Ethereum wartych ponad 127,4 mln USD. –> źródło: Decrypt


Cardano partnerem gruzińskiej Narodowej Agencji Wina

Fundacja Cardano zajmie się tworzeniem blockchainowego rozwiązania do poświadczania autentyczności oraz śledzenia drogi gruzińskich win, od momentu zbioru winogron do ich wylądowania na sklepowej półce.

sytuacja na rynku kryptowalut 16.09.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.