ICO (Initial coin offering)  | Słownik | CrypS.

ICO (Initial coin offering) 

ICO (Initial coin offering) – jest to oparta na blockchainie metoda zbierania pieniędzy do realizacji projektów biznesowych. Środki są zbierane dzięki wyemitowaniu własnego tokena, który jest sprzedawany inwestorom i trafia na rynek (giełdę). 

Czym dokładnie jest ICO?

ICO To emisja własnego tokena i wypuszczenie go na rynek, wykonane dzięki inteligentnemu kontraktowi na blockchainie by opłacić pomysł na biznes. Jest to nowy rodzaj społecznego zbierania pieniędzy na jakiś projekt, przypominający crowdfunding. Przedsiębiorca chcący zebrać w ten sposób pieniądze emituje własny token reprezentujący jego projekt, który wykupują inwestorzy. Najczęściej w kolejnych etapach to na tej monecie ma opierać się ekonomia danego przedsięwzięcia. Często jej posiadanie przekłada się na udział w akcjach (lecz nie zyskach) firmy. Emitowany token można wykorzystać do spekulacji i handlu na rynku (jeżeli zyska wartość) lub zaczekać na realizację przedsięwzięcia w nadziei, że kurs monety poszybuje w górę i przyniesie korzyści w przyszłości. 

Jak przeprowadzić ICO?

Istnieje wiele sposobów na wyemitowanie własnego tokena lub kryptowaluty. Niektóre firmy tworzą własny blockchain od zera stawiając na całkowicie samodzielny projekt. Inne i tych jest większość, wykorzystują do tego sieć Ethereum, która jest czymś w rodzaju WordPressa blockchaina. Tak powstają popularne tokeny według standardu ERC-20

Istnieją też inne platformy blockchainowe, które obsługują tworzenie i wydawanie tokenów cyfrowych, następnie oferowanych za pośrednictwem ICO. Są to np.: Stellar, NEM, NEO, Komodo i Waves.

Z jakim ryzykiem wiąże się ICO?

Inicial Coin Offering (ICO) jest skutecznym sposobem na zbieranie środków we wstępnych etapach projektu biznesowego. Fundusze trafiają bezpośrednio do założyciela, nie ma ryzyka, że przepadną po drodze do niego. ICO zapewnia łatwość i przejrzysty wgląd w historię dokonanych wpłat. 

Jako inwestor trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. Przed zakupem tokena jakiejś firmy należy dokładnie ją poznać i zastanowić się nad jej przyszłością na rynku. Częste bywały przypadki, gdy po zebraniu funduszy projekt upadał lub nie udawało mu się zrealizować postawionych założeń. Inwestycja w ICO powinna być ostatecznym wyrazem zaufania do jakiejś firmy. 

Jakie są regulacje prawne ICO?

Wiele krajów, w tym Polska, nie mają jeszcze wprowadzonych przepisów regulujących ICO. W Stanach Zjednoczonych, uznano że Inicial Coin Offering przypomina działaniem papiery wartościowe i objęto je takim samym prawem. ICO jako element, potężnie rozwijającej się, branży krypto będzie coraz popularniejszym sposobem zbierania pieniędzy, dlatego też objęcie tego obszaru odpowiednimi regulacjami jest tylko kwestią czasu. 

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.