Proof of Stake (PoS) | Słownik | CrypS.

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake (PoS) – to algorytm konsensusu na którym opierają się również kryptowaluty oprócz Proof of Work (PoW). Twórca nowego bloku jest wybierany spośród sieci, w zależności od kilku czynników, m. in od ilości środków (jednostek danej kryptowaluty) posiadanych w swoim portfelu – jest to nazywane “stake” (stawka).

Czym dokładnie jest Proof of Stake?

W kryptowalutach opartych o algorytm PoS, kolejny blok jest tworzony na podstawie przeróżnych połączeń, które są losowo wybrane np. ilość posiadanych monet na danym adresie a także ich wiek. W algorytmie PoS nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych jak w przypadku algorytmu PoW.

Jak wygląda tworzenie bloków w Proof of Stake?

Sposób tworzenia bloków (tworzenie bloków w PoS nazywany to forging) metodą Proof of Stake opiera się o czas i fundusze. Im dłużej są trzymane kryptowaluty na portfelu tym więcej bloków utworzę oraz tym więcej kryptowalut zdobędę. Wysokość i częstotliwość nagród za blok jest obliczana na podstawie wagi, na którą wpływają przede wszystkim ilość kryptowalut na portfelu oraz czas, który upłynął od ostatniej nagrody. Im większa nasza waga tym częstsze i większe nagrody będziemy otrzymywać. Oczywiście aby waga rosła przez cały czas musimy mieć kryptowaluty zastawione na portfelu, który ma połączenie z danym blockchainem.

Proof of Stake (PoS) – FAQ

Czym jest Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake (PoS) jest algorytmem konsensusu stosowanym w blockchainie, który umożliwia zweryfikowanie transakcji przez tworzenie zastawów (stakowanie) w posiadanej kryptowalucie, a nie przez wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych, jak ma to miejsce w Proof of Work.

Czym PoS różni się od Proof of Work (PoW)?

Proof of Work (PoW) wymaga od użytkowników wykonania skomplikowanych obliczeń matematycznych w celu weryfikacji transakcji (za pomocą komputerów). Z kolei Proof of Stake (PoS) wymaga zamrażania posiadanej kryptowaluty w formie zastawów (staking), aby weryfikować transakcje.

Dlaczego Proof of Stake jest uważany za bardziej energooszczędny niż Proof of Work?

Proof of Stake jest uważany za bardziej energooszczędny niż Proof of Work, ponieważ w PoS użytkownicy nie muszą wykonywać skomplikowanych obliczeń matematycznych, które wymagają dużych mocy obliczeniowych i poboru energii elektrycznej.

Jak działa proces stakingu w Proof of Stake?

Proces stakingu w Proof of Stake polega na zablokowaniu pewnej ilości posiadanej kryptowaluty na określony czas w celu weryfikacji transakcji. Im większa ilość posiadanej kryptowaluty zostanie zablokowana, tym większe są szanse na wybór użytkownika do zweryfikowania transakcji i tym większa nagroda otrzymana za ten proces.

Jakie są zalety Proof of Stake w porównaniu do Proof of Work?

Zalety Proof of Stake w porównaniu do Proof of Work to: mniejsze zużycie energii, mniejsza złożoność obliczeniowa, większa skalowalność sieci, mniejsza podatność na ataki 51% oraz mniejsze wymagania sprzętowe dla użytkowników.

Czy każdy może brać udział w procesie stakingu w blockchainie Proof of Stake?

Tak, każdy użytkownik, który posiada wystarczającą ilość kryptowaluty, może brać udział w procesie stakingu w Proof of Stake.


Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.