USDD nie może odzyskać pegu od 3 dni. Czy Tron skończy jak LUNA? | Wiadomości | CrypS.

USDD nie może odzyskać pegu od 3 dni. Czy Tron skończy jak LUNA?

Michał Misiura
czy tron podzieli los Terry

Algorytmiczny stablecoin USDD z ekosystemu Tron spadł dziś rano poniżej 0,96 USD. To trzeci dzień z rzędu, gdy token nie może wrócić do powiązania z kursem dolara. Tron DAO Reserve stara się przywrócić kurs stablecoina.


USDD zastał stworzony w tym samym algorytmicznym modelu mint and burn, co stablecoin TerraUSD (UST), który upadł w zeszłym miesiącu, pociągając za sobą Lunę. Mechanizm polega na tym, że za każdym razem, gdy cena USDD spada poniżej dolara, system pozwala na spalanie USDD wybijając w zamian tokeny Tron ​​o wartości 1 USD. W ten sposób system powinien sam się równoważyć, jednak stablecoin stracił peg do dolara i nie może odzyskać go od poniedziałku.

Kurs USDD do Tethera (15.06/16:00)
Kurs USDD do Tethera (15.06/16:00)

Jak na razie sytuacji nie można nazwać krytyczną. W chwili pisania tego tekstu USDD ma kurs na poziomie 0,975 USD. Najniższą wartością, którą osiągnął dziś przed południem, było 0,958 dolara. Niestabilność USDD wywiera jednak dużą presję na Tron, którego cena zdążyła już i tak ucierpieć w wyniku spadków na rynku kryptowalut. Przez ostatnie 7 dni TRX stracił nieco ponad 30% wartości.

Czy USDD podzieli los UST?

Inwestorzy będący na świeżo po upadku ekosystemu Terra LUNA, zadają sobie pytanie o to jak wysokie jest ryzyko, że Tron podzieli jej los. W momencie wystąpienia depegu TRON DAO Reserve, które zapewnia wsparcie stablecoina, deklarowało że USDD posiada zabezpieczenie na poziomie 248%. Justin Sun, twórca Tron, ogłaszał 13 czerwca, że trwająca sytuacja jest efektem działań spekulantów, którzy w jego opinii polegną na rynku w ciągu najbliższych 24 godzin. Wcześniej zapewniał, że USDD wyciągnął wnioski z porażki TerraUSD.


W ostatnich dniach TRON DAO Reserve, kupił 1 mld USDC i twierdził, że posiada ponad 500 mln dolarów w innych aktywach takich bitcoin, USDT i TRX. Organizacja ogłosiła też, że przeniesie 2,5 mld tokenów Tron (ok. 125 mln USD), znajdujących się na giełdzie Binance, żeby ograniczyć możliwości osób shortujących kryptowalutę. Jak do tej pory zabiegi te nie sprawiły jednak, że USDD odzyskał zaufanie inwestorów i wrócił do kursu 1:1 z dolarem.

czy tron podzieli los Terry
reklama
reklama