Satoshi Nakamoto | Słownik | CrypS.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto – pseudonim twórcy Bitcoina. Jego tożsamość wciąż pozostaje nieznana. Stworzył koncepcje rejestrów rozproszonych, która dała początek kryptowalutom.

Do tej pory nie udało się z ustalić, kto stoi za powstaniem Bitcoina. Nie wiadomo, czy stworzyła go jedna osoba, czy grupa osób. Imię lub pseudonim, którym podpisał się twórca Bitcoina jest widoczne w White Paper kryptowaluty i na forum BitcoinTalk. Był aktywny głównie w 2009 i 2010 roku.

A zaczęło się w 2008

W 2008 na stronie Metzdowd.com pojawił się tajemniczy dokument, którego tytuł brzmiał:  „Bitcoin: elektroniczny system gotówki Peer-to-Peer” (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System). Opisywał on działanie Bitcoina, zaś pod materiałem podpisał się niejaki Satoshi Nakamoto. Pierwsze bitcoinowe koparki stworzone na jego podstawie ruszyły już w styczniu 2009, wtedy z bloku “Genesis” Nakamoto wydobył 50 Bitcoinów.
Następnie stworzył witrynę Bitcoin.org i wraz z grupą programistów pracował nad rozwojem kryptowaluty do połowy 2010 roku. Później Satoshi zmodyfikował kod źródłowy i przestał udzielać się w projekcie. 

Przekazał Gavinowi Andresenowi kontrolę nad repozytorium kodu źródłowego i kluczem alarmowym sieci. Domeny zaś oddano zasłużonym członkom, aktywnie wspierającym Bitcoina. 

Satoshi Nakamoto i kryptowaluty:

  • stworzył Bitcoin – pierwszą globalną kryptowalutę
  • jest autorem White Paper Bitcoina
  • wdrożył oryginalną referencyjną implementację bitcoin i pierwszą bazę danych blockchain
  • rozwiązał problem podwójnego wydatkowania cyfrowej waluty za pomocą sieci peer-to-peer. 

Wiemy o nim niewiele

Nakamoto nie ujawnił praktycznie żadnej informacji o swojej osobie. 

W 2012 r. twierdził, że jest 37-letnim mężczyzną, mieszkańcem Japonii. Perfekcyjny angielski i brak oznaczeń w języku japońskim w dokumentach dotyczących Bitcoina zdają się jednak temu przeczyć.

Użytkownicy dotarli jeszcze do informacji o koncie Nakamoto. Miałoby znajdować się na nim około miliona Bitcoinów, z czego wydano jedynie 500. Szacuje się, że w 2017 roku, podczas ATH pierwszej kryptowaluty, były warte od 19 do 23 miliardów USD. Według obecnego kursu z 08.2019 jest to około 11,7 miliardów USD‬).

Tajemnica tożsamości –  Nakamoto to ja

Tożsamość “legendarnego” twórcy Bitcoina przez lata przypisywało sobie wiele osób, internauci również tworzyli całkiem ciekawe teorie związane z jego postacią.

Powstała chociażby w 2017 roku strona GotSatoshi.com, zachęcająca do rejestracji i odkrycia tajemnicy Satoshiego Nakamoto, prawdopodobnie był to jednak żart internautów. 

Internauci aktywnie dementują pojawiające się rewelacje, chociażby na Twitterze. Gdy co jakiś czas w mediach pojawia się nowa informacja o kolejnej osobie, która twierdzi, że jest prawdziwym Satoshim, spotyka się z odpowiednią reakcją. Dla takich osobników Crypto Twitter stworzył hashtag – #faketoshi. W szczególności odnosi się on do Craiga Wrighta. 

W sierpniu 2019 roku w trzech postach na blogu Bilal Khalid (obecnie James Caan) udowadniał, że jest prawdziwym Satoshim. Internauci podważyli jego wiarygodność jako prawdziwego twórcy Bitcoina. 

Innymi osobami typowanymi na prawdziwego Satoshiego byli np. Hal Finney, Nick Szabo, czy Dorian Nakamoto.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Satoshiego, sprawdź nasz obszerny artykuł Satoshi Nakamoto – Kto to? Ile ma BTC?

Satoshi znaczy także…

Prócz jednego z członów pseudonimu twórcy Bitcoina “Satoshi” oznacza też najmniejszą jednostkę tej kryptowaluty. Tak jak dolar dzieli się na centy, a polski złoty na gorsze, tak Bitcoin dzieli się na satoshi. Jeden satoshi to 0,00000001 BTC.

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.