Chiński sąd dopuszcza do handlu kryptowalutami? | Wiadomości | CrypS.

Chiński sąd dopuszcza do handlu kryptowalutami?

Anna Sutowicz
MFW: regulacje dotyczące kryptowalut

Chiński sąd orzekł, że obywatele nadal mogą handlować kryptowalutami. Mimo zakazu świadczenia usług cyfrowych.


Sąd w Pekinie stwierdził, że inwestorzy w Chinach mogą handlować kryptowalutami, ale powinni je traktować jako aktywa wirtualne. Orzeczenie zapadło w sprawie kryptopożyczki w Litecoin (LTC) z obietnicą spłaty odsetek w walutach cyfrowych.

W 2015 roku Zhai Wenjie pożyczył swojemu przyjacielowi Ding Hao 50 tysięcy Litecoinów. Wenjie twierdził, że Hao obiecał płacić 1 tysiąc Litecoinów jako odsetki miesięcznie. Jednak tego nie zrobił. Pozwany próbował wykorzystać surowe chińskie przepisy jako obronę przed spłatą, lecz sędzia nie był skłonny faworyzować tej linii argumentacji. Po rozpatrzeniu zgłoszonych dowodów – sąd w Pekinie orzekł na korzyść Zhai i nakazał mu zwrócić Litecoina.

Teraz pozwany Ding staje przed znacznie głębszym problemem. Zgodnie z orzeczeniem sądu, zaległa kwota należna Panu Zhai wynosi 33 tysięcy LTC. W 2015 r. cena Litecoina wynosiła od 1 do 4 USD. Gdyby Ding spłacił pozostałe saldo 7 lat temu, wartość niespłaconej pożyczki wynosiłaby 132 tysięcy USD.

Zakaz handlu kryptowalutami w Chinach

Sąd w orzeczeniu uznał, że ze względu na istniejący chiński zakaz handlu kryptowalutami Litecoin nie może być traktowany jako waluta. Stwierdził, że kryptowaluta nie jest emitowana przez organ monetarny i brak jej wsparcia ze strony ram prawnych i finansowych:

Zgodnie z rzeczywistymi regulacjami i sprawami administracyjnymi, nasz kraj jedynie zaprzecza monetarnym atrybutom wirtualnej waluty i zakazuje jej obiegu jako waluty, ale sama wirtualna waluta jest wirtualną własnością chronioną przez prawo.

Orzeczenie odzwierciedla niedawną decyzję sądu z siedzibą w Chaoyang, która nakazała firmom nie wypłacać wynagrodzeń w Tether (USDT) ze względu na zakaz obrotu zasobami cyfrowymi.

Adopcja kryptowalut w Chinach

Pomimo zakazu usług kryptograficznych, nowe dane wskazują, że coraz więcej Chińczyków handluje różnymi aktywami. Według wrześniowego raportu Chainalysis, Chiny zajmują obecnie dziesiąte miejsce na świecie pod względem adopcji kryptowalut.

MFW: regulacje dotyczące kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.