CEO upadłej giełdy usłyszał wyrok 7 lat więzienia | Wiadomości | CrypS.

CEO upadłej giełdy usłyszał wyrok 7 lat więzienia

Filip Dzięciołowski
CEO giełdy kryptowalut skazany

Dzieje się w Korei Południowej! Sąd w Seulu skazał dziś dyrektora generalnego upadłej giełdy Bitsonic na 7 lat pozbawienia wolności za manipulacje rynkowe i oszustwa finansowe. Również otrzymujemy doniesienia o zatrzymaniu trzech dyrektorów platformy kryptowalut Haru Invest, którym zarzuca się defraudację 826 mln USD. 


  • Południowokoreańska prokuratura bardzo sprawnie działa w kwestiach egzekwowania patologicznych działań na rynku kryptowalut przez podmioty z tego kraju. Regularnie pojawiają się kolejne informacje dot. procesów sądowych i zapadania wyroków w sprawach oszustw w tej branży,
  • Sąd w Seulu skazał założyciela i dyrektora generalnego upadłej giełdy Bitsonic – Jinwooka Shina – na 7 lat więzienia na manipulowanie płynnością na jego platformie, sztuczne zawyżanie cen niektórych tokenów i przekazywanie fałszywych oświadczeń,
  • Niebawem również przed obliczem sądu zostanie postawionych trzech dyrektorów innej upadłej platformy – Haru Invest – którzy również oszukiwali swoich klientów i czerpali z tego tytułu nielegalne zyski.

CEO Bitsonic skazany

Jinwook Shin wyjdzie na wolność dopiero w 2031 roku po odbyciu kary 7 lat więzienia za oszustwa dokonane za pośrednictwem jego platformy do handlu kryptowalutami Bitcsonic.

Za kraty trafi również jego wspólnik, który pełnił rolę dyrektora ds. technologii (CPO) wspomnianej giełdy. Jego nazwisko nie zostało przekazane mediom, poza podpisaniem go jako “Pan A“, co jest dosyć znanym zabiegiem w tamtym regionie Azji. Człowiek ten pomagał Shinowi w fałszowaniu wielu danych rynkowych, przez co panowie ukradli 7,5 mln dolarów swoim klientom. Pan A w przeciwieństwie do Shina spędzi jednak w więzieniu tylko 1 rok.

Sąd w Seulu przekazał, że zaufanie publiczne oraz instytucji do giełd kryptowalut “zostało znacznie nadszarpnięte” przez Shina oraz pana A. Sędzia podkreślił, że skazany duet w trakcie prowadzenia dochodzenia “unikał odpowiedzialności za swoje czyny i nie okazywał skruchy”.

Na czym dokładnie opierał się proceder ze strony dwóch skazańców? Otóż w okresie od stycznia 2019 roku do maja 2021 roku Shin regularnie manipulował wolumenem transakcji na swojej giełdzie. Między innymi wykorzystywał środki użytkowników Bitsonic do zakupu własnego tokena co tylko sztucznie zawyżało jego wartość rynkową.

Zarzuca się mu także deponowanie fałszywych środków z nieprawdziwych wygranych w systemie platformy, co miało wyglądać tak, jakby wpłacał na nią waluty fiducjarne. Pan A pomagał mu to wszystko zatuszować. Ponadto CEO Bitsonic przekazał oficjalnie nieprawdziwą informację, jakoby nawiązał współpracę z inną międzynarodową giełdą.

W pewnym momencie w 2021 roku giełda przekazała za pośrednictwem Telegrama, że tymczasowo zawiesza wszystkie wpłaty i wypłaty. Wskazano wtedy na “problemy wewnętrzne oraz nieprzewidziane czynniki zewnętrzne” jako powód “chwilowych” niedogodności.

Okazało się finalnie, że Shib zdefraudował minimum 7,5 miliona dolarów należących do klientów.

Dyrektorzy funduszu krypto kradną ponad 800 mln USD

Natomiast wczoraj, tj. 6 lutego, jednostka ds. zatrzymań w przypadku przestępstw związanych z wirtualnym mieniem w Seulu dokonała aresztowania trzech dyrektorów wysokiego szczebla stojących za kryptowalutową platformą inwestycyjną Haru Invest.

Jeden z zatrzymanych to dyrektor generalny firmy, a pozostała dwójka są członkami kadry kierowniczej. Zarzuca się im defraudację kryptowalut o wartości 1,1 biliona wonów (830 milionów dolarów). Poszkodowanych ma być około 16 tys. osób korzystających z usług Haru Invest.

Jak można przeczytać w piśmie wystosowanym przez prokuraturę, oskarżonym zarzuca się nielegalne wykorzystanie środków zdeponowanych przez inwestorów w celu ponownej inwestycji w imieniu jednej osoby w latach 2020-2023. Dodatkowo okazało się, że reklamowany program gwarantujący zwrot na poziomie 12% w skali roku od początku był jedynie fikcją.

W dniu 14 czerwca 2023 roku nagle firma Haru Invest zawiesiła wypłaty depozytów przez użytkowników platformy.

Niedawno natknęliśmy się na pewien problem z jednym z partnerów usługowych, z którymi współpracowaliśmy

– wyjaśniano wtedy.

W tym tygodniu natomiast konto firmy na X opublikowało następujące oświadczenie:

CEO giełdy kryptowalut skazany



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.