Nexo twierdzi, że nie działa tak jak Celsius i inni krypto pożyczkodawcy | Wiadomości | CrypS.

Nexo twierdzi, że nie działa tak jak Celsius i inni krypto pożyczkodawcy

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
nexo

Problemy z płynnością finansową, które wystąpiły u krypto pożyczkodawców BlockFi, Celsius i Voyager Digital, sprawiły, że inne podobne firmy znalazły się na świeczniku mediów. Niektóre z nich zaczęły zapewniać klientów, że ich środki są bezpieczne.

Jednak Nexo, musiała również zmagać się z użytkownikiem Twittera, który twierdził, że jej współzałożyciel Kosta Kantchev zdefraudował fundusze z organizacji charytatywnej, aby zbudować “pałac wielkości szkoły średniej”.

W odpowiedzi na te zarzuty firma opublikowała odpowiedź. Odrzuciła w niej oskarżenia i stwierdziła, że użytkownik ten pomylił tożsamości.

W sprawę zaangażował się także dział prawny firmy, wysyłając do osoby prowadzącej konto na Twitterze list z żądaniem zaprzestania działań. Antoni Trenchev współzałożyciel i partner zarządzający Nexo powiedział dla portalu Decrypt:

Twierdzi on wiele rzeczy, ale to, że jesteśmy niewypłacalni, nie jest jedną z nich. To jest prognoza, że będziemy niewypłacalni do końca roku, a oni nie poparli tego w żaden znaczący sposób.

Trenchev stwierdził, że Nexo tylko pozornie przypomina swoich konkurentów, którzy zazwyczaj biorą fundusze klientów i stakują je w protokołach. Według współzałożyciela Nexo działa inaczej. Właśnie dlatego nie musi uciekać się do tych samych środków co jego rywale, aby utrzymać swoją pozycję.

Chodzi tu o zamrażanie lub ograniczenie wypłat, jak w przypadku Celsiusa, lub staranie się o uzyskanie odnawialnej linii kredytowej, jak w przypadku BlockFi. Voyager musiał podjąć oba te działania.

Podobnie jak konkurencja, Nexo pożycza środki klientów, a uzyskane w ten sposób środki przeznacza na spłatę odsetek. Nansen zdołał zidentyfikować ponad 500 000 portfeli jako należące do Nexo.

Wśród nich jest jeden, który firma Nansen uznała za skarbiec korporacyjny Nexo. We wtorek rano jego saldo wynosiło 169 milionów dolarów. Większość z tych środków, 104 miliony dolarów, była ulokowana w Staked Ethereum (lub stETH) – czyli ETH, które zostały zablokowane w łańcuchu Ethereum 2.0 beacon przez dostawcę usług Lido.

Dyrektor generalny Nansen, Alex Svanevik, powiedział dla Decrypt, że kilka największych portfeli Nexo, w tym jego skarbiec on-chain o wartości 169 milionów dolarów, ma saldo warte 838 milionów dolarów. Połowa tej kwoty była przechowywana jako ETH, a jedna czwarta jako natywny token NEXO firmy.nexo nansen

Inny z portfeli firmy wskazuje, że Nexo zdeponowało w skarbcu MakerDAO Bitcoiny o wartości 579 milionów dolarów (wBTC) jako zabezpieczenie, a saldo zadłużenia wynosiło 50 milionów dolarów DAI.

Wszystko to oznacza, że znaczna część kapitału znajdującego się w portfelach Nexo jest przechowywana w postaci ETH, stablecoinów lub jest pożyczana w ramach protokołów, które wymagają, aby pożyczki były nadmiernie zabezpieczone.

Tylko zabezpieczone pożyczki

W przeciwieństwie do swoich konkurentów, Nexo twierdzi, że udziela wyłącznie pożyczek zabezpieczonych. Oznacza to, że zwykle płaci niższe stopy zwrotu niż BlockFi i Celsius, ale naraża klientów na “zasadniczo zerowe ryzyko”. Tak wynika ze strony internetowej firmy.

Trenchev powiedział, że Nexo nie wykorzystało funduszy od inwestorów, aby spełnić swoje zobowiązania wobec klientów. Jest to według niego kolejny szczegół, który odróżnia go od innych krypto pożyczkodawców.

Inwestowaliśmy, gdy czasy były dobre dla tej przestrzeni. W tym czasie, myślę, że zajęło nam to 18 miesięcy, pracowaliśmy z firmą Armanino, która jest audytorem z pierwszej dwudziestki w USA, aby opracować poświadczenie w czasie rzeczywistym, że nasze aktywa przekraczają nasze zobowiązania o ponad 100%.

Firma współpracuje również z kilkoma bankami inwestycyjnymi – jednym z nich jest Citigroup. Ich celem jest poszukiwanie możliwości przejęcia firm borykających się z problemami.

Efekt domina?

Ostatnio często zdarza się, że gdy jeden duży gracz w kategorii kryptowalut upada, jego rówieśnicy znajdują się na świeczniku tylko dlatego, że prowadzą podobną działalność. Tak stało się np. ze stablecoinami po upadku ekosystemu Terra. Tether (USDT) i USDC szybko jednak wyjaśniły, że ich monety są wspierane przez równoważną rezerwę dolarów amerykańskich i jest to zupełne przeciwieństwo alogrytmicznego TerraUSD, który początkowo nie był w ogóle wspierany przez nic, a następnie przez mieszankę innych kryptowalut, w tym Bitcoina.

Przykład: Algorytmiczny stablecoin firmy Tron, USDD, który według założyciela Justina Suna jest bezpieczniejszy niż UST, ponieważ jest nadmiernie zabezpieczony, od 12 czerwca stracił swoje powiązanie z dolarem amerykańskim. W poniedziałek po południu, według CoinMarketCap, jego wartość wynosiła 0,98 USD.

Po upadku Terra, inwestorzy i firmy venture capital, zaczęły się tłumaczyć ze swojego zaangażowania w projekt. W ciągu kilku tygodni oświadczenia wydały Galaxy Digital Mike’a Novogratza, Dragonfly Capital, Multicoin Capital i inne.

Problem, z którym boryka się Nexo, próbując odróżnić się od innych pożyczkodawców kryptowalut, Armanino postanowiło rozwiązać za pomocą swojego produktu TrustExplorer.

Firma codzienne sprawdza salda na kontach bankowych i w portfelach kryptowalutowych swoich klientów. Następnie porównuje je ze swoimi zobowiązaniami, czyli pieniędzmi, które jest winna swoim klientom, i ocenia kondycję biznesu. Na przykład we wtorek aktywa Nexo przewyższały zobowiązania klientów wynoszące 4,3 miliarda dolarów. Chodzi o to, aby przejrzystość pomogła firmom uniknąć tego, co wydarzyło się w Celsius.

nexo

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.