Uwaga na aplikacje Jamm, eTrade (Kintum) i DaoPoker | Ostrzeżenie | CrypS.

Uwaga na aplikacje Jamm, eTrade (Kintum) i DaoPoker

Michał Misiura

ostrzeżenie kryptowaluty scam Aplikacje / Programy

Badacze cyberbezpieczeństwa z firmy Intezer Labso odkryli nowego trojana umożliwiającego kradzieże kryptowalut. ElectroRAT był ukryty od roku w trzech aplikacjach: Jamm, eTrade (Kintum) i DaoPoker.

Wszystkie 3 aplikacje były hostowane na własnych stronach internetowych. Jamm i eTrade (Kintum) to fałszywe programy do handlu kryptowalutami, a DaoPoker należy do gier hazardowych. Osoby, które pobrały którąś z aplikacji mogły przekonać się o ich ukrytych funkcjach, do których należało czyszczenie portfeli kryptowalut. Wirus mógł znaleźć się na tysiącach komputerów z systemami operacyjnymi Windows, MacOS oraz Linux.

Intezer - nowe szkodliwe oprogramowanie ElectroRAT
Kampania szkodliwego oprogramowania ElectroRAT – źródło: intezer.com

ElectroRAT – szczegóły działania

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji na pierwszym planie był widoczny interfejs, zaprojektowany w celu odwrócenia uwagi od szkodliwych procesów zachodzących w tle. ElectroRAT posiada takie funkcje jak rejestrowanie wciskanych klawiszy, robienie zrzutów ekranu, przesyłanie oraz pobieranie plików z dysku oraz na dysk, a także umożliwia zdalny dostęp do komputera ofiary. Złośliwe oprogramowanie zostało napisane w wieloplatformowym języku programowania o nazwie Golang, przez co jego wykrycie było bardzo utrudnione. Zdaniem Intezer Labso, w wyniku jego działania kryptowaluty straciły tysiące osób.

Aplikacje zawierające szkodliwą „niespodziankę” były promowane poprzez Twitter i Telegram oraz fora dla użytkowników kryptowalut, m.in. Bitcointalk.

Aplikacje zawierające trojana ElectroRAT:

DaoPoker

STRONA: daopoker.com
TWITTER: @daopoker
TELEGRAM: DaoPoker_Official

Jamm

STRONA: jamm.to

eTrade (Kintum)

STRONA: kintum.io

ostrzeżenie kryptowaluty scam
reklama
reklama

Dodaj komentarz